Jak się opalać, by mieć złocistą skórę? 6 ważnych zasad

Filtr UV, nakrycie głowy i okulary słoneczne to podstawa bezpiecznego opalania. O czym jeszcze trzeba pamiętać? Wiele kobiet zapomina o ważnych zasadach.
Jak się opalać, by mieć złocistą skórę? 6 ważnych zasad
Fot. Thinkstock
09.06.2016

Sezon opalania można uznać za rozpoczęty. Wkrótce plaże zaroją się od turystów pragnących odpocząć i złapać trochę słońca. Piękna opalenizna to idealna ozdoba ciała. Złocista skóra wygląda zdrowo i dodaje urody. Nic dziwnego, że tyle kobiet każdego roku stawia sobie za cel opalenie się. 

Niestety, jak wiadomo, zbyt duża dawka słońca i brak przestrzegania pewnych zasad sprawiają, że przygoda z opalaniem może skończyć się bardzo źle. Udar słoneczny, oparzenia, przebarwienia czy rak skóry to wynik zaniedbania środków ostrożności.

Co zrobić, aby opalenizna pozostała miłą pamiątką? Jak opalać się bezpiecznie? Stosowanie filtru UV to podstawa, która jednak nie wystarczy. Przekonajcie się, o czym jeszcze musi pamiętać każda nałogowa plażowiczka.

Zobacz także: Ona udowadnia, że każda kobieta może dobrze wyglądać w stroju kąpielowym. Udało się?

bezpieczne opalanie

Fot. Thinkstock

Zwróć uwagę na zażywane leki

Jeżeli bierzesz pigułki antykoncepcyjne, musisz postępować ze zdwojoną ostrożnością. Zawarte w nich hormony sprawiają, że zwiększa się ryzyko powstania brzydkich przebarwień. Do leków wywołujących skórne przebarwienia trzeba także zaliczyć te przeznaczone dla cukrzyków, które mają obniżyć poziom cukru. Uważać powinny również osoby stosujące maści dermatologiczne – po ich użyciu nie wolno wystawiać się na działanie promieni słonecznych. Ponadto trzeba mieć wzgląd na leki rozkurczowe, przeciwzapalne, produkty przeciwpadaczkowe, moczopędne, a nawet niektóre zioła. W przypadku tych ostatnich unikaj dziurawca i rumianku.

bezpieczne opalanie

Fot. Thinkstock

Rób przerwy w opalaniu i szukaj cienia

Ważne jest, aby nie siedzieć na słońcu zbyt długo albo przynajmniej robić sobie przerwy i spędzać czas w cieniu. Na plaży może być o niego trudno, dlatego dobrze jest wziąć ze sobą parasol. Także w cieniu musisz dbać o zabezpieczenie się kremem z filtrem UV, ponieważ promienie słoneczne odbijają się od piasku. Wybrany produkt kosmetyczny stosuj co dwie godziny. Pamiętaj również o pomadce ochronnej na usta.

Zobacz także: Depilacja okolic intymnych - TAK czy NIE?

 

bezpieczne opalanie

Fot. Thinkstock

Przygotowuj ciało do opalania stopniowo

Lepiej nie rzucać się od razu na głęboką wodę. Twój organizm przeżyje szok, kiedy nagle po miesiącach braku kontaktu ze słońcem, wystawisz się na działanie jego promieni na pół dnia. Postaraj się hartować ciało powoli. Przez pierwszy tydzień opalaj się codziennie przez 15-20 minut. Potem zwiększaj czas i czekaj na efekty. 

bezpieczne opalanie

Fot. Thinkstock

Nie zasypiaj na słońcu

Jeżeli wybierasz się na plażę, zawsze postaraj się zabrać ze sobą kogoś do towarzystwa. Może się zdarzyć, że jedna osoba zaśnie, co grozi nawet śmiercią. Raczej nie licz na to, że inni ludzie na plaży zareagują – będą zajęci swoimi sprawami. Towarzystwo drugiej osoby jest pożądane, bo obie będziecie mogły pilnować siebie nawzajem. Pod żadnym pozorem nie pijcie także alkoholu. Alkohol, słońce i sen to zabójcza mieszanka.

bezpieczne opalanie

Fot. Thinkstock

Przestrzegaj godzin

Godziny od 10 do 15 to najgorszy moment na opalanie. To właśnie wtedy działanie promieni UV jest najsilniejsze i może skutkować oparzeniami ciała. Wybieraj wczesne godzinny poranne albo popołudniowe i pamiętaj, że lepiej nabierać opalenizny powoli niż zmagać się potem ze schodzącą skórą.

bezpieczne opalanie

Fot. Thinkstock

Chroń głowę

Bardzo ważna jest ochrona głowy. Zbyt długie przebywanie na słońcu w najlepszym przypadku skończy się dla Ciebie bólem głowy, a w najgorszym udarem. Jego skutki mogą być nawet śmiertelne. Najlepiej zaopatrz się w kapelusz – jego rondo ochroni także inne obszary ciała. Pamiętaj także, aby zabezpieczać głowę podczas wodnych kąpieli, ponieważ promienie słoneczne odbijają się od wody, a wtedy ich działanie jest silniejsze.

Zobacz także: Jak zmyć makijaż, kiedy nie masz pod ręką mleczka?

 

Komentarze

Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo