10 sygnałów, że przyjaźń, w której tkwisz, jest fałszywa

Czy Twoja przyjaciółka jest szczera? Te oznaki budzą wątpliwości...
10 sygnałów, że przyjaźń, w której tkwisz, jest fałszywa
Fot. Thinkstock
06.06.2016

Niektórzy są zdania, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Bo kto wyciągnie pomocną dłoń do osoby, która w powszechnej opinii stoczyła się na dno? Inni przekonują, że intencje ludzi poznaje się po tym, jak wzajemnie znoszą swoje sukcesy. Łatwo jest okazać serce osobie, która cierpi, ale trudno komuś, kto osiągnął więcej i któremu lepiej się powodzi.

Przyjaciele są w życiu niezastąpieni. To z nimi można się powygłupiać, porozmawiać o dręczących problemach, u nich można poszukać rady i wsparcia. Nierzadko zastępują rodzinę.

Wiele osób tkwi w błędzie i za przyjaciół bierze osoby, które tak naprawdę nie są ich przyjaciółmi. Fałszywi przyjaciele spotykają się ze swoimi znajomymi, kiedy jest to dla nich wygodne. W głębi duszy nie są im przychylni. Zdarza się też, że wykorzystują ludzi dla własnych celów. Po czym poznać, czy masz do czynienia z prawdziwym przyjacielem? Te sygnały powinny Cię zaniepokoić.

Zobacz także: Mam 25 lat. I co dalej?

toksyczna przyjaźń

Fot. Thinkstock

Osądza Cię

Osądzanie jest złe samo w sobie, ale jeżeli robi to zaufana osoba, jest złe podwójnie. Prawdziwy przyjaciel zawsze będzie starał się widzieć w Tobie te dobre cechy i szukać ich za wszelką cenę, a nie poddawać się pozornym osądom. Czym innym jest konstruktywna krytyka. Przyjaciel ma prawo powiedzieć Ci, że to, co zamierzasz zrobić, jest złe. Nigdy nie będzie jednak osądzał Ciebie, ale samo postępowanie.

toksyczna przyjaźń

Fot. Thinkstock

Nie znajduje dla Ciebie czasu

Prawdziwy przyjaciel zawsze znajdzie dla Ciebie czas, chyba że w jego życiu naprawdę wydarzyło się coś ważnego. W innym przypadku zrezygnuje z własnej przyjemności, żeby tylko Cię wesprzeć. Fałszywego przyjaciela można poznać także po tym, że próbuje doszukać się w spotkaniu korzyści dla siebie.

Nigdy nie jest przy Tobie radosny i spontaniczny

Fałszywy przyjaciel jest nieszczery. Dlatego nigdy nie będzie przy Tobie naturalnie radosny i spontaniczny.

toksyczna przyjaźń

Fot. Thinkstock

Nie powierza Ci tajemnic

Przyjaźń opiera się na zaufaniu. Twoje życie jest niczym otwarta księga, a Ty sama niewiele wiesz na temat swojego przyjaciela? Kiedy on boi Ci się zaufać, tej relacji nie można nazwać prawdziwą przyjaźnią. Być może masz do czynienia z introwertykiem, ale mimo wszystko, niektóre rzeczy powinnaś o nim wiedzieć.

Zdradza Twoje sekrety innym

Jeżeli powierzasz komuś sekret, ta osoba nie ma prawa zdradzić go nikomu. Została obdarzona zaufaniem i wygadanie się przed kimś innym to nadużycie.

toksyczna przyjaźń

Fot. Thinkstock

Nie stoi za Tobą murem

Przyjaciel stoi za Tobą murem, niezależnie od sytuacji, nieważne jak bardzo się wygłupisz. Nawet jeżeli wszyscy obrócą się przeciwko Tobie, on tego nie zrobi. Posłuży radą i pomocną dłonią. Czasami powie coś szczerze prosto z mostu, ale tylko dlatego, żeby Ci pomóc spojrzeć na sytuację z innej strony. Jego pomoc zawsze cechuje bezinteresowność.

Zobacz także: Quiz: Jaki jest twój prawdziwy wiek, bazując na nawykach z social mediów?

Źródło: cosmopolitan.com

toksyczna przyjaźń

Fot. Thinkstock

Plotkuje o innych

Podczas rozmowy przyjaciel zawsze zaczyna plotkować o Waszych znajomych? Upewnij się, czy w towarzystwie innych Ty nie jesteś obiektem plotek. Plotkowanie to brzydki nawyk, niezależnie od tego, czy obgadywana osoba jest dobra czy zła.

Próbuje Cię ośmieszać przed znajomymi

Przyjaciel mówi przy innych o Twoich wstydliwych nawykach i nie dzieje się  to po raz pierwszy? Być może stara się postawić Cię w niezręcznej sytuacji. Powodem często jest ukryta zawiść czy chęć dowartościowania się Twoim kosztem.

toksyczna przyjaźń

Fot. Thinkstock

Nigdy nie patrzy Ci prosto w oczy

Nieszczerość pociąga ze sobą także nieumiejętność patrzenia drugiej osobie prosto w oczy. Jeśli `przyjaciel` ucieka przed Tobą wzrokiem, możesz być pewna, że coś przed Tobą ukrywa. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że sekret nie musi dotyczyć Twojej osoby i tym samym być oznaką fałszu. W takim przypadku trzeba wziąć pod uwagę, czy to jednorazowy unik, czy dzieje się tak przy każdej okazji.

Mówi tylko o sobie

Prawdziwy przyjaciel mówi o sobie, ale pragnie też wiedzieć, co dzieje się w Twoim życiu. Zawsze spyta o Twoje samopoczucie i ostatnie przeżycia. Jeżeli zawsze cierpliwie słuchasz i dajesz rady, masz prawo oczekiwać tego samego w zamian. Egocentryk nigdy nie będzie dobrym przyjacielem.

Zobacz także: Co o Polkach myślą obcokrajowcy? 5 zalet według cudzoziemców!

Komentarze

Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo