8 powszechnych mitów, w które WSZYSCY wierzymy (Pora poznać prawdę!)

Czytanie w słabym świetle psuje wzrok? Bzdura. Rozgrzewka zapobiega kontuzji? To też mit. Naukowcy obalają twierdzenia, które do tej pory brałaś za pewnik.
8 powszechnych mitów, w które WSZYSCY wierzymy (Pora poznać prawdę!)
Fot. Thinkstock
30.05.2016

Dzisiejsza rzeczywistość ma ten minus, że jesteśmy bombardowani informacjami ze wszystkich stron. Z telewizorów, z Internetu oraz innych środków przekazu – komunikaty uderzają w naszą świadomość. Nawet idąc ulicą, nie można przejść kilku metrów, żeby nie dostać ulotki. To wszystko sprawia, że w naszych umysłach panuje chaos informacyjny. Wiele treści przyswajamy mimowolnie, ale nie wszystkie są zgodne z prawdą. Są jednak powszechnie znane i powtarzane w obiegu.

Które popularne fakty tak naprawdę są mitami? Przekonajcie się, w co musicie przestać wierzyć…

Zbyt dużo cukru w diecie sprawia, że dzieci stają się nadpobudliwe

Według przeglądu fachowej literatury naukowej to mit. Zostały przeprowadzone eksperymenty, podczas których dzieci otrzymały napoje z cukrem i napoje ze słodzikiem. Nie zauważono widocznych zmian w ich zachowaniu.

Zobacz także: Co o Polkach myślą obcokrajowcy? 5 zalet według cudzoziemców!

 

twierdzenia naukowe

Fot. Thinkstock

Musisz pić 2 l wody dziennie

Żeby przeanalizować ten mit, musimy cofnąć się do zaleceń US Food and Nutrition Board z 1940 r. Wyraźnie jest w nich zapisane, że każdy człowiek powinien spożywać dziennie 2,5 l wody (około ośmiu szklanek dziennie). Dodano jednak, że większość wody jest zwarta w gotowych produktach spożywczych. Mimo to zalecenie ośmiu szklanek wody dziennie zostało spopularyzowane.

twierdzenia naukowe

Fot. Thinkstock

Rozciąganie przed treningiem sprawia, że zapobiegamy kontuzji

Na podstawie przeglądu systematycznego Cochrane Collaboration stwierdzono, że wpływ rozgrzewki ogranicza się jedynie do zmniejszenia bólu mięśni po wysiłku. Dokonano jeszcze kilka innych przeglądów naukowych i nie znaleziono żadnych innych dowodów potwierdzających, iż rozgrzewka zmniejsza ryzyko ulegnięcia kontuzji. Trzeba oczywiście wziąć pod uwagę, że badania być może zostały przeprowadzone niesolidnie.

twierdzenia naukowe

Fot. Thinkstock

Używamy jedynie 10% powierzchni naszego mózgu

Wszystkie części mózgu mają określone funkcje i nie ma możliwości uszkodzenia jednej z nich bez zauważenia skutków. Wszyscy używamy całej powierzchni naszego mózgu, ale nie wszystkich części na raz w jednym momencie. To kolejny mit przekazywany z ust do ust.

Twoje włosy i paznokcie nadal rosną po śmierci

Niektórzy wierzą w to makabryczne twierdzenie. W tej sprawie wypowiedzieli się biolodzy kryminalistyczni. Ich zdaniem to zjawisko nie ma miejsca, chociaż proces kurczenia się skóry może wywoływać podobne wrażenie. Wszystko to jednak złudzenie.

twierdzenia naukowe

Fot. Thinkstock

Czytanie w złym świetle przyczynia się do krótkowzroczności

Wbrew pozorom czytanie w słabym świetle nie przyczynia się do krótkowzroczności. Jak na razie nie ma na to żadnych dowodów. Wielu okulistów potwierdza, że tak się nie dzieje. British Medical Journal zaliczył to twierdzenie do mitów.

Siedzenie zbyt blisko ekranu przyczynia się do krótkowzroczności

Zdaniem The Royal National Institute for the Blind nie ma na to żadnych dowodów.

twierdzenia naukowe

Fot. Thinkstock

Kreatywni ludzie częściej używają prawej półkuli mózgu

Wiele osób w to wierzy, ale badania nie popierają tego twierdzenia. Każda połowa mózgu jest inna. Na przykład procesy językowe prawdopodobnie zachodzą w lewej części. Używamy jednak obu półkul. Jak na razie nie ma żadnych dowodów, że osoby, które są kreatywne, częściej używają prawej półkuli, a osoby charakteryzujące się logicznym sposobem myślenia używają lewej półkuli.

Zobacz także: W jaki sposób nocne koszmary wpływają na nasze życie?

Źródło: buzzfeed.com

Komentarze (6)

Ocena: 4.33 / 5
A WŁAŚNIE ŻE JEST (Ocena: 5) 31.05.2016 00:10
to z wodą to jest mit - zaleca się odpowiednią ilość na każdy kg ciała, anie każdy dwa litry! poza tym, oczyszcza owszem, ale na pryszcze przecież nie pomoże więc nie jest cudownym środkiem na wsyzstko! ja na trądzik stosowałam iqface i dopiero w takiej naturalnej kombinacji udało mi się zwalczyć ten okropny mankament mojej urody...
odpowiedz
m (Ocena: 5) 30.05.2016 22:35
rozgrzewka i rozciaganie przed treningiem to nie to samo!!!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 30.05.2016 13:44
Co do mózgu to prawda, że nie używamy całego potencjału mózgu, nieastety. Co do minimum 1,5 litra dziennie to nie jest mit, tylko właśnie taką ilość w ciągu dnia pozbywa się organizm w postaci potu, czy właśnie siusiu. No bo to nie jest rozciąganie mięśnie przed treningiem robi się to po treningu, rozgrzewa się mięśnie i przygotowuje do wysiłku, aby chociażby nie naciągnąć mięśni i ścięgien - sama widziałam, co się dzieje, jak nie ma się dobrej rozgrzewki.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 1) 30.05.2016 08:53
Z cukrem nie chodzi o nadpobudliwość… cukier po prostu jest po prostu bardzo szybko zamieniany na energię, przez co po wypiciu słodkiego napoju, bądź zjedzeniu czegoś zawierającego cukry proste dzieci są bardziej "ruchliwe" natomiast jest to efekt chwilowy, ponieważ po wyzucie cukru w organizmie następuje znaczy jego spadek. Co do picia wody… Pić wodę musimy, gdyż to główny element naszego organizmu, który ciągle jest z nas wydalany ( mocz, pot) zwyczajnie w świecie to co się oddaje, trzeba znów dodać… A jeśli o rozciąganie chodzi, to chętnie pokazałabym tym waszym badanym jak wyglądało ścięgno mojej byłej w-fistki z tal szkolnych, która nie brała udziału w rozgrzewce, natomiast zaczęła z nami grać w siatkówkę, a następnie nie było jej do końca roku szkolnego… Kolejny artykuł z d u p y… brawo papilocie… czy ktoś w waszej "redakcji" ma w ogóle jakieś wykształcenie oprócz średniego???
odpowiedz
naukowiec (Ocena: 5) 30.05.2016 08:02
ale shit! wody trzeba pic dużo, przy z takie głupoty większość ludzi ma nieprawidłową jej procentowosc w organizmie! co do rozgrzewki to tez guzik, przecież bez rozgrzewki łatwo sobie zerwać ścięgna, naciągnąć mięśnie i skrecic cos. Badanie, badaniom nie równe...
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo