Dlaczego warto spać nago?

Jakie korzyści płyną ze spania nago? Podpowiadamy, dlaczego lepiej zrezygnować z piżamy.
Dlaczego warto spać nago?
Fot. Thinkstock
12.05.2016

Spanie to bardzo ważna czynność, w trakcie której odpoczywa i regeneruje się cały nasz organizm. Brak snu może doprowadzić do problemów zdrowotnych. 

Przed położeniem się spać dobrze jest zadbać o odpowiednie warunki, dzięki którym organizm naprawdę odżyje, a rano będziemy czuły się odprężone i wypoczęte. Przede wszystkim ważne jest wywietrzenie pokoju. Brak świeżego powietrza może sprawić, że będziemy źle spały. Kolejny istotny czynnik to świeża pościel – każda z nas przyzna chyba, że w przepoconej i brudnej raczej nie możemy liczyć na odpoczynek, bo to spory dyskomfort. Jeszcze jedna kwestia to piżama. Większość kobiet pod tym względem kieruje się wygodą. Nie ma bowiem nic przyjemniejszego niż otulenie się ciepłą piżamą.

Wielu naukowców przekonuje jednak, że najlepiej jest spać nago. Jeżeli nie lubisz nosić piżamy i śpisz na golasa, postępujesz prawidłowo. Oto przyczyny, dla których warto pozbyć się z szafy piżam.

Zobacz także: Śnią Ci się koszmary?

 

 

spanie nago

Fot. Thinkstock

Większy komfort

Wielu specjalistów przekonuje, że lepiej jest spać w chłodnych pomieszczeniach. Podczas snu temperatura naszego ciała i tak spada, więc jest to zupełnie naturalne. Do spadku dochodzi w trakcie pierwszej fazy snu NREM. Na pewno każdej z Was zdarzyło się przegrzać w nocy, zatem wiecie, że nie jest to przyjemne odczucie i wpływa na jakość snu. Dlatego przynajmniej latem zrezygnujcie z wszelkiego okrycia.

Zobacz także: Sztuka właściwego spania

 

spanie nago

Fot. Thinkstock

Przepływ powietrza

Przez cały dzień nosimy na sobie ubranie, a na noc zakładamy piżamy. Dla naszej skóry będzie jednak lepiej, jeżeli przez część doby będzie mogła swobodnie pooddychać. To ważne zwłaszcza w przypadku okolic intymnych. Materiał ciasnych i ciepłych spodenek to idealny grunt do gromadzenia wszelkiego rodzaju bakterii wywołujących infekcje. Swobodny przepływ powietrza zmniejszy także ryzyko grzybicy.

spanie nago

Fot. Thinkstock

Mniejszy apetyt

Uczucie gorąca sprawia, że budzimy się w nocy, czasami wiele razy. W ten sposób przerywamy wypoczynek i nie pozwalamy, aby organizm wyciszył się i zredukował powstały stres. Redukcja tego ostatniego czynnika podczas snu jest bardzo ważna. Hormon stresu – kortyzol – w trakcie snu spada, ale tylko wtedy, gdy nie jesteśmy przegrzane. Jeżeli jego poziom jest zbyt wysoki, mamy zwiększony apetyt na tłuste i niezdrowe produkty. Tym samym sprzyja przyrostowi masy ciała.

spanie nago

Fot. Thinkstock

Bardziej udane życie seksualne

W pierwszej kolejności trzeba podkreślić, że spanie nago podkręca wyobraźnię partnera i pozwala mu na łatwiejszy dostęp do Twojego ciała. Trzeba jednak podkreślić, że podczas kontaktu naszej skóry ze skórą drugiej osoby dochodzi do zwiększenia produkcji w organizmie takiego związku, jak oksytocyna. To sprzyja nastrojowi na miłość i sprawia, że stosunek jest o wiele bardziej satysfakcjonujący.

spanie nago

Fot. Thinkstock

Dłużej zachowasz młodość

Żeby sen był dla nas jak najbardziej produktywny temperatura otoczenia powinna spaść trochę poniżej 19 stopni Celsjusza. Dzięki temu organizm zredukuje do odpowiedniego poziomu hormon wzrostu oraz melatoninę. Zarówno jeden, jak i drugi związek przeciwdziałają starzeniu organizmu. Przegrzanie ciała zapobiega temu procesowi. Dlatego jeżeli szczególnie zależy Ci na dobrym zdrowiu i młodym wyglądzie, wyrzuć z szafy wszystkie ciepłe piżamy.

spanie nago

Fot. Thinkstock

Swoboda

Nie da się zaprzeczyć, że piżama w pewnym stopniu ogranicza ruchy. Zdarza się, że ciasne gumki w materiale czy zapięcia wrzynają się w ciało i odbierają mu swobodę poruszania. Czasami coś się zaplącze. Wtedy problem gotowy. Podczas snu nasze ruchy powinny być nieskrępowane. Dopiero wtedy będziemy mogły poczuć się wolne i dzięki temu rano obudzimy się wypoczęte.

Zobacz także: Specjaliści twierdzą - spanie na brzuchu jest szkodliwe!

Źródło: cosmopolitan.com

Komentarze (2)

Ocena: 3 / 5
gość (Ocena: 1) 16.08.2018 10:41
co za bzdury…. rece opadaja.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.05.2016 19:55
Nawet zgłaszanie takiego spamu nic nie daje...
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo