MATURA 2016: Jak pokonać stres przed najważniejszym egzaminem w życiu?

Jak skutecznie zawalczyć z przedmaturalnym stresem? Zapoznaj się z tymi sposobami!
MATURA 2016: Jak pokonać stres przed najważniejszym egzaminem w życiu?
Fot. Thinkstock
18.04.2016

Egzamin dojrzałości, potocznie zwany maturą, każdego roku spędza sen z powiek uczniom ostatnich klas. Matura to bzdura, mówią niektórzy. Czy na pewno? Wbrew pozorom bardzo dużo od niej zależy. Tak naprawdę cała przyszłość. Wynik matury przesądza o tym, czy osoba, która do niej przystępuje, dostanie się na wybraną uczelnię i rozpocznie wymarzony kierunek studiów. 

Konkurencja naprawdę jest bardzo duża. Na rynku pracy nie brakuje osób z wykształceniem wyższym, specjalizujących się w wąskich dziedzinach i posługujących się kilkoma językami. Dlatego świetnie zdana matura zapewni dobry start i sprawi, że w przyszłości będziesz mogła zaliczyć się do tego wybranego grona.

Żeby dobrze zdać maturę potrzebna jest oczywiście odpowiednia wiedza, ale nie tylko. Sukces wymaga także odpowiedniego nastawienia psychicznego. W innym wypadku stres może Cię zjeść. 

Co zrobić, żeby pokonać nerwy i niepewność? Oto niezawodne sposoby.

Zobacz także: Życie biednego studenta
matura 2016

Fot. Thinkstock

Muzyka

Być może lubisz muzykę metalową albo mocnego rocka, ale w tym czasie lepiej zrezygnować z podobnych brzmień. Żadnych gwałtownych emocji i wewnętrznego napięcia – to przykazanie podstawowe każdej maturzystki. Dla własnego dobra lepiej się poświęcić i posłuchać muzyki typowo relaksacyjnej. Bez problemu odnajdziesz ją na YouTube.

matura 2016

Fot. Thinkstock

Odżywiaj się zdrowo

Palisz, pijesz? Odstaw używki chociaż na jakiś czas. To niełatwe w tym nerwowym okresie, ale postaraj się je czymś zastąpić. Najlepiej jakąś przyjemnością. Postaraj się ograniczyć także słodycze, pić więcej wody, odżywiać lekkostrawnie i nie jeść przed samym snem. Dzięki temu organizm naprawdę będzie wypoczywał podczas snu, a wypoczęty organizm to lepiej zdana matura. 

Zobacz także: Dlaczego Cara Delevingne porzuciła modeling w najlepszym momencie kariery?!!

matura 2016

Fot. Thinkstock

Zadbaj o dobre przygotowanie

Dobre przygotowanie to podstawa. Dzięki temu poczujesz się o wiele pewniej. Czasu jeszcze trochę zostało, więc ostro bierz się za robotę. Koniec z wymówkami. Już niedługo będzie po wszystkim i odrobisz sobie czas wypełniony nauką.

Pamiętaj, żeby w trakcie zadbać o odpowiednie dotlenienie organizmu. W innym przypadku szybko dopadnie Cię ból głowy i zmęczenie, a wtedy nic nie wyjdzie z efektywnej nauki.

matura 2016

Fot. Thinkstock

Cisza i spokój

Zadbaj o wyciszenie organizmu. Nie chodzi tylko o warunki nauki, ale czas wypełniony innymi obowiązkami. Każdego dnia przez pół godziny postaraj się oderwać od wszystkich myśli, nawet tych pozytywnych. Dzięki temu zawsze będzie dopisywał Ci dobry nastrój, który jest w tym czasie po prostu niezbędny.

Zobacz także: CROWDFUNDING: Jak uzbierać kasę na swoje marzenia... przez Internet?

 

matura 2016

Fot. Thinkstock

Relaks na świeżym powietrzu

W miarę możliwości postaraj się jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu. Jeżeli warunki pogodowe dopisują, możesz pouczyć się na zewnątrz. Wybierz jakieś ustronne, spokojne miejsce, gdzie nikt nie będzie Ci przeszkadzał. Kiedy masz czas wolny, również unikaj zamkniętych pomieszczeń. Zamiast tego wybierz się ze znajomymi do parku czy na spacer ze zwierzakiem.

matura 2016

Fot. Thinkstock

Ruch

Ruch pomaga wyładować emocje, dlatego jest niezbędny przy dużym stresie i przemęczeniu fizycznym. Brzmi trochę absurdalnie, ale duży wysiłek pomaga się odprężyć. Na pewno masz jakąś ulubioną dyscyplinę sportową. Mogą to być zarówno rolki lub rower, jak i bieganie czy rozegranie meczu siatkówki.

matura 2016

Fot. Thinkstock

Myśl pozytywnie

Pozytywne myślenie jest sztuką, zwłaszcza w dzisiejszych czasach. Także w przypadku maturzystów może okazać się nie lada wyczynem. Nawet dobrym uczniom może powinąć się noga i wielu z nich ma właśnie taki obraz przed oczami. Jednak za każdym razem, gdy przyjdzie Ci do głowy coś podobnego, natychmiast zajmij się jakąś czynnością, nawet najbardziej prozaiczną. Nie pozwól dołować się podobnym wyobrażeniom. W pozytywnym myśleniu pomoże wypisanie na kartce plusów i rzeczy przemawiających za tym, że pójdzie Ci dobrze. Możesz także nazwać to, czego najbardziej się boisz. Konfrontacja z lękiem pozwoli go wyeliminować albo przynajmniej zmniejszyć.

Polecane wideo

Komentarze (13)
Ocena: 3.62 / 5
monnka (Ocena: 5) 16.05.2016 21:13
Ja mam to samo .... tez brałam te ziołowe bo na niczym nie mogłam się skupić a i jeszcze z zasypianiem był problem...
odpowiedz
olka ma. (Ocena: 5) 13.05.2016 11:43
Ja musiałam łykać nervomix bo stres miałam wielki, a po tej ziołowej tabletce mogłam normalnie się skupić i uczyć.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 18.04.2016 19:35
matura najtrudniejszym egzaminem w życiu? HAHA
zobacz odpowiedzi (1)
Milena (Ocena: 5) 18.04.2016 18:48
Ja się bardzo stresuję. To moje drugie podejście. Pierwszy raz matury nie zdałam 8 lat temu, ale podeszłam tylko do jednego egzaminu. Tym razem kończe liceum dla doroslych i naprawde, z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że dużo się uczyłam. Najbardziej stresuje mnie matematyka, ale mam nadzieję, że nie będzie jakiś bardzo trudnych zadań...
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 1) 18.04.2016 14:30
Maturzyści którzy na maturze kończycie swoją edukację - faktycznie, możecie się stresować. Ale jeżeli jakiś maturzysta idzie na studia ( nie polecam! ) to niech się nie stresuje. Sesja to taka matura co semestr, tylko gorsza :)
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie