Jak szybko opanować język obcy?

Koniec z tradycyjnymi metodami nauki! Sukces jest na wyciągniecie ręki bez względu na budżet.
Jak szybko opanować język obcy?
Fot. Thinkstock
14.04.2016

Znajomość języka obcego, a najlepiej kilku jest niezbędna nie tylko ze względu na większe szanse osiągnięcia zawodowych celów, ale coraz częściej zaczyna być postrzegana jako towarzyski wymóg. Angielski to podstawa. Stykamy się z nim na co dzień na ulicy, w sklepie, w pracy czy na uczelni.

Niestety metody nauczania w zwykłych szkołach czy nawet szkołach językowych nie są tak skuteczne, jak powinny, chociaż w programie coraz częściej można się spotkać z ćwiczeniami praktycznymi, a nie tylko szlifowaniem gramatyki i słownictwa. Pomimo tego, mnóstwo osób decyduje się na korepetycje. A przynajmniej Ci, którzy poważnie myślą o zdaniu rozszerzonej matury czy nauczeniu się języka po prostu dla siebie. Jednak prywatne lekcje wcale nie są koniecznością.

Wiele osób załamuje ręce i zastanawia się, jak skutecznie opanować język, nie wydając przy tym dużej sumy pieniędzy. Jeżeli należysz do ich grona i jesteś już zniechęcona wieloma podejściami, to dobrze trafiłaś. Podpowiemy, co zrobić, żeby nauka przebiegła w efektywny sposób i była czystą przyjemnością. 

Zobacz także: Pracoholizm, czyli jak zmarnować sobie życie

nauka języka obcego

Fot. Thinkstock

Wakacje za granicą

Nic tak nie szlifuje języka, jak trening praktyczny. Wyjazd za granicę to najlepsza rzecz, jaką możesz zrobić w takiej sytuacji. Rzecz jasna, mowa o kilkumiesięcznym pobycie. Jeżeli jesteś uczennicą czy studentką, poświęć w tym celu wakacje. Możesz wyjechać do pracy, zarobić pieniądze, a do tego nauczyć się języka. Kilka podobnych wypadów i opanujesz obcą mowę.

nauka języka obcego

Fot. Thinkstock

Czytanie prasy obcojęzycznej i magazynów do nauki języków

Podobnie jak czytanie książek, równie skuteczną metodą nauki języka jest czytanie prasy obcojęzycznej. Najlepiej wybrać tematykę, która Cię interesuje, czyli na przykład politykę albo zdrowie i fitness. W ten sposób z większym zaangażowaniem będziesz poszukiwać artykułów oraz coraz to nowych tytułów czasopism. Pomocne okażą się także magazyny przeznaczone dla uczących się języków. W przypadku języka angielskiego polecamy `English Matters`. 

nauka języka obcego

Fot. Thinkstock

Oglądanie filmów

Jeżeli lubisz oglądać filmy, dobrym sposobem na naukę jest oglądanie seriali w języku, którego się uczysz. Powinien być on związany z codziennością -  zwykłym, prozaicznym życiem. Wtedy przyswoisz sobie podstawowe zwroty oraz wyrażenia. 

nauka języka obcego

Fot. Thinkstock

Czytanie książek obcojęzycznych

W książkach obcojęzycznych poznasz wiele przydatnych zwrotów, o których rzadko kiedy można dowiedzieć się w szkole. Najpopularniejsze frazeologizmy, słownictwo potoczne – to wszystko znajdziesz w literaturze obcej. Nie musisz nawet wysilać się i kupować książek, bo są one dostępne np. na chomikuj pl. w formie elektronicznej. Istotne jest, aby wybrać odpowiedni poziom. W tym celu dobrze jest przeczytać jakiś fragment i sprawdzić, jak wiele się zrozumiało. Pamiętaj, że lepiej zacząć od niższego. W innym przypadku zaczniesz korzystać ze słownika i ta metoda szybko Ci się znudzi.

Zobacz także: Żadna praca nie hańbi? 7 zawodów, które Polacy uważają za najmniej prestiżowe

 

nauka języka obcego

Fot. Thinkstock

Nawiązanie znajomości z obcokrajowcem

To propozycja dla tych, którzy z różnych powodów nie mogą wyjechać za granicę, a cenią sobie trening praktyczny. Facebook, Tinder, czat – możliwości nawiązania znajomości z obcokrajowcem jest wiele. Nie musi to być stała znajomość. Niektórzy wręcz poszukują towarzystwa, a jednocześnie przewodnika na weekend, aby dotrzymywał im kroku podczas zwiedzania polskich miast. Możesz nim być właśnie Ty. Nie obawiaj się tego, że się nie dogadacie. Jeżeli w telefonie masz dostęp do Internetu, wystarczy włączyć Google Translate.

Powodzenia!

Polecane wideo

Komentarze (12)
Ocena: 4.33 / 5
Ola (Ocena: 5) 18.07.2020 15:01
Każdy musi znaleźć sposób na naukę, która będzie dla niego przyjemna. U mnie wybór padł na szkołę językową Demostenes. Uczę się w grupie osób, które też CHCĄ się uczyć. Najlepsza motywacja.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 29.04.2016 20:25
Ja wyjechałam do Niemiec i najpierw poszłam na kurs niemieckiego... nauczycielka tłumaczyła nam wszystko po niemiecku, pierwszy miesiąc był Koszmarny ale później było już tylko lepiej. Po 9 miesiącach intensywnego nauczania poszłam do pracy gdzie pracuje tylko z niemcami. Obecnie jestem 2,5 roku w niemczech i mówię biegle. Robię błędy gramatyczne ale z czasem mam nadzieję że będzie lepiej. Najlepsze jest to że w liceum byłam zawsze zagrożona z niemieckiego hahaha
odpowiedz
Olka (Ocena: 5) 15.04.2016 16:24
Ja długo nie mogłam się nauczyć niemieckiego. Zawzięłam się i dalej się uczę, chodzę do policealnej szkoły do Progresu i jakoś nawet może lepiej mi idzie, ale ten niemiecki jest ogólnie dla mnie mega opornym językiem. No ale może w końcu się nauczę! :P
odpowiedz
Anonim (Ocena: 1) 14.04.2016 16:34
Papilocie, za każdym razem musze przewinąć artykuł do końca zeby wyłączyć reklamę - film, a dopiero później czytać artykuł. To jest męczące... Na kazdej stronie 5 reklam... Stracicie czytelników.
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 14.04.2016 16:31
Z własnego doświadczenia wiem, że wystarczy przebywać z obcokrajowcem. Z Holandii wyjechałam do Belgii pod granicę francuską i tam tylko po francusku mówią. Umiałam tylko 3 słowa. Po 3 latach przebywania z Francuzami jest super :) druga sprawa (angielski), oglądnie filmów z polskimi napisami :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie