Czemu leworęczni mają gorzej? 7 szokujących faktów o mańkutach

Statystyczny mańkut żyje krócej, ma problemy zdrowotne i nie panuje nad emocjami.
Czemu leworęczni mają gorzej? 7 szokujących faktów o mańkutach
fot. Thinkstock
07.04.2016

Każdego dnia spotykamy się z przedstawicielami różnych mniejszości, ale o tej szczególnej raczej zapominamy. Leworęczność wydaje nam się całkiem normalna, choć dotyczy zaledwie 8-15 procent ludzi na świecie. Oznacza to, że prawą ręką posługuje się od 85 do nawet 92 procent z nas! Czy mańkuci czymś się wyróżniają?

Już dawno minęły czasy, kiedy rodzice próbowali „naprawić” swoje dzieci o leworęcznych skłonnościach. Współcześnie uznaje się to za zupełnie naturalne zjawisko. Ale czy rzeczywiście takie jest? Badania wykazują, że ten niewinny szczegół może determinować całe nasze życie - wpływa na zdrowie, charakter, a nawet skłonność do nałogów.

Oto 7 zaskakujących faktów na temat leworęcznych, o których oni sami woleliby raczej nie wiedzieć…

Zobacz również: Zalety randkowania z leworęcznym

 

leworęczność

fot. Thinkstock

Leworęczni żyją krócej

 

Sprawa wcale nie jest przesądzona, ale faktem jest, że w latach 90. wykonano badania, które potwierdziły tę zależność. Naukowcy odkryli, że mańkuci statystycznie żyją nawet o 9 lat krócej, niż osoby praworęczne. Przyczyną miałby być gorszy stan zdrowia, częstsze zaburzenia psychiczne, a także wypadki związane z korzystaniem z przedmiotów nieprzystosowanych do korzystania lewą ręką.

leworęczność

fot. Thinkstock

Leworęczni mają problemy emocjonalne

 

Inne badania wykazały, że mańkuci mają znacznie słabszą psychikę i dotykają ich przypadłości, które u praworęcznych nie są aż tak częste. Mowa przede wszystkim o schizofrenii, dysleksji, a także skłonności do uzależnienia od alkoholu. Niektórzy twierdzą, że wszystkiemu winne są słabsze geny charakterystyczne właśnie dla leworęcznych.

 

leworęczność

fot. Thinkstock

Leworęczni bywają niebezpieczni

 

Analiza naukowa świata przestępczego wykazała kilka lat temu, że leworęcznych zbrodniarzy jest znacznie więcej, niż wskazywałyby na to liczby bezwzględne (czyli 8-15 proc. mańkutów w populacji). Osoby takie są także bardziej skłonne do buntu. Charakteryzuje ich również ogromna upartość, co może utrudnić porozumienie na linii praworęczni-leworęczni.

Zobacz również: Czy przestawić dziecko na praworęczność? Będzie mu łatwiej...

leworęczność

fot. Thinkstock

Leworęczność źle się kojarzy

 

I nie ma w tym nic dziwnego, skoro nawet 90 procent ludzi to osoby praworęczne. Sytuacja przeciwna postrzegana jest jako odstępstwo od normy, stąd sformułowania takie jak „lewizna”, „lewy”, „dwie lewe ręce” kojarzące się z niezdarnością i fałszem. Wydaje się jednak, że to tylko krzywdzący stereotyp.

 

leworęczność

fot. Thinkstock

Leworęczność to oznaka słabości

 

Taki wniosek wysnuto na podstawie statystyki narodzin i późniejszych losów dziecka. Okazuje się, że kobiety, które zostają matkami po czterdziestce, znacznie częściej wychowują później leworęczne pociechy. Całkiem możliwe, że powodem jest gorsza kondycja związana z zaawansowanym wiekiem rodzicielki. Poród po 40. roku życia zwiększa szanse na to, że dziecko będzie mańkutem aż o 130 procent.

leworęczność

fot. Thinkstock

Leworęczność może zwiastować problemy zdrowotne

 

Chyba naprawdę musi w tym coś być. Nie tylko skłonność do nałogów i zaburzeń emocjonalnych, ale także niektóre nowotwory występują częściej u leworęcznych. W przypadku kobiet chodzi o raka piersi. Ryzyko zachorowania u kobiet-mańkutów wzrasta dwukrotnie w stosunku do pań praworęcznych. Bardzo ważna jest profilaktyka, w tym samobadanie piersi. Choćby lewą ręką.

leworęczność

fot. Thinkstock

Osama bin Laden był leworęczny

 

Zwolennicy teorii spiskowych twierdzą, że o czymś to świadczy. Leworęczność niektórym wciąż kojarzy się ze złem, na co najlepszym dowodem jest legenda o tym, że diabeł chrzcił swoich wyznawców właśnie lewą ręka.

Zobacz również: ZOBACZ, KTÓRE GWIAZDY SĄ LEWORĘCZNE!

 

Komentarze (25)

Ocena: 3.24 / 5
gość (Ocena: 1) 02.04.2018 20:13
Napoleon, Joanna D'arc, Michał Anioł i Leonardo da Vinci też byli leworęczni. To znaczy, że każdy leworęczny podbije Europę, będzie dowodził armią, albo zostanie artystą wszechczasów? Nie! To po co pisanie o Bin Ladenie?
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 02.04.2018 20:09
Bezsens
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 26.04.2016 20:16
Żałosny artykuł, bzdury totalne :/ to chyba pisał jakiś zdesperowany i sfrustrowany praworęczny... sama jestem osobą leworęczną i znam kilka z tą cechą i treść tego artykułu nie ma związku z prawdą
odpowiedz
Anonim (Ocena: 1) 08.04.2016 14:00
Jestem leworęczna i artykuł jest iście idiotyczny. Nie mam żadnych nałogów, nie palę, piję dużo mniej od statystycznego Polaka, jestem bardzo spokojną osobą i nie zauważyłam u siebie problemów emocjonalnych. Punkt o Osamie bin Ladenie całkiem mnie rozwalił, Albert Einstein też był leworęczny, dlaczego nie wspomnicie o takich sławnych leworęcznych osobach? Nie mam również problemy z używaniem narzędzi, które są przeznaczone głównie dla praworęcznych, miałam wielkie obawy, czy nadaję się na stomatologię, a okazało się, że mam najlepsze zdolności manualne w mojej grupie i z narzędziami radzę sobie świetnie.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 07.04.2016 23:19
mój wujek jest leworęczny i pięknie rysuje. jego brat bliźniak jest praworęczny i nie ma zdolności plastycznych. są bliźniętami genetycznymi, jednojajowymi, czy ktoś mądry mógłby mi wytłumaczyć dlaczego jeden jest prawo- a drugi leworęczny? nie może to być w takim razie dziedziczone...
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo