7 powodów, dlaczego czujesz się wyczerpana (Nie chodzi o BRAK SNU!)

Czujesz się wyczerpana i nie wiesz dlaczego? Być może chodzi o jeden z tych problemów!
7 powodów, dlaczego czujesz się wyczerpana (Nie chodzi o BRAK SNU!)
Fot. Thinkstock
29.02.2016

Sen jest jednym z najważniejszych stanów, których doświadczamy. To właśnie wtedy dochodzi do regeneracji całego organizmu i wypoczynku. Zalecana ilość snu dla dorosłego człowieka to 7-8 godzin na dobę. Często zdarza się jednak, że pomimo przestrzegania tego zalecenia, czujemy się zmęczeni, rozdrażnieni i zaspani. Brak energii przekłada się na jakość całego życia, w związku z tym ogarnia nas jeszcze większa frustracja.

Mają na to wpływ różne czynniki. Przekonajcie się, co może być powodem tego, że ciągle czujecie się zmęczeni.

Niewłaściwa dieta – za dużo słodyczy

Podobno cukier uzależnia jeszcze bardziej niż kokaina. Zauważyłaś, że im więcej słodyczy jesz, tym większą masz na nie ochotę? Spróbuj zrobić eksperyment i odstaw je zupełnie na dwa tygodnie. Chociaż przez kilka pierwszych dni będzie ciężko, potem szybko zauważysz, że łaknienie nie jest już tak silne. Niestety zbyt duża ilość cukru w organizmie powoduje, że mamy mniej energii. Faktycznie przez pierwsze pół godziny od zjedzenia słodyczy czujemy jej napływ, ale zaraz potem spada gwałtownie i znowu ogarnia nas chęć zjedzenia czegoś słodkiego. To błędne koło.

przyczyny zmęczenia

Fot. Thinkstock

Siedzący tryb życia

Po całym dniu pracy czujemy się wyczerpane i ostatnia rzecz, na którą mamy ochotę, to trening fizyczny. Warto jednak zmusić się do wysiłku, bo tak naprawdę dzięki niemu będziemy miały więcej energii. Poza tym podczas ćwiczeń wydzielamy hormon szczęścia. To siedzący tryb życia jest przyczyną zmęczenia i braku energii. Dlatego zamiast usiąść przed telewizorem, wskakuj w dres i przebiegnij się przez 20 minut. Od razu poczujesz zastrzyk energii.

przyczyny zmęczenia

Fot. Thinkstock

Odwodnienie

Niedobór wody w organizmie jest przyczyną nie tylko zmęczenia, ale także bólów głowy czy kłopotów z koncentracją. Potwierdza to wielu specjalistów. Według Instytutu Medycznego w Stanach Zjednoczonych dzienna zalecana dawka dla kobiet to 2,7 l. W jej skład wchodzi także woda pochodząca z jedzenia.

przyczyny zmęczenia

Fot. Thinkstock

Niedobór żelaza

Żelazo ma ogromny wpływ na stan energii w organizmie. Kiedy mamy do czynienia z jego niedoborem, do komórek nie jest dostarczana wystarczająca ilość tlenu, co owocuje zmęczeniem. Jeżeli uważasz, że to może być przyczyną Twojego problemu, udaj się do lekarza, który to potwierdzi bądź wykluczy. W przypadku, gdy cierpisz na niedobór żelaza, powinnaś zacząć jeść produkty, które go zawierają, np. owoce morza i orzechy.

przyczyny zmęczenia

Fot. Thinkstock

Brudne otoczenie

Ład, który nas otacza, przekłada się na porządek w naszym życiu i na odwrót. Jeżeli Twój pokój wygląda tak, jakby przeszło po nim tornado, może mieć to wpływ na stan wyczerpania. Na Uniwersytecie Princeton przeprowadzono badania, które wykazały, że bałagan na biurku utrudnia koncentrację oraz przyswajanie informacji. Dlatego wprowadź w swoje życie postanowienie, że zaczniesz dbać o porządek w mieszkaniu. Wkrótce zobaczysz pozytywne efekty tego działania.

przyczyny zmęczenia

Stany depresyjne

Ciągłe zmęczenie może być objawem problemów psychologicznych. Niewykluczone, że cierpisz na depresję. Jeżeli ogarnia Cię kompletne zniechęcenie do wszystkich i wszystkiego, nawet do czynności, z których jeszcze niedawno czerpałaś satysfakcję, istnieje duże ryzyko, że potrzebujesz pomocy specjalisty. Niezwłocznie zapisz się na wizytę.

przyczyny zmęczenia

Fot. Thinkstock

Zabieganie

Czujesz, że Twoje życie kręci się wyłącznie wokół pracy oraz obowiązków? To niezawodny znak, że jesteś zbyt zabiegana i wkrótce poczujesz wypalenie. Nasz mózg również potrzebuje relaksu, dlatego każdego dnia postaraj się znaleźć godzinę dla siebie. Poświęć ją na coś przyjemnego, co pozwoli Ci się całkowicie odprężyć.

Polecane wideo

Komentarze (4)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 29.02.2016 13:17
Ostatnio czuję ciągłe zmęczenie, tylko bym spała. Ogólnie mam niechęć do wszystkiego. I mam u siebie wszystkie powody z wyżej wymienionych.
zobacz odpowiedzi (2)
Anonim (Ocena: 5) 29.02.2016 09:37
cukier 100% prawda, od kiedy w dużej mierze wyeliminowałam cukier, już nie dopada mnie przejmujące zmęczenie zupełnie teoretycznie z nikąd
odpowiedz

Polecane dla Ciebie