Wykon, psycholożka, event... Których słów najbardziej nie lubią Polacy?

14 denerwujących wyrażeń, które wciąż słyszymy. Dodasz coś od siebie?
Wykon, psycholożka, event... Których słów najbardziej nie lubią Polacy?
Fot. Thinkstock
26.02.2016

Język polski wciąż ewoluuje. Co jakiś czas pojawiają się nowe słowa, a stare bezpowrotnie znikają. W naszej mowie jest coraz więcej zapożyczeń, zwłaszcza z języka angielskiego, a swoje robią także zapędy feministyczne nakazujące dodawać damską końcówkę do brzmiących po męsku nazw zawodów. Coraz trudniej nam się zrozumieć, a na niektóre sformułowania reagujemy wręcz alergicznie.

Biblioteka Śląska w Katowicach zorganizowała ciekawy plebiscyt pt. „Słowa, które chcemy zapomnieć”. Uczestnicy wybrali te, które nie pasują im do poprawnej polszczyzny, brzmią śmiesznie, a czasami wręcz denerwują. Finalnie na liście znalazło się 14 haseł, które zdaniem badanych powinny raz na zawsze zniknąć z naszego języka.

Ciebie też irytują?

 

błędy językowe

Fot. Thinkstock

SELFIE

 

Niemal na końcu zestawienia znalazło się słowo oznaczające fotograficzny autoportret. Najwyraźniej już się do niego przyzwyczailiśmy. I wciąż nie wynaleziono polskiego zamiennika, który byłby cenzuralny.

SZOPING

 

Młodzi ludzie nie chodzą już na zwykłe zakupy, ale oddają się szopingowi. Podobnie jak ich rówieśnicy z Wielkiej Brytanii czy Stanów Zjednoczonych.

błędy językowe

fot. Thinkstock

TACIERZYŃSKI

 

Skoro jest urlop macierzyński, to dlaczego nie tacierzyński? Większość badanych nie trawi tego wyrażenia i prawdopodobnie opowiada się za urlopem ojcowskim.

BRIEFING

 

Politycy i postaci medialne nie organizują już konferencji prasowych, ale briefingi. Czym się różnią? Wyłącznie terminologią.

 

EVENT

 

Sytuacja analogiczna do briefiengu. W środowisku medialnym coraz częściej używamy anglicyzmów, choć o zwykłe wydarzenie tutaj chodzi.

błędy językowe

fot. Thinkstock

KONKUBINA / KONKUBENT

 

Zdecydowanie bardziej wolimy wyrażenie partner lub partnerka. Konkubenci kojarzą się negatywnie, bo w takim świetle przedstawiani są zazwyczaj przez media.

WYKON

 

Irytujące sformułowanie wprost z programów telewizyjnych dla młodych talentów. Jurorzy nie oglądają już występów, ale właśnie wykony.

ZAJEBIŚCIE

 

Słowo, które jeszcze kilka lat temu uważane było za wyjątkowo wulgarne, a dzisiaj pojawia się w oficjalnym języku. Także w mediach.

FOCIA

 

Już nie fotografie czy zwykłe zdjęcia, ale coraz częściej pstrykamy focie. Najchętniej słitfocie.

błędy językowe

fot. Thinkstock

PSYCHOLOŻKA

 

Wielu ankietowanym nie podoba się tendencja nakazująca podkreślanie płci osoby wykonującej dany zawód. Uważamy to za nienaturalne i niepotrzebne.

PIENIĄŻKI

 

Coraz bardziej ironicznie podchodzimy do pieniędzy. Może dlatego, że nam ich brakuje? W portfelach nosimy pieniążki, a w pracy zarabiamy dużo lub mało pieniążków.

DIZAJN / DIZAJNER

 

Typowa kalka z języka angielskiego, choć spolszczona do granic wytrzymałości. Brzmi bardziej światowo, niż zwykły projektant.

błędy językowe

fot. Thinkstock

PLAŻING

 

Brzmi bardzo światowo, a chodzi o zwykłe plażowanie lub wypoczynek na świeżym powietrzu. Miało być zabawnie, a wielu irytuje.

HEJT

 

Mowa nienawiści brzmi zbyt oficjalnie, więc znowu sięgamy do języka angielskiego. Ostatnie miesiące to odmienianie hejtu przez wszystkie przypadki.

 

Komentarze (34)

Ocena: 4.79 / 5
Anonim (Ocena: 5) 15.03.2016 09:24
ostatnio bardzo popularne i często spotykane w internecie słowo określające dziewczynę: "loszka". okropne -,-
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 29.02.2016 22:21
Lepiej być moherowym beretem niż latawcem ^_^
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 29.02.2016 17:17
gifty zamiast upominki, brrrr
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 29.02.2016 14:02
jeszcze small talk zamiast pogawędka albo po prostu rozmowa...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 28.02.2016 00:38
moralności moherowych beretów chyba
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo