Sprawdź, czy jesteś geniuszem!

Czy można zostać geniuszem? Według niektórych psychologów tak.
Sprawdź, czy jesteś geniuszem!
Fot. Thinkstock
25.02.2016

Jeśli wierzyć pogłoskom, nauczyciel Tomasza Edisona powiedział mu, że nie jest w stanie czegokolwiek się nauczyć, a Albert Einstein oblał w szkole matematykę. Natomiast Beethoven został obdarzony przez swojego nauczyciela epitetem `beznadziejny`. Nie da się ukryć, że dla wielu z nas, którym zdarzają się chwile zwątpienia we własne siły, jest to zdumiewająca, a zarazem pocieszająca wiadomość. Czy Ci ludzie naprawdę mogli zawalać przedmioty i wzbudzać inne odczucia oprócz szacunku, uznania oraz zachwytu? Czy dopiero potem stali się geniuszami? Czy geniusz da się wypracować?

Według psychologów jest to możliwe. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że nikt z nas nie jest dobry we wszystkim. Każdy ma zdolności w jakimś zakresie i to je powinniśmy starać się rozwijać, ale jednocześnie nie zamykać się na inne dziedziny. Dlatego nie należy brać sobie do serca wszystkiego, co mówią nam inni, a tym bardziej załamywać się. Ponadto osoby takie jak Szekspir, Edison czy Einstein miały wiele wspólnych przymiotów.

Przyjrzyjmy się cechom charakterystycznym dla geniuszów.

Ta prosta zagadka przerasta większość internautów! A Ty dasz radę ją rozwiązać?

iloraz inteligencji

Fot. Thinkstock

Zapał

Można urodzić się z największym ilorazem inteligencji, mieć wiele talentów, ale jeżeli zabraknie zapału, i tak nic nie osiągniemy, chyba że przypadkiem. To smutne, ale prawdziwe. Gdyby Beethoven wziął sobie do serca uwagę nauczyciela, przestałby komponować, pomyślałby, że to bez sensu. Na szczęście jego zapał i wiara we własne siły okazały się silniejsze. Podobnie może być z Wami. Praca i pasja włożone w koncepcję prędzej czy później zaowocują.

iloraz inteligencji

Fot. Thinkstock

Perfekcjonizm

Kiedy poświęcamy się jakiejś pracy czy zadaniu, na sam koniec powinno nam towarzyszyć przekonanie, że nie dało się tego wykonać lepiej albo zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, aby tak było. Przeciętność to wróg geniuszu i lepiej jej unikać. To niełatwe, ale możliwe. Zacznijcie ćwiczyć na prostych czynnościach z życia codziennego, aż perfekcjonizm wejdzie Wam w krew. Zobaczycie, że zaowocuje to w wielu dziedzinach życia.

iloraz inteligencji

Fot. Thinkstock

Bujna wyobraźnia

Geniusze to często osoby, które sprawiają wrażenie `oderwanych` od świata, zamyślonych. Zazwyczaj charakteryzują się oni bujną wyobraźnią, która pozwala im na tworzenie w myślach różnych kombinacji, projektów czy analiz. Dlatego nie bójcie się ponosić fantazji. Możecie ćwiczyć swoją wyobraźnię. Przed pójściem spać, wyobrażajcie sobie różne rzeczy. Mogą one być z pozoru nieistotne, ważne, aby zacząć. Jeżeli macie z tym problem, na początku wystarczy wyobrazić sobie, co będziecie robić za kilkanaście lat lub co byście zrobili z wygraną w totka.

TOP 7: Supermodelki, które udowodniły, że inteligencja jest naprawdę sexy!

iloraz inteligencji

Fot. Thinkstock

Dążenie do celu

Geniusze stawiają przed sobą określone cele i uparcie do nich dążą. Czasami trwa to wiele miesięcy, w innych przypadkach nawet lata. Od dziś lepiej zapomnijcie o przekładaniu spraw do załatwienia na inny dzień. Jeżeli macie taką możliwość, wykonujcie zaplanowane rzeczy od razu. Zaowocuje to nie tylko szybszym osiągnięciem celu, ale także większą wiarą we własne siły.

Nosisz kolorowe, zwariowane skarpetki? Jesteś mądra, kreatywna i osiągniesz sukces!

iloraz inteligencji

Fot. Thinkstock

Ciekawość

Chęć ciągłego poznawania, zainteresowanie wszystkim, co się dookoła dzieje oraz badanie przyczyn różnych zjawisk są znamienne dla geniuszów. Geniusze nie boją się również pytać i doświadczać, a ich umysł jest tak dociekliwy, że są w stanie zamęczyć kogoś pytaniami, dopóki odpowiedzi ich nie usatysfakcjonują. Oczywiście w tym przypadku radzimy zachowanie umiaru.

iloraz inteligencji

Fot. Thinkstock

Robienie zapisków

Cechą znamienną dla geniuszy jest pisanie pamiętników, dzienników, robienie notatek, szkiców oraz rysunków. Nie chodzi wcale o to, aby każdego dnia zasiadać przed biurkiem i notować wszystko, co nam się przydarzyło, itp. W niektórych przypadkach wielcy odkrywcy pokrywali arkusze papieru bazgrołami, wyrwanymi z kontekstu myślami czy pomysłami, które akurat przyszły im do głowy. Każdego dnia, w każdej chwili w naszym umyśle może zarysować się ciekawa koncepcja, idea lub pomysł na biznes. Dlatego, jeżeli chcecie zostać geniuszami, zawsze noście przy sobie notatnik i długopis. 

iloraz inteligencji

Fot. Thinkstock

Czytanie

Wiedza to podstawa. Szersze perspektywy myślenia pojawiają się w miarę zdobywania coraz większej liczby informacji. Chociażby dlatego warto jest czytać książki. Nie mówcie, że nie macie czasu. Wyróbcie w sobie nawyk czytania przez co najmniej pół godziny dziennie. Oczywiście nie mamy na myśli książek w stylu `Pięćdziesiąt twarzy Greya`, aczkolwiek nigdy nie wiadomo, co przyjdzie nam do głowy po takiej lekturze. Nie bójcie się także zadawać pytań, jeżeli czegoś nie wiecie albo gdy dany temat szczególnie Was interesuje.

Komentarze (6)

Ocena: 4.33 / 5
hehe (Ocena: 5) 27.02.2016 15:07
No i co z tego wszystkiego, skoro to nie ma sensu? Jeśli nie ma życia wiecznego, to generalnie życie nasze nie ma celu (długoterminowego), bo wszystko dąży do unicestwienia (np. Słońce w końcu zgaśnie). Jeśli jednak istnieje życie wieczne, to co masz zamiar robić przez ten iewyobrażalnie długi czas? Po prostu być? To nie ma sensu.
odpowiedz
Nati 17 lat (Ocena: 5) 26.02.2016 22:52
Wszystko się zgadza :D A w 1 liceum miałam na koniec średnią 4.20. Ale to nie średnia lub oceny wpływają na naszą inteligencję :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 25.02.2016 21:34
Wychodzi na to, że jestem geniuszem. Wow. Tylko ten zapał, cholera... Słomiany się liczy?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 1) 25.02.2016 08:39
nie jestem
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo