Polacy nie tacy zaściankowi? Ponad połowa z nas popiera formalne związki osób tej samej płci (Wyborcy PiS też!)

Niektórzy idą o krok dalej i domagają się... ślubów kościelnych dla homoseksualistów.
Polacy nie tacy zaściankowi? Ponad połowa z nas popiera formalne związki osób tej samej płci (Wyborcy PiS też!)
28.08.2015

Pierwsze skojarzenia z Polską, kiedy na temat naszej ojczyzny wypowiada się obcokrajowiec – Lech Wałęsa, Jan Paweł II, Solidarność, katolicyzm i... homofobia. Ewentualnie rasizm i antysemityzm. Brak sympatii dla mniejszości to nasz znak rozpoznawczy. Jedni się tego wstydzą, bo to oznacza, że wciąż daleko nam do zachodnich standardów, inni szczycą, bo mamy własne zdanie i nie ulegamy wszechobecnej poprawności politycznej.

Nie ma sensu temu zaprzeczać, bo problem rzeczywiście istnieje. Przez lata zmieniła się jednak jego skala, czego wielu nie potrafi lub nie chce dostrzec. Polacy stają się coraz bardziej liberalni światopoglądowo. Potwierdzają to wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza.

Aż 62 procent rodaków dostrzega, że związkom osób tej samej płci nie przysługują żadne prawa. I wielu z nas domaga się, aby wreszcie coś z tym zrobić. Ponad połowa Polaków opowiada się za prawnymi rozwiązaniami, które umożliwią zawieranie związków jednopłciowych.

małżeństwo homoseksualne

Poparcie dla tej sprawy wyraża już 55 procent Polaków. Najczęściej opowiadamy się za wprowadzeniem umów notarialnych, które ułatwią życie par jednopłciowych. 37 procent badanych nie ma nic przeciwko temu, aby wprowadzić instytucję związku partnerskiego. 29 proc. ankietowanych domaga się ślubów cywilnych dla osób homoseksualnych, a 15 procent – ślubów kościelnych!

Dlaczego zaczęliśmy wreszcie dostrzegać, że mniejszości są dyskryminowane? Większości z nas wydaje się to zwyczajnie niesprawiedliwie. Skoro dwie dorosłe osoby decydują się na związek, powinny im przysługiwać podobne prawa, jak parom heteroseksualnym – np. wspólne rozliczanie podatków, zasiłek na chorego partnera czy dziedziczenie.

To pokazuje, że ludzie rozumieją trudne sytuacje, w jakich mogą znaleźć się dwie kochające się osoby, i że trzeba coś z tym zrobić. Ale tak im wszyscy zohydzili "te straszne związki", że mimo to bywają przeciwni formalizacji. Źle im się to kojarzy – stwierdził w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” Hubert Sobecki, członek stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza.

małżeństwo homoseksualne

Z badania wynika jednoznacznie, że większość Polaków wcale nie wyznaje radykalnie konserwatywnych wartości. Wręcz przeciwnie – stajemy się coraz bardziej liberalni i otwarci. Nie idzie to jednak w parze z naszą reprezentacją w parlamencie. Wszelkie próby normalizacji tego zagadnienia, czyli wprowadzenia związków partnerskich, kończą się na niczym.

Tu jednak kolejne zaskoczenie – gdyby zależało to od wyborców takich partii jak Platforma Obywatelska czy Prawo i Sprawiedliwość – sprawa nie byłaby przesądzona. Przychylnie wobec związków tej samej płci opowiada się 40 procent sympatyków PO i... 31 procent wyborców PiS.

Myślicie, że kiedyś uda się to zrobić?

Polecane wideo

Komentarze (11)

Ocena: 4.27 / 5
Anonim (Ocena: 5) 30.08.2015 19:07
problem jest bo mają mniejsze prawa od hetero związków????pomyślałaś o tym?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 29.08.2015 00:22
Aha to jak ktoś uważa że facet i kobieta to normalna rodzina to już jest ZAŚCIANKOWY? nie uzywajcie słów ktorych znaczenia nie znacie, albo puknijcie się w głowe
odpowiedz
Anonim (Ocena: 1) 28.08.2015 20:11
dlaczego niepopieranie związków homoseksualnych to zaściankowość? Nie róbcie ludziom wody z mózgów. Niech każdy ma prawo do własnych opinii a nie tylko do przyjmowania narzuconych niby postępowych sloganów. Jeżeli ktoś takich związków nie popiera to reszta też powinna uszanować jego poglądy- ludzie trochę więcej tolerancji !!!!!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 28.08.2015 17:43
Może same najpierw zacznijcie używać mózgów, bo takich głupot jakie tutaj piszecie to dawno nie widziałam.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 28.08.2015 17:42
troszeczkę tolerancji jeszcze nikomu nie zaszkodzilo , a nie wiedziałam ze być gejem to jest moda
odpowiedz

Polecane dla Ciebie