Znamy wyniki MATURY 2015: To prawdziwy pogrom! Nie zdało aż...

Nie wszyscy tegoroczni maturzyści mogą rozpocząć dziś wakacje. Wielu musi zacząć uczyć się do poprawki...
Znamy wyniki MATURY 2015: To prawdziwy pogrom! Nie zdało aż...
30.06.2015

30 czerwca to sądny dzień dla tegorocznych maturzystów. Dzisiaj wręczono im świadectwa dojrzałości, ale nie wszyscy mogą się z tego cieszyć. Więcej, niż co czwarty absolwent szkoły średniej oblał maturę! Nie wszyscy będą mieli możliwość poprawki w terminie sierpniowym. Centralna Komisja Egzaminacyjna ujawniła wstępne wyniki.

Sytuacja wygląda wręcz katastrofalnie. Spośród wszystkich, aż 26 procent maturzystów nie zdało egzaminu przynajmniej z jednego przedmiotu obowiązkowego. Prawo do powtórnego przystąpienia do matury w sierpniu ma 19 procent uczniów. Pozostałych 7 procent może zapomnieć o studiach lub rozpocząć przygotowania do egzaminu w przyszłym roku.

A jak prezentują się wyniki przy podziale na nową i starą formułę matury, czyli absolwentów techników i liceów?

wyniki matur

Zdecydowanie lepiej poradzili sobie uczniowie liceów ogólnokształcących. 80 procent z nich ma dzisiaj powody do zadowolenia. 20 procent oblało przynajmniej jeden przedmiot, a 15 proc. może zapomnieć o wakacjach – poprawka czeka ich już w sierpniu bieżącego roku.

W technikach doszło do prawdziwego pogromu. Absolwenci tego typu szkół średnich zdawali egzamin jeszcze w starej formule. Zaledwie 64 procent uzyskało wynik pozytywny, 36 procent nie zdało. Aż 11 procent z nich nie ma prawa do poprawki w tym roku (25 procent może podejść do matury jeszcze w sierpniu).

Z jakim przedmiotem maturzyści poradzili sobie najlepiej?

wyniki matur

Okazuje się, że to język ojczysty jest najmocniejszą stroną tegorocznych maturzystów. Egzamin z języka polskiego zdało 98 procent licealistów i tyle samo uczniów techników. Nieźle wypadł także język obcy, czyli w większości przypadków angielski. Zaliczyło go 97 proc. licealistów i 90 proc. absolwentów techników.

Zdecydowanie gorzej wyglądają wyniki matury z matematyki. Z królową nauk poradziło sobie 82 procent absolwentów liceów i zaledwie 70 proc. maturzystów, którzy ukończyli naukę w technikum. 

Do najważniejszego egzaminu w maju podeszło 275 tysięcy młodych Polaków. 175 tys. zdawało maturę w nowej formule, a niemal 100 tys. - w starej (absolwenci techników).

wyniki matur

Przypominamy, że tegoroczni maturzyści musieli przystąpić do pięciu egzaminów – 3 pisemnych (język polski, matematyka, język obcy) oraz 2 ustnych (język polski i język obcy). Absolwenci liceów ogólnokształcących zdawali także dodatkowy egzamin z wybranego przedmiotu (mogli wybrać 1, a ambitniejsi nawet 5).

Aby zdać którykolwiek z nich, należało uzyskać wynik przynajmniej 30 procent. Okazuje się, że wciąż dla wielu młodych Polaków to próg nie do przeskoczenia. Warto zaznaczyć, że w ubiegłym roku matury nie zdało 29 procent z nich. O 3 punkty procentowe więcej, niż w tegorocznym egzaminie.

A jak Wam poszło?

Komentarze (49)

Ocena: 4.92 / 5
Anonim (Ocena: 5) 07.07.2015 21:22
to sugerujecie ze mamy tepa mlodziez
odpowiedz
gmnj (Ocena: 1) 01.07.2015 16:26
tak na prawdę, jeżeli i w liceum i na studiach uczy się ktoś regularnie ,to zdaje wszystko ze stresem,ale tak na prawdę z palcem w tyłku :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 30.06.2015 23:50
Rozumiem, żeby nie zdać ustnego z polskiego... ale podstawy z matmy? Pora wyciągnąć wnioski - gdybyście przygotowywali się sumiennie przez trzy lata liceum, nie narzekalibyście teraz, że materiał jest beznadziejny. Też byłam w gimnazjum nogą z matmy, ale rozwiązałam dużo zadań na jedno kopyto i teraz nie mam w LO z niczym problemu. Już w III klasie gimnazjum zdałabym podstawę z matmy. Życzę powodzenia na poprawce.
zobacz odpowiedzi (8)
Anonim (Ocena: 5) 30.06.2015 23:05
Najlepiej to wypowiadać sie osobom które tej matury nie pisały . Uczyłam sie solidnie przez trzy lata do matury również przygotowywałam sie porządnie , ale to była NOWA MATURA i obawiałam sie jej niesamowicie i mimi że byłam pewna że dałam z siebie tyle ile mogłam do wczoraj do godziny 23.59 nie byłam pewna czy zdam . Stres robi swoje a ciągłe powtarzanie nauczycieli że nitk nie wie czego sie spodziewać nie podnosiły nas na duchu . Nie moge znieść piętnowania ludzi którzy tej matury nie zaliczyli bo to nie jest zawsze efekt głupoty i braku inteligencji ale czasami zwykłego pecha lub małej odporności na stres ( przed każdym egzaminem wymiotowałam wiec wiem coś na ten temat ) . Nie ma co porównywać rozwiązywania arkuszy w domu a rozwiązywania na sali bo to jest kolosalna różnica .
zobacz odpowiedzi (4)
Anonim (Ocena: 5) 30.06.2015 23:04
Po cholerę komuś matma na maturze? Przecież Ci,którzy chcą studiować matematykę lub inny ścisły kierunek bd z niego maturę rozszerzona pisać a w arkuszach pp z matematyki nie ma nic co by się człowiekowi w życiu przydało... Taki mamy beznadziejny system szkolnictwa zamiast nauczyć nas jak się rozlicza PIT to uczą ciągów,które się do niczego nie przydają.Paranoja...
zobacz odpowiedzi (3)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo