TEST: Czy Twoi rodzice chcą, abyś wreszcie się wyprowadziła?

Sprawdź, czy nie jesteś w rodzinnym domu niechcianą lokatorką.
TEST: Czy Twoi rodzice chcą, abyś wreszcie się wyprowadziła?
01.07.2015

Media alarmują – młodzi Polacy są coraz mniej zaradni. Od lat usamodzielniają się coraz później. Większość 30-latków nadal mieszka w swoich rodzinnych domach. Krytycy tego zjawiska twierdzą, że wynika to z naszej nieodpowiedzialności i lenistwa. Realiści dostrzegają problem gdzie indziej – mało kogo dzisiaj na to stać. Kto w tym sporze ma rację? Rodzice!

To, czy sytuację można uznać za normalną, czy wręcz patologiczną, zależy w dużej mierze od nastawienia naszej rodziny. Jeśli mama i tata nie mają nic przeciwko, wspierają Cię i wręcz zachęcają do wspólnego mieszkania – nic złego się nie dzieje. Gorzej, jeśli mają już serdecznie dość dorosłego lokatora, który już dawno powinien radzić sobie sam. A niestety rzadko mówią o tym głośno.

Rozwiąż nasz test i sprawdź, co tak naprawdę o tym myślą. Za każdą odpowiedź twierdzącą przyznaj sobie 5 procent, za negatywną – 0 proc. Dodaj je do siebie, a wynik powie Ci, czy rodzice chcieliby się Ciebie pozbyć...

mieszkanie z rodzicami

1. Czy masz już powyżej 25 lat?

2. Czy skończyłaś studia i masz możliwość rozpoczęcia pracy na pełny etat?

3. Czy znalazłaś już stabilne zatrudnienie?

4. Czy zarabiasz tyle, by móc pozwolić sobie na wynajem mieszkania (choćby z partnerem lub współlokatorem)?

5. Czy jesteś na tyle samodzielna, że potrafisz gotować, sprzątać i znasz wartość pieniądza?

mieszkanie z rodzicami

6. Czy z czasem w relacjach między Tobą i rodzicami pojawia się coraz więcej nieporozumień?

7. Czy często słyszysz, że „jesteś już wystarczająco dorosła, by...”?

8. Czy kiedykolwiek słyszałaś z ust rodziców opowieści o dzieciach znajomych, które zdążyły się już usamodzielnić?

9. Czy odnosisz wrażenie, że gdybyś tylko się na to zdecydowała, oni przyklasnęliby pomysłowi Twojej wyprowadzki?

10. Czy w Waszych rozmowach często pojawia się temat pracy, zarobków, wydatków?

mieszkanie z rodzicami

11. Czy do tej pory nie musiałaś ponosić kosztów wspólnego życia – dokładanie się do rachunków, finansowanie ważnych inwestycji, zakupy?

12. Czy rodzice często zarzucają Ci oderwanie od rzeczywistości i zupełny brak samodzielności?

13. Czy coraz częściej zdarzają się sytuacje, kiedy Ty przeszkadzasz im, a oni Tobie?

14. Czy macie do siebie wzajemne pretensje o porządek w domu?

15. Czy odnosisz wrażenie, że oni wstydzą się tego, że jeszcze nie rozpoczęłaś życia na własny rachunek?

mieszkanie z rodzicami

16. Czy zdarzyło Ci się usłyszeć, że nie szanujesz ich poświęcenia i pracy?

17. Czy często słyszysz, że powinnaś dostosować się do ich wymagań, bo kto płci, ten ma decydujące zdanie?

18. Czy rodzice mają pretensje, kiedy zapraszasz do domu swoich znajomych?

19. Czy zdążyłaś się przyzwyczaić do wspólnego mieszkania i gdyby to od Ciebie zależało, nie zmieniłabyś tego przez wiele kolejnych lat?

20. Czy kiedykolwiek padła z ich strony propozycja, że powinnaś się wyprowadzić, a oni są w stanie Ci w tym pomóc?

wyprowadzka z domu

WYNIKI

100-80 procent: Rodzice mają już serdecznie dosyć Waszego wspólnego mieszkania. Gdyby to od nich zależało, jeszcze dzisiaj wystawiliby Twoje walizki za drzwi.

75-60 procent: Jeszcze nie musisz się pakować, ale wypadałoby zadbać o odpowiedni zapas walizek i kartonów. Już niedługo może dojść do sytuacji, kiedy to rodzice podejmą tę decyzję za Ciebie.

55-40 procent: Przez kilka najbliższych lat czeka Cię spokój. Rodzice myślą o Twojej samodzielności, ale nie mają zamiaru Cię do niczego zmuszać. Nadal wierzą, że zrobisz to sama.

35 procent i mniej: Nawet gdybyś chciała i miała możliwość wyprowadzki, oni tak łatwo się na to nie zgodzą. Obawiają się syndromu pustego gniazda i póki się da, będą dbali o to, abyś przypadkiem nie pomyślała o samodzielności.

Polecane wideo

Komentarze (11)
Ocena: 4.82 / 5
Anonim (Ocena: 5) 07.07.2015 19:58
dzieci mamy do końca zycia trzeba się nimi opiekować ja chciałabym żeby ze mna mieszkaly ale pomagam im finansowo nie mogłabym spac jakby im cos brakowało moje dzieci maja być szczesliwe
odpowiedz
Ka (Ocena: 3) 04.07.2015 20:31
hm...dlatego ja się niedawno wyprowadziłam od rodziców...mam 24lata, wiec czas najwyższy...mieszkam niedaleko w kawalerce, pracuje niemal codziennie po 12h, opłacam mieszkanie, sama sie zywie...ogolnie pracuje tylko po to, aby "być samodzielna"....neistety w tym kraju ciezko wiazac kopniec z koncem...
odpowiedz
Kamila (Ocena: 5) 02.07.2015 14:16
Wyszło mi 20%. Niby jestem samodzielna, ale jednak najmłodsza. Zostałam sama z moimi rodzicami, ale się z tego cieszę, mam okazję ich poznać lepiej i są moimi przyjaciółmi, mimo tego, że mam już 26 lat. Dopiero znalazłam pracę w moim wymarzonym zawodzie, chcę się trochę odkuć, a wiem, że moi rodzice chcą, żebym jak najdłużej z nimi mieszkała. Powoli ich przygotowuję na to, że w końcu przyjdzie taki moment, że będę musiała się wyprowadzić, ale na szczęście mają zdrowe podejście do tego. Są wyjątkowi, za to ich kocham.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 02.07.2015 00:35
Mnie wyganiają z domu ale nie chcą mnie wspomóc finansowo. Mam dopiero 20 lat i choruje na depresję. Jakbym miała jak ,to wyniosłabym się jeszcze jutro. Chce się wynieść gdzieś na początku jesieni. Raz już się wyniosłam w maju zeszłego roku ale udało mi się utrzymać tylko do listopada. Myślę, że moja chora im przeszkadza i się tego wstydzą :(
odpowiedz
Podpis... (Ocena: 5) 01.07.2015 11:22
ja nie wiem po co ktos sobie robi dzieci jak im nie potrafi zapewnic przyszlosci, jak rodzic sobie zrobil dziecko to nie bierze pod uwage ze w wieku 20 lat moze miec problem zeby sie usamodzielnic I rodzic ma mu wtedy pomoc to po co te dzieci, narobic kazdy umie a pote drza morde
odpowiedz

Polecane dla Ciebie