Kierunki studiów, które wybieramy, gdy... nie mamy pomysłu na życie - TOP 14

Nauka na tych kierunkach to zazwyczaj studiowanie dla samego studiowania.
Kierunki studiów, które wybieramy, gdy... nie mamy pomysłu na życie - TOP 14
11.06.2015

Do ogłoszenia wyników tegorocznych matur pozostało już naprawdę niewiele czasu. Pod koniec czerwca wszystko stanie się jasne. Także to, czy możesz myśleć o państwowych studiach. Oczywiście pod warunkiem, że potrafisz wybrać kierunek idealny dla siebie... Z tym miewamy spore problemy, bo równocześnie musimy wziąć pod uwagę wymagania rynku pracy i własne zainteresowania. Skutki bywają opłakane.

Jakiś czas temu wskazaliśmy 7 kierunków studiów, na które szkoda czasu. Są wykładane na większości polskich uczelni, ale poza tytułem magistra, nie gwarantują nic więcej. Dzisiaj rozszerzamy tę listę o te, które być może przydadzą się w dalszej karierze, ale rzadko wybierane są z pełnym przekonaniem. To raczej kierunki awaryjne, na które decydujemy się z braku innego pomysłu.

Studiowanie dla samego studiowania? Wielu studentów i absolwentów tych specjalności właśnie tym kierowało się rozpoczynając naukę na uczelni wyższej.

czego nie warto studiować

HOTELARSTWO

Brzmi świetnie, ale to jeden z tych kierunków, które wybieramy z powodu braku innych pomysłów. Może się przydać w branży turystycznej, chociaż liczba absolwentów nie idzie w parze z możliwościami rynku pracy.

SOCJOLOGIA

Jedna z najpopularniejszych specjalności awaryjnych. Jeśli nie wyjdzie mi gdzie indziej, zawsze mogę iść na socjologię. To nauka ciekawa, ale można ją potraktować raczej hobbystycznie. Do niczego więcej się nie przyda.

czego nie warto studiować

WYCHOWANIE FIZYCZNE

Studia na AWF-ie wymagają pewnych predyspozycji, ale jeśli tylko potrafisz biegać i robić fikołki, zawsze możesz spróbować szczęścia na tym kierunku. Idealny sposób na to, aby nie siedzieć za długo przy książkach.

TURYSTYKA I REKREACJA

Liczba absolwentów tego kierunku może przerażać. Daleko nam do takich europejskich turystycznych rajów jak Chorwacja czy Włochy, a mimo to każdego roku przybywa nam specjalistów od turystyki. Idealny sposób na 5 miłych i mało wyczerpujących lat na uczelni.

czego nie warto studiować

RELIGIOZNAWSTWO

Choć to oficjalny kierunek studiów, o wiele bliżej mu do specyficznego hobby. Historia religii może być dla niektórych fascynująca, ale po tej specjalności trudno oczekiwać sukcesu na rynku pracy. I chyba nie o to studentom religioznawstwa chodzi.

EUROPEISTYKA

Żyjemy w Europie, jesteśmy członkami Unii Europejskiej, korzystamy z funduszy europejskich – to wszystko się zgadza. Ale czy to powód, by zgłębiać ten temat na studiach? Czasami jedynym powodem jest to, że sporo na nim wolnych miejsc i zawsze można się załapać.

czego nie warto studiować

DZIENNIKARSTWO I KOMUNIKACJA SPOŁECZNA

Kierunek od lat cieszący się ogromną popularnością. Dostanie się na dziennikarstwo na dobrym uniwersytecie to wcale nie jest proste zadanie. Czy idzie za tym coś więcej? To raczej moda, która kariery w mediach nie gwarantuje. Niektórym wydaje się, że dziennikarzem może być każdy.

FILOZOFIA

Kolejny kierunek-hobby. Specyficzny, wymagający i modny, ale dla wielu to raczej koło ratunkowe, niż spełnienie marzeń. We współczesnym świecie liczą się twarde umiejętności, a nie wiedza z zakresu historii ideii.

czego nie warto studiować

STOSUNKI MIĘDZYNARODOWE

Teoretycznie wiadomo, czemu ma służyć ta specjalność, ale w polskiej praktyce bywa zupełnie odwrotnie. To jeden z kierunków, na którym studiuje najwięcej przypadkowych ludzi, którzy zupełnie nie wiedzą, czego chcą od życia.

INFORMACJA NAUKOWA I BIBLIOTEKOZNAWSTWO

Nie licząc pojedynczych osób, dla których praca w bibliotece byłaby spełnieniem marzeń, cała reszta trafiła tu przez przypadek. Mniejsze wymagania, więcej wolnych miejsc – czemu by nie spróbować? Trudno nazwać to konkretną nauką.

czego nie warto studiować

WIEDZA O TEATRZE

W sam raz dla pasjonatów, ale nie tylko oni trafiają na ten kierunek. W kraju, gdzie sztuka wyższa odgrywa coraz mniejsze znaczenie, studiowanie tej specjalności można potraktować jako ekstrawagancję. Chyba nie o to chodzi w zdobywaniu wyższego wykształcenia.

HISTORIA SZTUKI

Przeczytaj jeszcze raz to, co napisaliśmy w przypadku wiedzy o teatrze, a znajdziesz odpowiedź, dlaczego to kiepski wybór. A może wcale nie wybór? Niektórzy wybierają ją z braku innego pomysłu na siebie.

czego nie warto studiować

KULTUROZNAWSTWO

Kolejny kierunek związany z kulturą i sztuką, który wydaje się przyjemny i mało wymagający. I taki zazwyczaj jest. Trudno jednak powiedzieć, by był spełnieniem marzeń i ambicji wybierających go studentów. To raczej tratwa ratunkowa, żeby skończyć jakiekolwiek studia.

NAUKI O RODZINIE

Dziwne czasy, kiedy do zakładania rodziny mało komu się spieszy, ale do uczenia się o niej jest cała kolejka chętnych. Kierunek wyjątkowo nieprecyzyjny i niepraktyczny na rynku pracy. Ale jeśli nie wyszło na żadnym innym, chociaż tutaj warto zawalczyć o tytuł magistra.

Polecane wideo

Komentarze (136)

Ocena: 4.28 / 5
Deśka (Ocena: 5) 29.07.2016 22:10
To, ze ktoś studiuje kulturoznawstwo to nie znaczy, ze skończy gorzej niż ten po rachunkowości, przynajmniej nie zawsze ;) Są inne ważne rzeczy - choćby znajomość języków. Nie znasz i już masz problem. Widać choćby na linguajob.pl na ilu stanowiskach szukają ludzi z językami i jak wiele TERAZ jest ofert dla ludzi z angielskim, niemieckim czy choćby czeskim
odpowiedz
Fgj (Ocena: 1) 27.06.2016 12:24
Pomijając debilność tego tekstu, kulturoznawstwo było dwa razy
odpowiedz
Ja (Ocena: 5) 28.06.2015 18:38
Pierwszy raz słyszę,że filozofia to kierunek modny.Filozofia to coś,co zawsze interesowało,było ważne dla ludzi,którzy potrafią zrozumieć więcej.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.06.2015 23:26
Autorka chyba skończyła zawodówkę i myśli, że każdy kierunek studiów to tylko zdobycie papierka nauki zero. Jasne, do wszystkiego jest bardzo prosto dojść. Widać po tym tekście, jaki jest poziom inteligencji "PANI DZIENNIKARKI" :D
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.06.2015 22:13
Gdy czytam większość polskich portali informacyjnych, faktycznie odnoszę wrażenie, że według właścicieli każdy może być dziennikarzem...
odpowiedz

Polecane dla Ciebie