Zaplanuj z nami swój dzień! O której godzinie najlepiej zjeść obiad, poprosić o podwyżkę lub pójść na zakupy?

Naukowcy zachęcają, by żyć zgodnie z tym harmonogramem. Będziesz zdrowsza i szczęśliwsza!
Zaplanuj z nami swój dzień! O której godzinie najlepiej zjeść obiad, poprosić o podwyżkę lub pójść na zakupy?
01.06.2015

Do większości badań podchodzimy z dużą rozerwą. Zwłaszcza tych, które próbują nas przekonać, że przez całe życie postępowałyśmy wbrew własnym interesom i z dnia na dzień powinnyśmy zmienić swój styl życia. Niemal codziennie dowiadujemy się, co jest dla nas zdrowe, by po chwili okazało się, że jest jednak na odwrót. Spokojnie, tym razem serwujemy same sprawdzone informacje, które naprawdę warto wziąć sobie do serca.

Poradnik ten powstał na podstawie wieloletnich eksperymentów uznanych badaczy. Wszystkie wnioski ogłoszono już jakiś czas temu i rzeczywistość zdążyła je już zweryfikować. Należy więc uznać je za prawdę i wprowadzić w życie. Oczywiście pod warunkiem, że chcesz wieść spokojniejszy i zdrowszy żywot...

O której godzinie najlepiej uprawiać seks? Kiedy położyć się spać? W jakim momencie dnia pójść do dentysty, a kiedy prośba o podwyżkę ma szansę na akceptację przełożonego? Na te wszystkie (i wiele innych) pytania nauka znalazła konkretną odpowiedź!

plan dnia

18.00-20.00: MOŻESZ NAPIĆ SIĘ DRINKA

Jeśli masz ochotę na odrobinę alkoholu, to najlepiej w tym momencie dnia. Wczesne godziny wieczorne to czas, kiedy organizm nieco spowalnia i dzięki temu procenty nie tak szybko uderzą Ci do głowy. Nie oznacza to oczywiście, że możesz pić do oporu, ale kilka słabych drinków nikomu nie zaszkodzi. Byle nie codziennie.

22.00-23.00: IDŹ SPAĆ

Moment dnia, kiedy poziom kortyzolu, czyli poziomu stresu, jest najniższy. Organizm spowalnia, wycisza się i najłatwiej wtedy zasnąć. Pomaga w tym także obniżenie temperatury ciała oraz tętna. Specjaliści zalecają jednak, aby unikać wtedy czytania czy oglądania telewizji. Po prostu się połóż, a sen szybko przyjdzie.

plan dnia

7.00-8.00: CZAS NA SEKS

Nie ma lepszego momentu na miłosne igraszki, niż poranek. Właśnie w tych godzinach u mężczyzn odnotowuje się najwyższe stężenie testosteronu, a kobiece ciało jest najbardziej odprężone. Warto wykorzystać te okoliczności. Udowodniono naukowo, że wtedy masz największą szansę na orgazm.

8.00-9.00: ROZWIĄZUJ PROBLEMY

Ten przedział godzinowy to czas najwyższego stężenia kortyzolu w organizmie. Hormon stresu działa na nas pobudzająco i mobilizująco. Jeśli masz do zrobienia coś, co wymaga trzeźwego umysłu i determinacji – zrób to właśnie wtedy. Dotyczy to zarówno wyzwań naukowych, jak i zawodowych.

plan dnia

10.00-11.00: IDŹ NA ZAKUPY

Większość z nas nie ma takiej możliwości w środku tygodnia, ale wykorzystaj tę wiedzę w najbliższy weekend. Udowodniono, że nasz mózg działa najbardziej analitycznie 3 godziny po przebudzeniu i w tym momencie podejmujesz najbardziej trafne decyzje. Dzięki temu unikniesz nieprzemyślanych zakupów.

11.00-12.00: POPROŚ O PODWYŻKĘ

Na to nigdy nie ma dobrego momentu, bo większość z nas obawia się reakcji przełożonego. Jeśli jednak czujesz, że masz ku temu podstawy, poproś o podwyżkę właśnie o tej godzinie. Ty myślisz wtedy trzeźwo i masz największą siłę przekonywania, a szef nie jest jeszcze znużony całym dniem w pracy.

plan dnia

13.00-14.00: ZJEDZ OBIAD

To czas, kiedy procesy trawienne działają najlepiej. Dzięki temu pokarm, który przyjmiesz w tym momencie, zostanie szybko przetrawiony i nie będziesz czuła się ociężała. Lepiej postawić na białko, niż węglowodany, które dodają energii tylko na chwilę. Nie należy odkładać głównego posiłku w ciągu dnia na późniejsze godziny.

14.00-15.00: NAPIJ SIĘ HERBATY LUB KAWY

Moment dnia, kiedy dopada nas największe zmęczenie i już nic sensownego nie jesteśmy w stanie zrobić. Warto się wtedy wzmocnić, aby jakoś przetrwać kolejną godzinę lub dwie w pracy czy na uczelni. Odpowiednia dawka kofeiny zwalczy ten chwilowy kryzys. Lekarze zalecają jednak, aby pochodziła z herbaty, bo ta nie tylko pobudza, ale jest także korzystna dla zdrowia.

plan dnia

15.00-16.00: IDŹ DO DENTYSTY

Nikt nie lubi wizyt u stomatologa, ale jeśli Twoje zęby się tego domagają, zrób to właśnie o tej godzinie. Udowodniono naukowo, że w tym momencie łatwiej nam znieść długotrwałe procedury medyczne. Dodatkowo – właśnie wtedy znieczulenie działa nas nas najbardziej efektywnie. Co równie istotne, do wieczora zapomnisz o bólu i opuchliźnie, więc będziesz mogła go spędzić w milszych okolicznościach.

17.00-18.00: PORUSZAJ SIĘ

Badania wykazały, że w późnych godzinach popołudniowych nasz organizm jest najlepiej przygotowany do wysiłku fizycznego. Temperatura ciała i inne parametry organizmu sprzyjają aktywności, mięśnie są bardziej elastyczne, a wytrzymałość większa. Osoby, które ćwiczą np. rano, są o wiele bardziej narażone na kontuzje.

Komentarze (2)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 01.06.2015 12:06
Pracuję w fabryce na dwunastogodzinnych zmianach, to mi bardzo skutecznie układa dzień, ale dziękuję życzliwym naukowcom za rady.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo