TEST: Czy jesteś gotowa na PRAWO JAZDY?

Sprawdź, czy to dobry moment na rozpoczęcie kursu.
TEST: Czy jesteś gotowa na PRAWO JAZDY?
13.05.2015

W większości cywilizowanych krajów zrobienie prawa jazdy to żadne wyzwanie. Niemal każdy pełnoletni bez problemu uzyskuje uprawnienia do kierowania samochodem. Kursy w przystępnej cenie, profesjonalne szkolenie i zrozumiały system egzaminowania. Każdy wie, czego dokładnie należy się spodziewać. Tymczasem w Polsce to wciąż spory wydatek, dziesiątki kiepskich ośrodków szkolenia kierowców, ciągle zmieniające się wymagania i bardzo niska zdawalność.

Pomimo to, wciąż wiele z nas marzy o własnym „prawku”. Tuż po 18. urodzinach zapisujemy się na kurs, wierząc że za kilka miesięcy będziemy mogły cieszyć się upragnionym dokumentem. Z tym bywa jednak różnie... Czy jesteś na to gotowa?

Rozwiąż nasz test i sprawdź, czy masz do tego predyspozycje. Odpowiedz na kolejnych 20 pytań. Za każdą odpowiedź twierdzącą przyznaj sobie 5 procent, a za negatywną – 0 proc. Dodaj je do siebie, a ostateczny wynik powie Ci, czy to najlepszy moment na podjęcie tego wyzwania.

kiedy prawo jazdy

1. Czy uważasz, że jesteś już na tyle dojrzałą osobą, by wziąć odpowiedzialność na drodze za siebie i innych uczestników ruchu?

2. Czy jesteś świadoma tego, ile ostatecznie kosztuje kurs, kolejne egzaminy i ewentualna ich poprawa?

3. Czy masz do dyspozycji ok. 1000-1500 zł na podjęcie szkolenia i uważasz, że to słuszna inwestycja w siebie?

4. Czy w Twojej rodzinie większość dorosłych jest zmotoryzowana?

5. Czy Twoja przygoda nie zakończy się na samym egzaminie i są szanse na to, że będziesz miała do dyspozycji samochód własny lub rodziców?

kiedy prawo jazdy

6. Czy podróżując jako pasażerka zachowujesz się spokojnie i nie panikujesz przy każdej niespodziewanej sytuacji na drodze?

7. Czy jazda samochodem nie wiąże się dla Ciebie ze strachem i niepewnością, czy na pewno dotrzesz na miejsce?

8. Czy nie masz problemu z rozróżnianiem kierunków i odruchowo wskazujesz stronę prawą i lewą?

9. Czy masz jakiekolwiek pojęcie na temat motoryzacji – rozróżniasz typy samochodów, ich napęd, wiesz czym się różni benzyna od gazu LPG?

10. Czy w stresujących sytuacjach potrafisz zachować zimną krew i racjonalnie myśleć, zamiast wpadać w panikę?

kiedy prawo jazdy

11. Czy wyobrażasz sobie jazdę samochodem bez niczyjej pomocy?

12. Czy jesteś w stanie prawidłowo oceniać odległości, co szczególnie przyda się przy zmianie pasa ruchu i parkowaniu?

13. Czy jesteś wolna od przykrych doświadczeń motoryzacyjnych, takich jak poważny wypadek, który dotknął kogoś bliskiego?

14. Czy uważasz, że jako kierowca będziesz przestrzegała przepisów drogowych, takich jak dopuszczalna prędkość?

15. Czy jesteś osobą spokojną i opanowaną, dlatego nie wyobrażasz sobie, by wdawać się w awantury z innymi kierowcami?

kiedy prawo jazdy

16. Czy samochód traktujesz jako narzędzie do szybkiego przemieszczania się, a nie jako zabawkę, którą mogłabyś się popisać przed innymi?

17. Czy pogodzisz się z myślą, że być może nie uda Ci się zdać egzaminu za pierwszym, drugim, a nawet trzecim razem?

18. Czy rozumiesz, że posiadanie prawa jazdy nie oznacza jeszcze tego, że jesteś świetnym kierowcą i poradzisz sobie w każdej sytuacji?

19. Czy zdajesz sobie sprawę, że lusterka w samochodzie służą do bezpiecznej jazdy, a nie sprawdzania stanu makijażu?

20. Czy potrafiłabyś zrezygnować ze szpilek na czas podróży?

kiedy prawo jazdy

WYNIKI

90-100 procent: Jesteś rozsądną kobietą, dlatego prawo jazdy jest Ci pisane. Powinnaś jak najszybciej zapisać się na kurs. Jest spora szansa na to, że zdasz egzamin za pierwszym razem.

70-85 procent: Nie jesteś jeszcze do końca pewna, czego chcesz i nie wiesz, jak naprawdę wygląda bycie kierowcą. To jednak chwilowe i po kursie jest szansa na to, że świetnie sobie poradzisz.

50-65 procent: Powinnaś jeszcze zaczekać z tą decyzją. Podróżuj jako pasażerka, podglądaj umiejętności znanych Ci kierowców i zacznij interesować się tym, co dzieje się na drodze. Kiedyś się uda.

45 i mniej procent: Dla dobra wszystkich powinnaś odłożyć te plany na bliżej niesprecyzowaną przyszłość. Na razie motoryzacja i ruch drogowy to tematy nie dla Ciebie.

Polecane wideo

Komentarze (7)

Ocena: 4.71 / 5
Anonim (Ocena: 5) 13.05.2015 16:19
mnie mama zmuszała do prawka.Nie chciałam, bo wg mnie miałam tyle ,,przeszkód" w zrobieniu tego, ze to było wrecz niemozliwe dla mnie, zebym mogła czuć się bezpiecznie na drodze i nie zagrażać innym. Kiedy tylko skończyłam 18 lat codziennie słyszałam no idź, niejeden by chciał, ale nie ma kasy, a Ty masz, no idź, idź. Często były z tego powodu awantury. W dodatku mama miała fajny samochód, z którego i ja bym mogła skorzystać. Jak poszłam na studia powiedziała, że nie będzie mnie nigdzie woziła, ani nic. Poszłam na kurs dla świętego spokoju, niestety nic się nie odmieniło, kurs to był dla mnie horoor, ale zdałam za 2 razem. Po jakimś czasie mama oczywiście kazała się gdzieś zawieść, to była moja pierwsza jazda poza kursem i ledwo co dotarłysmy, wyszły na wierzch wszystkie moje cechy, które utrudniają prowadzenie pojazdu. Dla mnie koszmar. Od tamtej pory nikt nie namawia mnie do prowadzenia auta, a ja mam święty spokkoj, bo nie słyszę już jęczenia za uchem.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.05.2015 15:50
Z jazdą jest jak ze wszystkim innym. Można się jej nauczyć, ale jakim się będzie kierowcą zależy od pasji, zaangażowania no i predyspozycji. Jeden gotuje, bo musi i smakuje to przyzwoicie, inny siedzi w kuchni, pichći i ma niesamowitą frajdę. A trzeci robi potrawy, które smakują tylko jemu, a może i nawet nie to. Ja zrobiłam prawko z konieczności, jeżdzę bo muszę i robię to w miarę ok. Jednak bez konieczności nikt mnie za kółko nie posadzi.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.05.2015 14:36
Ja nie chcę prawka, bo mam totalnie zerową orientację w terenie. Może powinnam zrobic dla samego zrobienia,ale w przyszłosci pewnie moje podroze będą ograniczały się do pracy. Boję się w ogole prowadzić pojazd, jestem zbyt emocjonalna i nie mam zbyt dobrego refleksu. Rodzice ciągle powtarzają, żebym poszła, ale mnie to przeraża, serio.
zobacz odpowiedzi (2)
Anonim (Ocena: 5) 13.05.2015 12:45
pytanie 9- smiech na sali. to taakie wazne. ja jutro bede miala do odebrania prawko, a furka w garazu czeka, spalacana juz od jakies 6 miechow. jeszcze tylko 2 lata i bedzie splacona, juupi
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie