TEST: Czy wstydzisz się swojego nazwiska?

Sprawdź, czy dane osobowe w jakikolwiek sposób Cię ograniczają.
TEST: Czy wstydzisz się swojego nazwiska?
22.04.2015

Nazwiska, podobnie jak rodziców, się nie wybiera. Otrzymujemy je z automatu i nosimy je do końca życia. W przypadku kobiet, przynajmniej do momentu zawarcia związku małżeńskiego. Większość z nas nie widzi w tym problemu. Wiemy, że nie mamy na to większego wpływu i lepiej się przyzwyczaić, niż zawstydzać przy każdym przedstawianiu się innym ludziom. Zazwyczaj nie mamy ku temu powodów, ale bywa i tak, że dane osobowe spędzają nam sen z powiek.

Nie wszyscy mają szczęście nosić nazwisko, z którego możemy być dumni. Czasami brzmi wyjątkowo niefortunnie, śmiesznie, a nawet obraźliwie. Czy tego chcemy, czy nie – przez lata jest częścią nas. Teoretycznie istnieje możliwość jego zmiany, ale decyduje się na to niewiele osób. Przez resztę rodziny może to być uznane za wyparcie się swoich przodków i źródeł.

Rozwiąż test i sprawdź, czy też masz z tym problem. Odpowiedz szczerze na 20 pytań. Za każdą odpowiedź twierdzącą przyznaj sobie 5 procent, a za negatywną – 0 proc. Zsumuj je, a wynik powie Ci, jaki masz stosunek do własnego nazwiska. Im wyższa wartość, tym większy kłopot...

wstydzę się nazwiska

1. Czy nosisz nazwisko, które nie jest zbyt popularne i nigdy nie spotkałaś osoby, która nosiłaby to samo, a nie byłaby z Tobą spokrewniona?

2. Czy Twoje nazwisko w jakikolwiek sposób odnosi się do pospolitego przedmiotu?

3. Czy kiedykolwiek zostałaś wyśmiana z powodu swojego nazwiska?

4. Czy rówieśnicy nadali Ci pseudonim nawiązujący wprost do nazwiska?

5. Czy bywają momenty, kiedy obawiasz się głośno przedstawić, bo boisz się reakcji innych ludzi?

wstydzę się nazwiska

6. Czy Twoje nazwisko jest na tyle skomplikowane, że zawsze musisz je kilka razy powtarzać, a dodatkowo literować, aby uniknąć błędnego zapisu?

7. Czy słyszałaś opinie, że brzmi dwuznacznie i może kojarzyć się z czymś niezbyt cenzuralnym?

8. Czy w szkole wolałaś, kiedy listę obecności wyczytywano po imieniu?

9. Czy już dzisiaj zakładasz, że po ślubie na pewno przyjmiesz nazwisko męża, byle pozbyć się swojego (lub już to zrobiłaś)?

10. Czy odczuwasz zakłopotanie za każdym razem, kiedy jesteś wyczytywana po nazwisku np. u lekarza?

wstydzę się nazwiska

11. Czy uważasz, że Twoje nazwisko kompletnie nie pasuje do imienia i razem brzmią wręcz kuriozalnie?

12. Czy kiedykolwiek myślałaś o tym, że gdybyś urodziła się pod innym nazwiskiem, Twoje życie byłoby łatwiejsze?

13. Czy brałaś pod uwagę jego urzędową zmianę?

14. Czy zdarza Ci się zazdrościć innym ładniejszego nazwiska?

15. Czy rymuje się ono z niecenzuralnymi wyrazami i kiedykolwiek usłyszałaś takie połączenie z ust np. szkolnych rówieśników?

wstydzę się nazwiska

16. Czy w jakikolwiek sposób może kojarzyć się z seksem, chorobami, nałogami?

17. Czy odnosisz wrażenie, że kiedy ktoś odnosi się do Ciebie nieżyczliwie, wtedy zwraca się po nazwisku?

18. Czy wolałabyś, aby Twoje dzieci nie nosiły tego nazwiska, bo nie chcesz im utrudniać życia?

19. Czy zakładając konto w portalach społecznościowych, unikasz wpisywania pełnego nazwiska?

20. Czy po udzieleniu odpowiedzi na wszystkie poprzednie pytania, utwierdzasz się w przekonaniu, że masz kompleks na tym punkcie?

kobieta

WYNIKI

90-100 procent: Masz ogromny problem ze swoim nazwiskiem i dopóki go nie zmienisz, nie zaznasz spokoju. Wszystkie swoje porażki tłumaczysz niefortunnymi danymi osobowymi.

85-70 procent: To jeszcze nie obsesja, ale jednak kompleks. Wstydzisz się swojego nazwiska i niechętnie głośno się przedstawiasz. Przynajmniej kilka razy zostałaś z tego powodu wyśmiana.

65-50 procent: Często zastanawiasz się nad tym, czy Twoje nazwisko nie brzmi przypadkiem głupio. Co wcale nie oznacza, że byłabyś skłonna je zmienić. Czujesz niesmak, ale już się do niego przyzwyczaiłaś.

Poniżej 50 procent: Nie masz z tym większego problemu. Do podobnych dylematów podchodzisz z dużą rezerwą, bo uważasz, że nazwisko to część dziedzictwa każdego człowieka. Jakkolwiek by nie brzmiało.

Polecane wideo

Komentarze (9)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 24.04.2015 23:37
Jako dziecko byłam wysmiewana, czasami nawet piętnowana ze względu na swoje nazwisko. I mimo, że udawałam, że mnie to nie rusza, bardzo dużo wycierpiałam z tego powodu. W liceum to się zmieniło, ludzie dojrzalsi i raczej nikogo nie obchodzi jak ktoś ma na nazwisko, bo to mało istotne. Ale do tej pory mam pewne obawy, że ktoś mnie wyśmieje tylko z powodu tego, jak mam na nazwisko i często przez to się stresuje- taka pamiątka z dzieciństwa.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 23.04.2015 21:42
Dokładnie! Ja też mam problemy psychiczne przez moje okropne nazwisko.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 23.04.2015 18:02
Mój chłopak ma na nazwisko "Poraszka"....nie cierpie swojego nazwiska, ale nigdy nie przejme nazwiska po nim
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 23.04.2015 01:55
ja nie lubię swojego nazwiska ,chociaż nie jest w żaden sposób kompromitujące czy obraźliwe. Jest to nazwisko szlacheckie ale nie jest to oryginalne nazwisko mojej rodziny. Mój dziadek, sierota bez żadnej rodziny zmienił je zaraz po wojnie. Nie mam żadnego pojęcia jaka mogła być jego prawdziwa tożsamość. Moje nazwisko jest długie i skomplikowane. Mieszkam od urodzenia za granicą i jest mi ciężko literować w każdym urzędzie czy uczyć znajomych jak je wymówić. Zdarza się ,że ktoś mnie wyczytuje a ja nie wiem ,że chodzi o mnie. Jeśli potencjalny mąż miał by jakieś ładne nazwisko i pasowało by mi do imienia to zmieniłabym bez wyrzutów. Mój obecny chłopak pochodzi z RPA i ma na nazwisko Visser. Nawet fajnie brzmi ale ponoć po holendersku znaczy Rybak. Nie chciałabym mieć nazwiska co oznacza jakieś pospolite pojęcie w żadnym języku ale to raczej ciężkie
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.04.2015 23:29
0%, ale po ślubie biorę nazwisko męża, mniej popularne, gorzej brzmi z moim imieniem, ale mi się podoba :) I nigdy wcześniej nie spotkałam nikogo o takim nazwisku, jakie nosi on :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie