Czy facetom lepiej z brodą?

Nosić brodę czy nie nosić – oto jest pytanie. Mężczyzna typu drwal to nowy trend lansowany przez media.
Czy facetom lepiej z brodą?
06.03.2015

Metroseksualizm zmęczył kobiety. Wymuskani, perfekcyjni mężczyźni spędzający w łazience więcej czasu od nas nie wpisali się w nasz kanon piękna. Niezbitym dowodem na to jest nowa moda o wdzięcznej nazwie – drwaloseksualizm. Przybywa mężczyzn, którzy zamiast golić się i depilować, wolą zaufać naturze. Wśród celebrytów to m.in. Hubert Urbański, Colin Farrell, Jamie Dornan, George Clooney, Piotr Adamczyk, Shia LaBeouf, Michael Fassbender, Ben Affleck.

Na zapuszczenie brody zdecydował się również partner jednej z internautek. „Mój facet chce sobie zapuścić brodę. Mówi o tym od dłuższego czasu i nie bardzo wiem, co mam zrobić – odradzać mu? Wolę w sumie jak jest ogolony. Do tego jeszcze koszt kosmetyków, pielęgnacja itp.” – czytam na forum dyskusyjnym.

Przełamać stereotypy

Mężczyźni naprawdę wkręcili się w ten trend. Na początku stycznia w Łodzi odbył się nawet… ogólnopolski zlot brodaczy, wąsaczy i miłośników zarostu. „Nie jesteśmy wystylizowanymi drwalami ani hipsterami. Oni zapuścili brodę, bo stało się to modne. My chcemy, żeby był to głębszy przekaz” – stwierdził cytowany przez „Gazetę Wyborczą” Piotr Krauze, organizator zlotu.

O jaki głębszy przekaz chodzi? Między innymi o walkę ze stereotypami oraz o ocieplenie wizerunku brodaczy. „Mężczyzna, który nosi brodę, zwykle uznawany jest za osobę leniwą, zaniedbaną, niechlujną. Porównują nas do kloszardów. Chcemy to zmienić” – powiedział Krauze.

 

brodacz

Problem z jedzeniem ciastek

Z drugiej strony posiadanie brody może być uciążliwe. Trzeba o nią dbać, przycinać ją, pielęgnować. „Długi zarost przeszkadza w jedzeniu ciastek z kremem i lodów” – stwierdził Marek w rozmowie z „Newsweekiem”. A oto opinia jednego z internautów, który odpowiada innemu forumowiczowi: „Fakt, ostatnio lansowana jest broda. Jednak pamiętaj, że nie każdy dobrze wygląda z brodą. Niektórzy będą wyglądać śmiesznie, szczególnie młodzi ludzie, którzy mają pięć włosów na brodzie na krzyż. Lepiej wtedy nie zapuszczać, bo tylko na kpinę się narazisz. Poza tym noszenie brody tylko dlatego, że jest modna, to śmieszne. O brodę trzeba dbać, więc wcale za bardzo czasu nie oszczędzisz. No i broda zdecydowanie się kłóci z modnymi wśród pewnej grupy rurkami”.

david beckham

Kobiety są zgodne co do jednego: jeśli mężczyzna o siebie dba, nosi przystrzyżoną brodę, która do niego pasuje, to w porządku. Gorzej, gdy broda jest pozostawiona samopas. „Broda rośnie jak żywopłot, trzeba ją tylko odpowiednio docinać. Ale nie da się ocenić, jak będzie się zachowywała, dopóki się jej nie zapuści. Są takie, które rosną dziko i niewiele z nimi roboty, oprócz przycinania i pielęgnacji. Ale są też brody niesforne: zaczynają się kręcić, układają się w pukle i trzeba się sporo namęczyć, by je ugładzić” – wytłumaczył „Newsweekowi” Wojciech Rostowski, właściciel Rostowski Barber Shop w centrum Warszawy.

Uczeni donoszą

Zagraniczni naukowcy postanowili sprawdzić, czy kobiety wolą brodaczy. Jedni z nich w ramach badań wykorzystali zdjęcia 19 mężczyzn przed i po zgoleniu zarostu. Fotografie obejrzało dwieście kobiet. Co się okazało? Większość ochotniczek stwierdziła, że bardziej atrakcyjni są mężczyźni ogoleni. Okazało się natomiast, że zdaniem kobiet brodacze wyglądają na starszych i… posiadających wyższy status społeczny. Z kolei mężczyźni ocenili brodaczy jako osoby bardziej agresywne.

brodacz

Modę na brodę wylansował m.in. Kamil, bloger znany jako Ekskluzywny Menel. „Polska dopiero staje się wolna, a temat mody męskiej wkracza na rynek. Nie odkrywamy niczego nowego. Tak jak byli metroseksualni, tak pozostaną. Ta grupa będzie kreowała swój wizerunek. My podkreślamy, że jest coś takiego, jak drwalopodobni” – powiedział w rozmowie z „Dzień dobry TVN”.

Faktem jest, że niektórym mężczyznom z brodą do twarzy. Zarost dodaje męskości, uroku, charakteru. Okazuje się, że może też mieć pozytywny wpływ na zdrowie.

Uczeni z Uniwersytetu Południowego Queensland odkryli, że gęsta broda pochłania do 95 proc. szkodliwego promieniowania UV, które jest jedną z głównych przyczyn powstawania nowotworów skóry. Zadbana broda może również stanowić barierę chroniącą mężczyzn przed alergenami. Poza tym fakt, że mężczyzna nie musi tak często robić użytku z maszynki, sprawia, że jego skóra jest delikatniejsza.

 

brodacz

Mężczyźni zapuszczający brody robią to głównie dla siebie. A co o tym trendzie myślą kobiety? Zdania na ten temat są wśród nich podzielone. „Jestem jedną z tych, które uwielbiają brodaczy” – pisze Agnieszka. „Właśnie, że brody są fajne” – dodaje Kasia. „Kobiety lubią brodę. Te, co nie lubią, to nie kobiety” – dorzuca inna internautka.

Ale już forumowiczka Junani jest przeciwniczką brody. „Nie, nie, nie! Krótka drapie, a dłuższa robi się niehigieniczna” – uważa. „Wolę bez. Facet bez brody dobrze wygląda i ma gładką skórę” – twierdzi Ania. Z kolei Aleksandra na forum pisze tak: „Ja do brody mam trochę takie podejście jak do dredów u dziewczyny – fajnie, dodaje charakteru, niektórym naprawdę pasuje… ale bez zawsze jakoś lepiej”.

brodacz

Nick Neave, brytyjski psycholog z Northumbria University, stwierdził, że panowie zapuszczają brody nie po to, by oddziaływać na kobiety, ale po to, by… odstraszyć innych samców.

Ale są również badania z 2013 roku przeprowadzone na Uniwersytecie Nowej Południowej Walii w Sydney, w których wzięło udział 351 heteroseksualnych kobiet i 177 heteroseksualnych mężczyzn. Oni również oceniali fotografie. Badanie dowiodło, że zarówno kobiety, jak i mężczyźni postrzegają brodaczy jako bardziej atrakcyjnych od gładko ogolonych mężczyzn. Przypisuje się im także wyższe zdolności wychowawcze.

Wnioski? Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, czy mężczyźnie lepiej z brodą. To, co pasuje jednym, niekoniecznie musi pasować drugim. I całe szczęście.

Ewa Podsiadły-Natorska

Polecane wideo

Komentarze (19)

Ocena: 4.89 / 5
biedna (Ocena: 5) 06.03.2015 22:53
odkąd wyleczyłam infekcję p o .chwy, mam schizy, że ona wróci... nie chce mi się kochać z chłopakiem. On się martwi o mnie, a ja się boję, że to zniszczy nasze relacje ;/
odpowiedz
biedna (Ocena: 5) 06.03.2015 22:52
odkąd wyleczyłam infekcję pochwy, mam schizy, że ona wróci... nie chce mi się kochać z chłopakiem. On się martwi o mnie, a ja się boję, że to zniszczy nasze relacje ;/
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 06.03.2015 18:36
mnie jakoś nie podoba się broda.... ani wąsy. kilkudniowy zarost owszem, niektórym pasuje ale nie wszystkim. to zależy od osoby.
odpowiedz
KASIA (Ocena: 5) 06.03.2015 14:56
tygodniowy zarost TAK jak najbardziej broda NIE!!!!!!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 06.03.2015 14:33
broda pasuje chyba tym facetom,ktory maja male,cofniete szczeki i podwojne podbrodki - nie widac wtedy mankamentow
odpowiedz

Polecane dla Ciebie