Jaki jest twój ślad ekologiczny?

Wszystko, co robisz, ma wpływ na naszą planetę. Dotyczy to zwłaszcza codziennych czynności.
Jaki jest twój ślad ekologiczny?
21.11.2014

Nie jest dobrze. Międzynarodowa Organizacja Ekologiczna WWF (World Wide Fund for Nature), która prężnie działa również w Polsce, alarmuje, że „zjadamy” naszą planetę w zastraszającym tempie. Z aktualnego raportu o stanie Ziemi „Living Planet Report” wynika, że jeśli wszyscy ludzie konsumowaliby tyle, co przeciętny mieszkaniec Polski, potrzebowalibyśmy… 2,5 planet takich samych jak Ziemia. Nasze stale rosnące zapotrzebowanie na zasoby przekłada się na to, że zmniejsza się dostępność wody zdatnej do spożycia, maleje powierzchnia lasów, spada również liczebność gatunków i zwierząt.

Europejska Agencja Środowiska (EEA), będąca agencją Unii Europejskiej, wymienia eksploatację ziemi, wzorce konsumpcyjne i modele handlowe jako największe zagrożenia przyrodnicze w Europie.

Poziom naszej rocznej konsumpcji na osobę jest obecnie wyższy o ponad jeden globalny hektar (2,6 gha) niż wynosi wydolność naszej planety (1,7). Oznacza to, że w celu odnowienia zasobów Ziemia potrzebuje już więcej niż półtora roku.

Za te wszystkie niekorzystne zmiany odpowiada nasz ślad ekologiczny, czyli analiza zapotrzebowania człowieka na zasoby naturalne biosfery. W ten sposób porównywana jest ludzka konsumpcja zasobów naturalnych ze zdolnością Ziemi do ich regeneracji. Ślad ekologiczny to szacowana ilość hektarów powierzchni lądu i morza potrzebna do rekompensacji zasobów zużytych na konsumpcję i absorpcję odpadów.

Oblicz swój ślad ekologiczny!

Poprzez ślad ekologiczny możesz sprawdzić, jaka jest siła twojego oddziaływania na środowisko. Wyliczysz go np. na stronie polskiego oddziału WWF (tutaj). W wirtualnej ankiecie trzeba odpowiedzieć, między innymi, ile osób mieszka razem z tobą, jak się odżywiasz, jak często jadasz mięso i ryby, czy dużo wydajesz na ogrzewanie mieszkania, czy oszczędzasz energię elektryczną, czy masz samochód i jak często z niego korzystasz, gdzie spędzasz wakacje itp. Dzięki temu komputer obliczy twój ślad ekologiczny, czyli wielkość nawierzchni potrzebnej każdego roku, aby utrzymać twój styl życia (w hektarach).

the world without us

Średnia powierzchnia śladu ekologicznego Polaka to 4,4 hektary. Amerykanina – ponad 5 hektarów. Ale już Afrykanina – 1,4. Przyjmuje się, że 1,8 ha to zrównoważony ślad ekologiczny. Oznacza to, że nie zużywamy więcej zasobów niż Ziemia jest w stanie rocznie odnowić.

Jak możesz zmienić swój ślad ekologiczny?

Wprowadzając w życie mądre zmiany i wyrabiając w sobie dobre dla naszej planety nawyki. Przykłady: wymień pięć zwykłych żarówek na energooszczędne świetlówki, a zaoszczędzisz 340 metrów kwadratowych. Wybieraj warzywa i owoce świeże zamiast mrożonych – zaoszczędzisz 70 metrów kw. Dwa razy w tygodniu spożywaj obiad wegetariański zamiast mięsnego – zaoszczędzisz aż 1600 m kw. Używaj papieru z makulatury zamiast zwykłego – zaoszczędzisz 540 m kw. Jeśli natomiast zrezygnujesz z kąpieli na rzecz prysznica, zaoszczędzisz 180 m kw.

the world without us

Dobre zmiany dla planety to chociażby korzystanie ze wspólnego dojazdu do pracy czy gotowanie z pokrywką na garnku. Kilka tysięcy metrów kwadratowych zaoszczędzisz, dojeżdżając do pracy komunikacją publiczną (autobusem, pociągiem) zamiast samochodem. Przyznaj, że to bardzo dużo.

Ślad węglowy też ważny

Rodzajem śladu ekologicznego jest ślad węglowy, czyli całkowita suma emisji gazów cieplarnianych wywołanych bezpośrednio lub pośrednio przez daną osobę, organizację, wydarzenie bądź produkt. Ślad węglowy obejmuje emisje dwutlenku węgla, metanu, podtlenku azotu i innych gazów szklarniowych wyrażone w ekwiwalencie CO2.

Z raportu Europejskiej Agencji Środowiska wynika, że blisko 80 proc. Polaków mieszkających na terenach miejskich oddycha zanieczyszczonym powietrzem.

the world without us

Oblicz swój ślad węglowy!

Swój ślad węglowy zmierzysz w internecie (tutaj). Również w tym wypadku musisz odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących stylu życia – np. jak ogrzewany jest twój dom lub mieszkanie, jaki jest stopień jego izolacji, co przeważa w twojej diecie. Musisz również zaznaczyć, czy zgadzasz się z takimi stwierdzeniami, jak: „Segreguję śmieci”, „Często kupuję nowe ubrania”, „Jem dużo mięsa”, „Kupuję produkty od lokalnych wytwórców”, „Często kupuję nowe przedmioty domowego użytku” itp.

Ślad węglowy przeciętnego Polaka wynosi 8,000 kg CO2. Dla porównania – ślad węglowy dla krajów przemysłowych wynosi 11,000 kg CO2. Najbardziej nasze środowisko zatruwają Stany Zjednoczone i Chiny. Nie lepiej sytuacja wygląda w Indiach, Rosji, Japonii i Niemczech. W tym niechlubnym rankingu Polska zajmuje wysokie, 21. miejsce. A cel światowy to tylko 2,000 kg CO2.

the world without us

Ograniczenie emisji CO2 jest jednym z najtrudniejszych zadań w skali globalnej. Co możesz zrobić, żeby zmniejszyć swój ślad węglowy? Kupuj żywność sezonową i dostępną lokalnie. Segreguj śmieci. Jak najrzadziej korzystaj z samochodu. Oszczędzaj energię. Kupuj używane produkty. Wakacje spędzaj blisko domu, najlepiej na terenach zielonych. Zainstaluj w swoim mieszkaniu urządzenia ograniczające emisję zanieczyszczeń, np. filtry, okap. Sprawdzaj poziom energooszczędności na sprzęcie AGD i RTV. A przede wszystkim postaraj się każdego dnia dokonywać rozsądnych, ekologicznych wyborów, które powinny stać się twoim nawykiem.

Ewa Podsiadły-Natorska

Komentarze

Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo