Szkoła zabrania korzystania z telefonu? Nie ma do tego prawa!

Niektóre placówki zakazują wysyłania SMS-ów i przeglądania Facebooka nawet na przerwach.
Szkoła zabrania korzystania z telefonu? Nie ma do tego prawa!
12.11.2014

Rozwój nowoczesnych technologii w większości traktujemy jako szansę. Młodzi Polacy dorastają w zupełnie innym świecie, niż ich starsze rodzeństwo i rodzice. W niemal każdym domu znajduje się przynajmniej jeden komputer ze stałym łączem internetowym, statystyczny kilkulatek ma do dyspozycji własnego smartfona i tablet. To dla nich normalność, bo nigdy nie zaznali innego życia. Trudno się zatem dziwić, że nie wyobrażają sobie funkcjonowania bez Sieci.

Mimo wszystko, kolejne szkoły próbują ograniczać to zjawisko. Nauczyciele alarmują, że uczniowie zamiast skupiać się na obowiązkach, są znacznie bardziej zajęci swoimi telefonami. SMS-ują, korzystają z Facebooka, wysyłają zdjęcia na Snapchacie i wytrwale budują swój internetowy wizerunek, zamiast choć przez chwilę poświęcić się nauce. Dyrektorowie placówek wymyślają kolejne sposoby, aby ukrócić ten proceder.

W regulaminach wielu placówek pojawia się zapis o zakazie korzystania z telefonu w czasie lekcji, a w skrajnych przypadkach także na przerwach. Znane są również sytuacje, kiedy zmusza się uczniów do zdeponowania komórki u nauczyciela. Urządzenie wraca do ich rąk dopiero po lekcjach. Trudno powiedzieć, by było to najlepsze rozwiązanie.

telefon w szkole

Problem obecny jest nie tylko w Polsce, o czym najlepiej świadczą kolejne propozycje Komisji Europejskiej. Unijni urzędnicy od lat postulują zakaz korzystania z telefonów we wszystkich europejskich szkołach. Oczywiście w trosce o najmłodszych, którzy nie radzą sobie z groźnym uzależnieniem i zamiast chłonąć wiedzę, zajmują się głupstwami. Ze szkół zniknąć ma także sieć Wi-Fi, która tylko pogłębia problem.

Pomysłom z Brukseli z życzliwością przygląda się wielu nauczycieli i dyrektorów szkół z naszego kraju. Od dłuższego czasu alarmują, że telefony i tablety to już prawdziwa plaga. Młodzi ludzie korzystają z nich nie tylko na przerwach, ale coraz częściej także w czasie zajęć. Na razie nic z tego nie wynika, bo nie ma zgody wszystkich państw na wprowadzenie takiego zakazu.

Znaleziono jednak inny sposób. Szkoły nie czekając na unijne, ani krajowe prawo, same zakazują uczniom korzystania z telefonów na swoim terenie. Taki zapis widnieje w regulaminach niektórych placówek. Jak się okazuje – BEZPRAWNIE.

telefon w szkole

Takiej możliwości nie daje im żadna obowiązująca w Polsce ustawa. Co za tym idzie – dyrektorzy działają wyłącznie na własną rękę, a wprowadzony zakaz bardzo łatwo obalić. Wystarczy skarga jednego ucznia lub jego rodziców. Zakaz korzystania z telefonu można w końcu potraktować jako ograniczenie własnej wolności. Czy ministerstwo planuje coś z tym zrobić?

Dostrzegamy ten problem, ale nie chcemy zapisywać możliwości wprowadzenia takiego zakazu przez dyrektorów w ustawie. Nie zamierzamy się konfliktować z częścią rodziców, którzy zatroskani o swoje dzieci, chcą mieć z nimi bieżący kontakt telefoniczny - mówi Tadeusz Sławecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”.

A jak to wygląda w Waszych szkołach?

Komentarze (22)

Ocena: 4.82 / 5
gość (Ocena: 1) 08.11.2017 18:33
W szkole mamy tak że na pszerwach nie możemy kożystać z telefonu. Nawet na świetlicy szkolnej nie możemy z niego kożystać to jest jakieś głupie
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 23.05.2015 13:08
Ja miałam telefon w kieszeni na przerwie i mój znajomy obok mnie stał i korzystał z telefonu i zabrał mu i się spytał mi czy mam, a jak powiedziałam, że mam to powiedział, że mam go oddać i zabrał mi i odebrać go musiał mi rodzic, nie ma, że po lekcjach go otrzymam z powrotem...
odpowiedz
EWIK (Ocena: 5) 13.02.2015 19:20
Zakazywanie używania telefonu w czasie lekcji to dobre posunięcie. Nie chodzi mi tylko o korzystanie z internetu ale też o częste robiene zdjęć innym bez ich wiedzy...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.11.2014 15:17
Zakaz uzywania telefonow na lekcjach jest jak najbardziej na miejscu. To jest czas na nauke, a nie na zabawy telefonem! Jednakze uwazam, ze zakazywania uzywania komorek na przerwach to gruba przesada
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 12.11.2014 22:51
Tak na prawdę maja do tego prawo ponieważ na początku roku podpisujemy regulamin szkoły, w którym widnieje aneks o korzystaniu z telefonów, tabletów itd. na lekcjach, tak więc uczniowie się zgadzają z tym zakazem i nie mogą go łamać.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo