Co tatuaż mówi o Tobie? NIC DOBREGO! (Choroby psychiczne, używki, niewierność...)

Wyniki wszystkich badań są zgodne - trwały wzór na ciele to oznaka kłopotów.
Co tatuaż mówi o Tobie? NIC DOBREGO! (Choroby psychiczne, używki, niewierność...)
25.10.2014

Rośnie społeczna akceptacja dla wytatuowanych osób. Trwałe wzory na ciele coraz rzadziej kojarzą się negatywnie, choć jeszcze niedawno uważano je za mało estetyczne i wręcz groźne. Jeśli ktoś się w ten sposób „okaleczał”, to na pewno miał coś wspólnego ze światem przestępczym lub wychowywał się w patologicznym środowisku. Na szczęście takie myślenie to już rzadkość. Tatuaże możemy podziwiać na salonach oraz ulicach, więc zaczynamy się do nich przyzwyczajać.

Wśród młodych ludzi „dziara” to nie oznaka kryminalnej przeszłości, ale modny dodatek i wyznacznik stylu. Osoby z tatuażami to nie margines społeczny, ale wyluzowani artyści. Taka zmiana nastawienia może tylko cieszyć, ale nawet w takich okolicznościach warto zachować obiektywizm. Nie brakuje badań, które przeczą temu pozytywnemu wizerunkowi.

Choć niektórym może być trudno w to uwierzyć, nawet poważni naukowcy zajmują się w swojej pracy tatuażami. Trudno podejrzewać, by ich spostrzeżenia wynikały wyłącznie z negatywnego nastawienia, więc chyba coś jest na rzeczy... Ich zdaniem wytatuowane ciało może być oznaką problemów ze sobą!

tatuaże

Wydaje się, że osoby z tatuażami są bardziej otwarte i towarzyskie. To jednak tylko złudzenie. Badanie przeprowadzone w 2008 roku w Stanach Zjednoczonych wykazało, że większość z nich cierpi na osobowość dyssocjalną, czyli antyspołeczną. Brakuje im empatii, przejawiają zachowania agresywne, ignorują konwencje społeczne i czują się niedocenieni.

tatuaże

W 2012 roku przebadano ponad 8,5 tys. Australijczyków, którzy mieli na ciele przynajmniej kilka tatuaży. Wyniki są alarmujące – okazało się, że to szczególna grupa, w której wzrasta ryzyko palenia papierosów, zażywania narkotyków i depresji. „Wydziarani” mają także o wiele więcej partnerów seksualnych.

tatuaże

Polski akcent w tym temacie. W tym samym roku w Polsce opublikowano wyniki badań przeprowadzonych na grupie 120 osób, spośród których 28 miało na ciele tatuaże. Kolejny raz potwierdziło się, że tacy ludzie o wiele częściej uprawiają seks (zwłaszcza oralny), zmieniają partnerów, wcześniej tracą cnotę i są znacznie mniej religijni.

tatuaże

Niezbyt pozytywne informacje przyniosły badania przeprowadzone w tym samym czasie na Tajwanie. Ankietę przeprowadzono na 10 tys. osób, wśród których 1 tys. miało tatuaże. To właśnie w tej mniejszości zauważono szczególne upodobanie do mocnego alkoholu i seksu bez zabezpieczenia. Wzrasta także ryzyko depresji oraz stosowania przemocy.

tatuaże

Amerykańskie i koreańskie badania z przełomu XX i XXI wieku potwierdzają, że wytatuowane osoby częściej cierpią na zaburzenia psychiczne (schizofrenię i psychozę), zaburzenia odżywiania, a także częściej targają się na swoje życie.

tatuaże

Ubiegłoroczne badanie przeprowadzone na jednym z uniwersytetów w USA wykazało, że jeden tatuaż niczego nie zmienia. Dopiero osoby z kilkoma trwałymi wzorami na ciele  zachowują się bardziej ryzykownie od tych, którzy ani razu nie odwiedzili salonu tatuażu (seks z przygodnymi partnerami i bez zabezpieczenia, problemy emocjonalne itd.).

tatuaże

W 2007 roku naukowcy zbadali męskie reakcje na wytatuowane kobiety. Okazało się, że znacznie „wydziarane” panie postrzegane są jako mniej atrakcyjne, niewierne, a na dodatek mające problem z nadużywaniem alkoholu.

Nadal masz ochotę na tatuaż?

Komentarze (22)

Ocena: 4.41 / 5
grocisko (Ocena: 3) 03.08.2018 09:34
"Na szczęście takie myślenie to już rzadkość. Tatuaże możemy podziwiać" - podziwiać??? co Wy piszecie.. Panuje jakaś moda, osoba na nią podatna (bo ma problemy ze sobą) oszpeca się... Myśląc, że to "cool"... porażka
odpowiedz
Marcin (Ocena: 5) 20.06.2018 16:45
Jeden tatuaż w intymnym miejscu to pół biedy, ale jeśli widzę piękną dziewczynę, która wygląda jak brudnopis - całe ręce w kwiatkach i wzorkach - to mi się jej szkoda robi. Pierwsze co mi przychodzi na myśl, to to jak krótkowzrocznym i podatnym na wpływ trendów człowiekiem trzeba być, aby zrobić sobie coś takiego z własnym ciałem. Tendencja do podejmowania szybkich, nieprzemyślanych decyzji, niska samoocena i chęć dowartościowania się na skróty - tym są dla mnie tatuaże. I chyba faktycznie tak jest, bo ludzie z tatuażami, których znam starają się być tak bardzo "fajni", że aż jest to groteskowe. W sumie to dobrze, że wzrasta tolerancja na ten typ ozdabiania ciała - nareszcie będzie można na pierwszy rzut oka rozróżnić ludzi z deficytami od tych stabilnych.
odpowiedz
Radzio (Ocena: 5) 06.06.2018 21:42
Na co komu dziara? Ach gafa. Artstyczna wizja. No ale zadam te same pytanie raz jeszcze, na co to? Lepszy nie bedziesz, madrzejszy ani zamożniejszy też nie. Za to stary będziesz na pewno i wielu z dojrzałym wyglądem będzie wyglądać niepoważnie lub dosadniej jak pajac. Widziałem kiedyś na plaży starszego pana z tatuażem kotwicy na łydce z boku. Ja domyślam się że robił to podczas służby wojskowej gdzieś w 60 tych latach, służąc np na tralowcach i mając 19 lat. No ale kiedy go widziałem miał ze 70 tke, brzuch mu j.. przygniutł, cyce to miał takie że nie jedna małolata mogłaby mu pozazdrościć. Skóra pomarszczona i no cóż, czas nikogo nie oszczedzi. Tylko ta kotwica. Wyglądał jak stary duren. Zamiast cześć i szacunek do starszej osoby nasuwa się myśl? Błazen. Róbcie sobie dzieła sztuki, bądźcie piękni, wyrażającie siebie. Tylko kogo to obchodzi co ty masz nas ane w tym łbie?
odpowiedz
JA (Ocena: 5) 01.12.2016 20:27
Takie są fakty. Można zaprzeczać na zasadzie "palenie tytoniu nie szkodzi zdrowiu bo znam dziadka, który ma 100 lat i pali od kołyski" ale to nie zmienia obrazu statystycznego całej grupy. Podobnie jest z imionami - czy każdy Brajan to dziecko patologicznych rodziców? Odpowiedź podobna: "nie każdy". Wnioski wyciągnijcie sami :-)
odpowiedz
haha (Ocena: 5) 01.07.2016 20:59
Tak ,potwierdzam ,wszystkie wytatuowane osoby są chore psychicznie ,zdradzają partnerów ,piją i ćpają na potęgę ;) jeżeli ktoś lubi wypić ,przyćpać czy po prostu jest niewierny to będzie to robił niezależnie czy ma tatuaż czy nie ,same głupoty ,pozdro ;)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo