Savoir-vivre: Dobre maniery przy stole

Rozpoczynamy nowy, poradnikowy cykl na Papilocie – wskazówki dotyczące savoir-vivre'u. Dzisiaj podpowiemy wam, jak mieć dobre maniery przy stole, czyli jak prawidłowo posługiwać się sztućcami, stylowo jeść palcami, a nawet jak poradzić sobie ze skomplikowanymi potrawami!
Savoir-vivre: Dobre maniery przy stole
22.01.2009

Pomysł stworzenia internetowego poradnika savoir-vivre'u podsunęła nam jedna z Papilotek, którą już niebawem czeka wykwintna kolacja wśród stałych bywalców wyższych sfer…

„Droga Redakcjo,

Jesteście moją ostatnią deską ratunku! Za trzy dni uroczysta kolacja i zarazem pierwsze spotkanie z rodzicami mojego chłopaka, a ja zupełnie nie wiem, jak się zachować. Sprawa jest o tyle skomplikowana, że jego rodzina to typowa szlachecka familia z tradycjami, a spotkanie odbędzie się w eleganckim dworku. Ja pochodzę ze zwykłego blokowiska i moi rodzice, mimo że nauczyli mnie dobrych manier i podstaw kultury osobistej, nigdy nie tłumaczyli mi dokładnie, jak zachowywać się przy stole. A ja już widzę oczami wyobraźni ciężkie, rodowe sztućce albo potrawy, których nawet nie potrafię ugryźć… Co gorsza, straszliwie się przeziębiłam i mam okropny katar. Nie wyobrażam sobie ciągłego dmuchania nosa przy stole – czy są jakieś sposoby, aby zrobić to z klasą?

Proszę o pomoc i niezbędne porady, jak mieć dobre maniery przy stole. Mama mojego chłopaka jest bardzo wymagająca, a ja rzecz jasna, chciałabym się jak najlepiej przed nią zaprezentować i nie wypaść jak uboga krewna.

Pozdrawiam

Ann".

Pierwsze spotkanie z rodzicami ukochanego to stresujące wydarzenie, tym bardziej jeśli jego rodzina pochodzi z tzw. wyższych sfer. Na początek warto zapoznać się z ogólnymi wskazówkami, jak oczarować przyszłych teściów, a później przejść do nauki dobrych manier. Gwarantujemy, że dzięki nim poczujesz się jak prawdziwa dama w każdej sytuacji!

Dzisiaj prezentujemy porady dotyczące zasad savoir-vivre'u przy stole, a w kolejnych częściach naszego poradnika przedstawimy inne wskazówki związane z ogólnie pojętym bon tonem. Oprócz tego, czekamy na wasze pytania dotyczące ogłady towarzyskiej. Wysyłajcie je na adres: redakcja(at)papilot.pl.

1. Jak prawidłowo posługiwać się sztućcami?

Znawcy twierdzą, że sztućce powinno się trzymać delikatnie (z wdziękiem!) i ruszać nimi na poziomie. Nikomu nie trzeba raczej przypominać, że widelec zawsze trafia do lewej, a nóż do prawej dłoni. Potrawy kroimy na drobne, filigranowe kawałki. Wkładanie do ust ogromnych porcji wygląda nieestetycznie i utrudnia rozmowę!

Jeśli chcesz na chwilę przerwać konsumpcję, widelec połóż po lewej stronie, a nóż po prawej, w taki sposób, aby krzyżowały się ze sobą na środku. Jeśli coś wyjątkowo ci zasmakowało i właśnie czekasz na dokładkę, oprzyj sztućce o talerz. Po skończonej uczcie, kiedy wiesz, że nie dasz rady już nic zjeść, połóż oba sztućce na talerzu, ich końce kierując na godzinę 17.

2. Jak stylowo jeść palcami?

Niektóre potrawy, szczególnie przekąski i przystawki, po prostu trzeba jeść palcami. Rób to powoli i uwodzicielsko, uważając, aby się nie poplamić. Od czasu do czasu wytrzyj palce w serwetkę albo… dyskretnie je obliż. Gwarantujemy, że to zdarza się nawet największym znawcom etykiety!

Co można jeść palcami? Karczochy, banany, mandarynki, kanapki, wiśnie, czekoladki, surowe warzywa do maczania w dipach, oliwki, ostrygi, owoce morza, sushi, niewielkie owoce jagodowe, słodycze, szparagi (bez sosu!) i większość przystawek.

3. Jak posługiwać się serwetką?

Na eleganckich balach i wyrafinowanych kolacjach, serwetki pełnią rolę prawdziwych dzieł sztuki. Niestety, będziesz musiała zepsuć tę misterną konstrukcję i położyć serwetkę na kolanach. Po skończonej uczcie, dyskretnie osusz nią usta i zostaw koło talerza. Nie składaj jej (kelner gotów byłby pomyśleć, że jest nieużywana) ani nerwowo nie mnij. W żadnym wypadku nie kładź jej na krześle! Oprócz tego, że to nieeleganckie, pewien przesąd głosi, że gość, który w taki sposób zostawia serwetkę, nigdy już nie usiądzie przy tym stoliku.

4. Jak jeść skomplikowane potrawy?

Karczochy – ich lepiej w ogóle nie jeść… Zresztą, jak mawiała świnka Piggy: „Po wszystkich trudach, jakie sobie zadałaś, karczochem najesz się tak samo, jak klejem z trzydziestu albo czterdziestu polizanych znaczków pocztowych".

Groszek i inne drobne warzywa – nadziej go na widelec albo zmieszaj z pozostałą częścią dania. Nigdy, przenigdy, nie krój go nożem. Chyba nie chcesz, żeby wylądował na głowie kelnera?

Ostrygi – otwórz (choć zazwyczaj robi to szef kuchni), a następnie podnieś razem z muszlą i delikatnie potrząśnij. Odchyl głowę, otwórz usta i wrzuć w nie zawartość skorupy w postaci trzęsącej się galaretki. Uważaj, aby nic nie spłynęło ci po brodzie!

5. Jak z wdziękiem ziewać i wydmuchiwać nos?

Jeśli w środku jedzenia wykwintnej przystawki ogarnęła cię niepohamowana ochota na ziewanie, masz kilka wyjść. Możesz zacisnąć usta i się uśmiechnąć – nikt na pewno nie zauważy twojego grymasu (ale tylko jeśli przećwiczysz to przed lustrem w domu!). Eleganckie, brytyjskie damy zalecają, aby w takich sytuacjach ukryć się za otwartym menu, wielkim bukietem kwiatów albo wachlarzem. Jeśli wcześniej nie zachowywałaś się jak znudzona księżniczka, zapomnij o sztywnych konwenansach i ziewnij, zasłaniając usta prawym przegubem.

Równie skomplikowaną sprawą zdaje się być wydmuchanie nosa. Z tą kwestią wiąże się jedna podstawowa zasada – zawsze miej przy sobie chusteczki higieniczne. Pożyczanie ich od innych gości przy stole jest… hmm… niezbyt czarujące. Pamiętaj, że jeśli chcesz wydmuchać nos, najpierw grzecznie przeproś i nie robiąc wokół siebie wiele szumu, opuść pomieszczenie.

Polecane wideo

Komentarze (110)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 26.06.2012 14:09
Sex to znaczy ruchać się czyli fiut w cipie xD
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 26.06.2012 14:08
sex
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.12.2011 18:04
czemu nie można rozmawiać przy stole
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 21.06.2010 15:10
jezuss jakie wiochy pode mna
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 21.06.2010 10:34
Na godzinę 17:20!!!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie