Wyniki matur 2014: Tak źle jeszcze nie było! Ilu uczniów oblało?

Egzaminatorzy przerażeni, a w CKE panika. To nie był dobry rok dla maturzystów.
Wyniki matur 2014: Tak źle jeszcze nie było! Ilu uczniów oblało?
05.06.2014

Egzamin dojrzałości co roku wywołuje ogromne emocje. Nic w tym dziwnego, maturę zdaje ponad 300 tysięcy absolwentów szkół średnich, którzy od wyników uzależniają swoją dalszą przyszłość. Niektórzy bez problemu rozpoczną w październiku studiach na państwowych uczelniach, inni będą musieli szukać szczęścia w placówkach prywatnych, a dla niektórych będzie to oznaczało zakończenie edukacji na tym etapie lub rozpoczęcie przygotowań do poprawki. W ostatnich latach maturę oblewało od kilkunastu do 20 procent uczniów.

Równocześnie od lat podchodzących do egzaminu dojrzałości jest coraz więcej. Na początku lat 90. z maturą mierzył się co drugi absolwent szkoły średniej, a dzisiaj już niemal 95 procent. Eksperci alarmują, że przez to znacząco obniżono poziom tego egzaminu, a jego wartość drastycznie spada. Po tegorocznej maturze może jednak wzrosnąć, bo okazuje się, że noga podwinęła się nawet co trzeciemu zdającemu!

 

stres

Rozdanie świadectw maturalnych dopiero za 3 tygodnie, ale jak donoszą media, w Centralnej Komisji Egzaminacyjnej już teraz jest bardzo nerwowo. Kolejne źródła potwierdzają, że tak słabego wyniku nie było od lat.

Od kilku tygodni do Centralnej Komisji Egzaminacyjnej spływają dane z kolejnych okręgów. Co roku już w tym momencie można było oszacować, ilu maturzystów będzie musiało podejść do egzaminu poprawkowego. Nie inaczej jest tym razem, ale cząstkowy wynik prezentuje się wręcz przerażająco. Maturę 2014 zdało nie ponad 80 procent uczniów, jak w latach ubiegłych, ale...

 

stres

67 procent – wszystko wskazuje na to, że zaledwie tylu maturzystów poradziło sobie z egzaminem dojrzałości. Oznacza to, że niemal dokładnie co trzeci uczeń oblał.

„Wyniki są wyjątkowo słabe, a tegoroczna matura była zdecydowanie łatwa - alarmują egzaminatorzy, sprawdzający tegoroczne prace” - donosi „Dziennik Polski”. „Dane z poszczególnych komisji spływają do Warszawy i wywołują panikę - czytamy w „Polityce”. Wszystko wskazuje więc na to, że tak źle jeszcze nie było.

stres

Przypomnijmy, że maturę 2013 zaliczyło 81 procent absolwentów, oblało – 19 procent. Jeśli ostateczne dane pokryją się z aktualnymi przewidywaniami, to 33 procent niezdanych w tym roku oznaczać będzie katastrofę.

Jeżeli 30 proc. uczniów mogło oblać taki egzamin, to najwyraźniej nikt od nich niczego nie wymaga – twierdzi cytowany przez „Dziennik Polski” dyrektor Studium Pedagogicznego UJ.

Ostateczne wyniki poznamy 27 czerwca, kiedy maturzyści odbiorą świadectwa dojrzałości.

Polecane wideo

Komentarze (125)

Ocena: 4.71 / 5
Numi (Ocena: 5) 16.07.2014 14:03
Przesadzają z tym pogromem na maturze, zobaczą co będzie za rok, uczę w liceum i widzę co się dzieje teraz w polskich liceach, stawia się na realizację programu, a umiejętności ucznia są spychane na dalszy plan bo po prostu na ćwiczenie ich nie mam na lekcjach czasu, w mojej wychowawczej klasie ponad połowo np chodzi do Speak Up na zajęcia językowe bo inaczej to chyba nikt by do matury nie ostał dopuszczony, dodatkowo już się zapisują na kursy z przedmiotów maturalnych. Teraz matura w końcu będzie miała wagę matury a nauczycieli nieefektywnych będzie się wysyłać na zieloną trawkę.
odpowiedz
Damian (Ocena: 5) 27.06.2014 14:00
Nie zdałeś matury? To nie koniec świata... www.oblalemmature.pl‏
odpowiedz
Paula (Ocena: 2) 22.06.2014 01:14
Będzie jeszcze gorzej - wszystko spowodowane wprowadzeniem nowej wersji matur, które wchodzą od przyszłego roku. Obecnie maturzyści mają 10 miesięcy na przygotowanie się do egzaminu ustnego, ze wcześniejszym ustaleniem tematu i przygotowaniem go. Maturzyści w 2015 roku zamiast 10 miesięcy na przygotowanie otrzymają 15 min na opracowanie wypowiedzi z LOSOWO wybranego tematu. Powodzenia. Zobaczymy ile osób zda i jak szybko powrócą do obecnego systemu.
zobacz odpowiedzi (1)
matematyk (Ocena: 5) 18.06.2014 21:12
To prawda prawdziwe nieuki
odpowiedz
Anonim (Ocena: 3) 09.06.2014 22:46
Rownież jestem tegoroczną maturzystka, i apeluje : jeśli ktoś uważa ze matura w tym roku była łatwa, to niech otworzy arkusze i spróbuje rozwiązać poprawnie choćby polski. Biologia i chemia rozszerzona rownież dużo dużo trudniejsza niż w zeszłych latach, a przerobilam wszystkie matury, propozycje do matur i wiem ze poziom był wyższy niż zazwyczaj. No ale w Polsce żyją ludzie, którzy wypowiadają sie nie mając zielonego pojęcia o faktach.... Takze wszystkie te komentarze typu : NIEUKI, matoły utwierdzają mnie w tym przekonaniu.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie