Z jakich grzechów spowiadają się Polacy? (Krępująca lista przewinień)

Zdradzamy, pijemy, kłamiemy, a nawet... NIE UWIERZYCIE.
Z jakich grzechów spowiadają się Polacy? (Krępująca lista przewinień)
02.04.2014

Nawet jeśli jesteśmy dalecy od stwierdzenia, że Polska jest krajem wyznaniowym, bez wątpienia jesteśmy narodem katolickim. Statystyki w tym względzie są nieubłagane – ok. 96 procent rodaków zostało ochrzczonych w obrządku rzymskokatolickim. O ile jednak 93 proc. z nas utożsamia się z tym wyznaniem, praktykuje nawet mniej, niż połowa. W miastach takich jak Warszawa czy Łódź – tylko co piąty mieszkaniec. Równocześnie, jak wynika z badania przeprowadzonego przez CBOS, światopogląd zaledwie 8 proc. Polaków w pełni pokrywa się z nauczaniem Kościoła. W sprawach wiary jesteśmy bardzo niezdecydowani i podchodzimy do tematu wybiórczo. Co nie oznacza, że nie uczestniczymy w życiu religijnym.

Chociaż statystyki odnoszące się do naszego zaangażowania systematycznie dołują, spowiedź jest sakramentem, który wciąż wielu z nas praktykuje. Czy to tylko jeden z wielu zwyczajów? A może kieruje nami szczera wiara, że w ten sposób oczyścimy nasze sumienie? Bez względu na motywacje, w konfesjonale wyznajemy nawet najbardziej krępujące szczegóły dotyczące naszego życia. Pomimo tajemnicy spowiedzi, która zakazuje ujawniania przewinień konkretnych osób, księża chętnie mówią o tym, co najczęściej słyszą z ust wiernych.

„Gazeta Wrocławska” przepytała kapłanów z tamtejszych parafii. Ich spostrzeżenia są raczej niepokojące. Okazuje się, że jesteśmy narodem chciwych i leniwych pijaków. Na dodatek oszustów.

spowiedź

Pytane osoby świeckie wskazywały na największe zagrożenia czyhające na młodych ludzi:

- używki

- lenistwo

- kłamstwa

- zdrady

To oczywiście tylko nieliczne z naszych przewinień i potraktowane dość ogólnie. Najbardziej szczegółowo spowiadamy się ze spraw związanych z naszą cielesnością...

spowiedź

Cytowany przez gazetę ksiądz nie ma wątpliwości, że prym wiedzie pijaństwo. Alkohol jest silnie obecny w naszym życiu i coraz częściej prowadzi do sytuacji tragicznych. Wystarczy wspomnieć, ilu ludzi ginie w czasie libacji alkoholowych, a także, ile jest ofiar pijanych kierowców.

Na topliście sekretów ujawnianych w konfesjonałach znalazły się również:  

- chciwość

- kradzieże

- oszustwa

- zdrady

- kłamstwa

- lenistwo

 

spowiedź

Często bywamy również zazdrośni, także o sprawy zupełnie nieracjonalne. Duchowny ujawnia przypadek wiernego, który zazdrościł bliźniemu... daty urodzenia.

Inny ksiądz wymienia m.in.:

- zbyt duży pośpiech

- nieuporządkowane życie

- brak szacunku do jedzenia, które bez skrupułów wyrzucamy do śmieci.

 

 

spowiedź

To seks i erotyka najbardziej ciążą nam na sumieniu. Jakie intymne sekrety zdradzamy kapłanom?

Na ten temat wypowiedział się jakiś czas temu ksiądz Roman Trzciński z duszpasterstwa akademickiego Woda Życia w Warszawie.

Jest problem wyuzdanego seksu z osobą tej samej płcioddawaniem płynów ustrojowych na partnera, używaniem dmuchanych lalek czy stosunku z prostytutką – przypomina wypowiedź kapłana dla „Super Expressu” sfora.pl.

Praktykujący Polacy spowiadają się zazwyczaj 3-4 razy do roku. Przede wszystkim przed Wielkanocą. I choć większość z nich szczerze wyznaje swoje grzechy, nie pomijając wstydliwych spraw, niemal 30 procent utajnia najbardziej krępujące informacje na swój temat.

Komentarze (41)

Ocena: 4.93 / 5
anonim (Ocena: 5) 05.02.2018 12:33
Ludzie spowiadają się ze swojej głupoty , a po spowiedzi i tak robią tak samo ,to po chodzą do spowiedzi jak do grzechów wracają przecież to czysta herezja i obłuda.
zobacz odpowiedzi (1)
anonim (Ocena: 2) 05.02.2018 12:16
Polacy są głupkami , którzy nie myślą tylko szukają jakiejś spowiedzi , a myślę ,że jakby grzechy odpuszczały to bylibiśmy nieśmiertelni a tak nie jest , my jesteśmy słabi i dlatego szukamy pocieszenia w innych krajach się nie spowiadają i żyją dużo dłużej.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 03.04.2014 17:01
księża nie mogą udzielać takich informacji, przecież obowiązuje ich tajemnica zawodowa, a teraz lista grzechów księży: -kradzież -pedofilia -rozrzutność -brak wrażliwości na bliżniego -nie pochamowanie w jedzeniu i piciu -pławienie sie w luksusie -gwałty -korzystanie z prostytucji -cudzołożenie i wiele innych
zobacz odpowiedzi (1)
s (Ocena: 5) 02.04.2014 20:18
Ciemnota, musi w cos wierzyc, aby wytlumaczyc sobie swoja bezsensowna egzystencje, ksiądz jak każdy inny człowiek.... dlaczego umierają malutkie dzieci dlaczego ludzie zabijają ludzi bo bog nas stworzyl nie perfrkcyjnych ? po co skoro jest wszechmogący?
odpowiedz
ja (Ocena: 5) 02.04.2014 19:42
No dobra, kto mi wyjaśni dlaczego oddawanie płynów ustrojowych na partnera i dmuchana lala jest uznawane za grzech?
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo