Ile można zarobić na blogu?

Od zera do kilkuset tysięcy złotych… Prowadzenie bloga może się opłacić, ale tylko nielicznym.
Ile można zarobić na blogu?
21.02.2014

Niejedna osoba się zdziwiła – i niejedna ucieszyła – gdy ogłoszono, że Człowiekiem 2013 Roku Polskiego Internetu została wybrana Maffashion – blogerka modowa Julia Kuczyńska. W rankingu Maff pokonała, między innymi, Tomasza Lisa. Julia wygrała, bo badania internetu wykazały, że mówiło się o niej najwięcej i zdaniem autorów rankingu osiągnęła największy sukces w swojej dziedzinie.

Maffashion ma ponad 220 tys. fanów na Facebooku, a jej blog każdego miesiąca odwiedza milion internautów. Blogerka współpracuje ze znanymi markami, a artykuły na jej temat ukazały się w luksusowych czasopismach poświęconych modzie. W Polsce ma status celebrytki. Aż trudno uwierzyć, że to wszystko dzięki publikowaniu własnych stylizacji w sieci.

Sukces i pieniądze

Ogromny sukces w blogosferze, jaki osiągnęła Julia Kuczyńska, musiał wiązać się z pieniędzmi. Dużymi pieniędzmi. Onet.pl wyliczył, że Maff na blogu może zarabiać ok. 60 tys. zł rocznie, ale już z obliczeń serwisu Pej.cz wynika, że dochody blogerki mogą sięgać nawet 150 tys. zł. Do tego dochodzą pieniądze z umów sponsorskich, a także wpływy z marki odzieżowej Julii – Staff by Maff.

„To zajęcie faktycznie się opłaca, tylko teraz zależy kto, co chce robić. Ja wybrałam blogowanie, bo wcześniej jak każdy pracowałam na etacie, ale zaczęło mi to kolidować dodatkowo ze studiami. Bardzo szybko blog wzbudził zainteresowanie, dostawałam nowe propozycje, łącznie z programem w telewizji, udziały w nowych sesjach, projektach, w końcu podjęłam ryzykowną decyzję odejścia pracy, którą miałam” – powiedziała w rozmowie z „Super Expressem”.

Od 7000 zł w górę

Burzę wywołała rada programowa imprezy Fashion Week w Łodzi, gdy opublikowała listę zarobków na polskim rynku mody. Znalazł się tam punkt mówiący o tym, że stawka, za którą „bodaj najbardziej popularna szafiarka blogerka w Polsce zaczyna rozmawiać o współpracy”, to 7 tys. zł. Podejrzenia padły na Kasię Tusk (makelifeeasier.pl), która sama w rozmowie z „Newsweekiem”  przyznała, że „zarabia dużo jak na swój wiek”.

Zdaniem ekspertów Kasia może na blogu zarabiać nawet 50 tys. zł miesięcznie.

blogerka

Jedną z dobrze zarabiających blogerek modowych jest Karolina Gliniecka znana w sieci jako Charlize Mystery. W programie „Dzień Dobry TVN” zdradziła: „Myślę, że jak na zarobki, które powstają z pasji, jest to bardzo dużo. Jest to przedział 100 do 200 tysięcy złotych rocznie”.

Większość nie zarabia

Ale w blogosferze nie tylko na modzie można zarobić. Wśród najpopularniejszych blogerów wysokie miejsce zajmuje Kominek, czyli Tomek Tomczyk. Jego zdaniem najwyżej cenieni polscy blogerzy mogą zarobić ponad 100 tys. zł rocznie, takich osób jest jednak jedynie garstka. Zdaniem Kominka 99 proc. blogerów nie zarabia w ogóle. Większość osób piszących internetowe pamiętniki otrzymuje natomiast drobne upominki – ubrania, kosmetyki, książki itp.

blogerka

Bardzo dobrze radzą sobie także blogerzy prowadzący strony poświęcone gotowaniu. Najpopularniejsze blogi – Kwestia Smaku, Kotlet.tv czy Moje Wypieki – mają setki tysięcy czytelników, co przekłada się na zarobki. Kwestia Smaku to pierwszy blog, którego w ciągu miesiąca odwiedziło milion użytkowników. Z kolei Dorota Świątkowska od Moich Wypieków właśnie wydała książkę kulinarną, drugą zresztą, która w Empiku szybka osiągnęła status bestsellera.

Dużą popularnością cieszy się blog Antyweb Grzegorza Marczaka. Portal wirtualnemedia.pl poinformował, że w marcu 2011 roku Ventures Hub objął udziały w spółce Antyweb, a autor bloga stał się jej większościowym udziałowcem oraz prezesem zarządu; za udziały w spółce Antyweb Ventures Hub zapłacił 250 tys. zł. Transakcja wycenia wartość bloga Antyweb na 800 tys. zł. Strona z samej działalności reklamowej generuje przychody na poziomie 50-70 tys. zł rocznie (dane Onetu).

blogerka

Plaga martwych blogów

Faktem jest jednak, że – jak zauważył Kominek – na blogu zarabiają jedynie nieliczni. Liczba polskich blogów idzie w miliony, a tych naprawdę porządnych, ciekawych, z jakościową treścią jest znacznie, znacznie mniej. Szacuje się, że aż 90 proc. to blogi martwe, czyli nieaktualizowane, porzucone przez swoich autorów. Jacek Gadzinowski, ekspert komunikacji internetowej, autor bloga gadzinowski.pl, cytowany przez „Gazetę Prawną” zauważa, że jedynie ok. 600 blogów może być polem działań marketingowych, a twórcy 200-300 z nich są w stanie utrzymać się z bloga.

Z danych serwisu Technoratimedia.com (który przepytał 6 tys. osób z różnych krajów) wynika, że jedynie 4 proc. blogerów zarabia rocznie ponad 100 tys. dolarów. 7 proc. inkasuje 30-100 tys., kolejne 7 proc. – od 10 do 30 tys., 10 proc. – 5-10 tys., 20 proc. – od 1 do 5 tys., a 52 proc. – mniej niż 1 tys. dolarów.

Ewa Podsiadły-Natorska

blogerka

Kominek jest już na tyle popularny, że może liczyć na zarobki również z innych źródeł – został między innymi ambasadorem marki Burger King (kampania, jak doniósł portal interatywnie.com, była warta 100 tys. zł – za te pieniądze Burger opłacił Kominkowi miesięczny pobyt w Stanach Zjednoczonych). Bloger zarobił także na udziale w kampanii sieci Orange. Kominek jest poza tym jednym z blogerów, którzy wybrali się na sponsorowane wycieczki za granicę – na przykład Fashionelka, czyli Eliza Wydrych poleciała na Teneryfę, gdzie ponoć zaprosiła ją… Ambasada Hiszpanii.

To się opłaca

Onet wyliczył, że całkiem dobrze w blogosferze radzi sobie Natalia Hatalska, autorka bloga hatalska.com. Blogerka publikuje tu raporty, ciekawe informacje z różnych dziedzin, statystyki. Podobno zarabia na swojej stronie 50-70 tys. zł rocznie, choć wpływy z bloga nie są regularne.

Komentarze (21)

Ocena: 5 / 5
Kamiś (Ocena: 5) 10.06.2015 22:44
Też używam tego narzędzia NextClick i w sumie jestem zadowolony! Nie mam natłoku reklam na swoim blogu, a wygląda to na prawde fajnie. Polecam
odpowiedz
Gabi (Ocena: 5) 07.05.2015 05:08
Ja prowadzę bloga, jest to moje ulubione zajęcie. Mój blog zarabia dzięki aplikacji NextClick. Muszę powiedzieć, że jestem zadowolona bo co miesiąc wpadnie jakiś grosz do kieszeni. Robię to co robię i zarabiam na tym :)
odpowiedz
olga (Ocena: 5) 01.03.2014 09:53
Jakim prawem ukradliście z internetu zdjęcie Audrey Kitching?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.02.2014 10:36
Jakie trzeba podjąć kroki zeby zarabiać na blogu?
zobacz odpowiedzi (2)
Anonim (Ocena: 5) 22.02.2014 02:10
super ja mam bloga od 2006 roku i nie zarobiłam ani grosza. beznadziejny ze mnnie blogger
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo