Naukowcy biją na alarm: Niedługo Ziemia będzie niezdatna do życia

W przeciągu kilku lat grozi nam przebiegunowanie Ziemi.
Naukowcy biją na alarm: Niedługo Ziemia będzie niezdatna do życia
05.02.2014

Naukowcy biją na alarm – pole magnetyczne naszej planety nieustannie się osłabia, co grozi przebiegunowaniem Ziemi. Co to oznacza? Konsekwencje takiego zjawiska mogą być destrukcyjne: klimat zmieni się gwałtownie, a ludzie zaczną masowo chorować.

Prognozy badaczy są nieubłagane. Na przestrzeni 200 lat pole zmieniło się o 15 proc. Specjaliści twierdzą, że obserwowane zmiany mogą być zapowiedzią zjawiska, które miało miejsce 780 tys. lat temu. Doszło wtedy do odwrócenia biegunów, co w niedalekiej przyszłości ponownie może się stać.

Niepokojącym faktem może być też stan magnetosfery, w którym oddziałuje pole magnetyczne naszej planety. Magnetosfera stanowi dla Ziemi „parasolkę ochronną”, która zabezpiecza przed destrukcyjnym działaniem wiatrów słonecznych.

burza

Zdaniem naukowców najgorsze dopiero przed nami. Kiedy nastąpi przebiegunowanie, warstwa magnetosfery zostanie poważnie uszkodzona. Wtedy nasza planeta zostanie wystawiona na działanie wspomnianych wiatrów słonecznych. Gdy do tego dojdzie, skutki będą nieodwracalne: zmiany klimatyczne, wiele sieci elektrycznych całkiem przestanie działać i dojdzie do wzrostu zachorowań na raka.

Najczarniejszy scenariusz zakłada, że może dojść do całkowitej zagłady naszego gatunku. „To poważna sprawa. Wyobraźcie sobie na chwilę, że źródło waszego zasilania elektrycznego przestaje nagle działać na kilka miesięcy. W dzisiejszych dniach bardzo mało rzeczy działa bez energii elektrycznej” – powiedział profesor Richard Holme z Uniwersytetu Liverpoolu.

burza

Według badań duńskich naukowców, większość współczesnych zmian klimatycznych wiąże się nie ze zwiększoną emisją CO2, ale ze zmianami zachodzącymi w polu magnetycznym naszej planety. W najgorszym momencie może dojść do wzrostu promieniowania kosmicznego, które może zabijać nawet kilkanaście tysięcy osób rocznie, zaś liczba ludzi umierających może się podwoić.

Promieniowanie może być nawet pięciokrotnie wyższe niż to, które przenika przez warstwę ozonową!

burza

Najczarniejszy scenariusz przepowiada, że w przypadku dalszego, nieustającego zaniku magnetosfery warunki Ziemi mogą przypominać te, które panują na Marsie. Tym samym nasza planeta stałaby się niezdatna do życia.

Póki co naukowcy nie wiedzą konkretnie, kiedy dojdzie do przebiegunowania. Niestety cały czas podkreślają, że jest ono nieuniknione i nasza cywilizacja może niebawem wyginąć.

KLK

Komentarze (14)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 28.06.2018 11:06
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.02.2014 20:58
Normalnie jak w "Jądrze Ziemi"
odpowiedz
Sonja (Ocena: 5) 05.02.2014 19:15
O mój Boże, a powiedzieliście o tym naukowcom? Ludziom? Obamie?! Artykuł inspirowany stroną w stylu niewiarygodne kropka peel. Albo inną strefą tajemnic. Ziemi zostało co najmniej 5 miliardów lat (a raczej ludziom). Potem mieszkanie tu będzie trudne ze względu na słabnącą aktywność słońca. A szanowna Pani pisząca artykuł chętnie pewnie się dowie że po przebiegunowaniu nie zmieni się praktycznie nic. Pewnie myśli Pani że ziemi obróci się do góry nogami ale nie, proszę się nie martwić. Nadal będzie Pani mogła pisać swoje cenne naukowo artykuły :)
zobacz odpowiedzi (2)
milena (Ocena: 5) 05.02.2014 15:50
Pani ktora napisala ten artykul niech sie puknie w leb,chyba mozg sie jej brzebiegunowal..wiecej tu nie wchodze bo te glupoty mi humor psuja!
odpowiedz
xxx (Ocena: 5) 05.02.2014 13:43
nie wierze, teraz bierzecie sie za pisanie o nauce. god no.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo