BEZSENNOŚĆ: Jak z nią walczyć?

Oto sposoby, które pomogą nam zwalczyć bezsenne noce.
BEZSENNOŚĆ: Jak z nią walczyć?
31.01.2014

Środek nocy, budzimy się i... nie możemy już zasnąć. Przewracamy się z boku na bok, nadal bezskutecznie walczymy o kilka godzin snu. Co robić w takiej sytuacji?

Metody znane nam z dzieciństwa, jak np. liczenie baranów, są mało skuteczne. Zazwyczaj kończy się to leżeniem i czuwaniem, a upragniony sen przychodzi dopiero nad ranem, właśnie wtedy, gdy mamy wstać z łóżka. Efektem nieprzespanej nocy jest zmęczenie i rozdrażnienie przez cały dzień.

Na szczęście istnieją sposoby, by walczyć z tą przypadłością.

sen

Wyjdź z łóżka

Jeżeli przebudzimy się w środku nocy i przez kolejne 15-20 minut nie możemy zasnąć, nie ma sensu na darmo leżeć w łóżku, denerwując się zaistniałą sytuacją. Zamiast tego warto przeczytać kilka stron nudnej książki, posłuchać relaksacyjnej muzyki czy radia. Takie metody pomogą nam powrócić w objęcia Morfeusza.

sen

Zrelaksuj się

W dzisiejszych czasach, kiedy panuje ciągły wyścig szczurów i stres, trudno nam jest się zrelaksować. Jednak każdy z nas zna pewne techniki odprężające, które działają uspokajająco.

Nie musi to być od razu joga lub medytacja. Wystarczy kilka ćwiczeń oddechowych. Dobrym rozwiązaniem jest również prosta wizualizacja – czyli wyobrażenie, że jesteśmy w jakimś spokojnym  i miłym miejscu.

Wycisz się

Jednym z głównych czynników nieprzespanej nocy jest  stres. Kiedy borykamy się z problemami finansowymi, rodzinnymi czy zdrowotnymi, nasza bezsenność się pogłębia. Bardzo trudno jest się przestawić i w jednej chwili zapomnieć o naszych kłopotach. Mimo wszystko możemy redukować negatywny wpływ stresu.

Wieczorem przed pójściem do łóżka napiszmy na kartce, co nas trapi. Dopiszmy też zdanie, że w tej chwili nie wiemy, jak rozwiązać ten problem. Postępując w ten sposób, nauczymy się blokować stres.

Uważaj z lekami

Kiedy powyższe sposoby nie skutkują, coraz bardziej zirytowani sięgamy po tabletki, które przyniosą nam upragniony sen. Łykając proszek o dziewiątej wieczorem, nie martwimy się zbytnio o skutki uboczne. Jednak zażywając pigułkę o czwartej nad ranem możemy sobie poważnie zaszkodzić. Lek będzie działał przez kilka kolejnych godzin, więc wywoła senność i dekoncentrację w godzinach porannych, gdy będziemy w drodze do pracy.

Zapytaj o poradę lekarza

Jeżeli nawet tabletki nie działają, udaj się do specjalisty. Nie próbuj leczyć się samodzielnie, zażywając leki nasenne. Nie dość, że nie rozwiążesz problemu, to jeszcze możesz się uzależnić.

Źródło: kobieta.wp.pl

KLK

Komentarze (11)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 01.02.2014 17:15
seks przed pojsciem spać, i żadnj bezsenności :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 01.02.2014 00:11
ja probowalam roznych sposobow, ale jednak bez dobrych tabletek nasennych nie funcjonuje ;/
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 31.01.2014 15:52
Ja cierpię na bezsenność w ciąży. Dopiero teraz wiem co to znaczy. Odsypiam w dzień, zawalam bieżące sprawy, bo jestem nie do życia. Troszkę pomaga mi pachnąca kąpiel wieczorem, ciepłe mleko na sen, wywietrzona sypialnia ale w sumie to na niewiele się zda. Myślę, że największy problem stwarza mózg i gonitwa myśli, a jak to wyłączyć to nie wiem.
zobacz odpowiedzi (1)
Ona (Ocena: 5) 31.01.2014 15:47
Jestem wymęczona dzień w dzień, już marzę o 19 o łóżeczku, ale obowiązki są, więc spać kładę się koło 22, a potem przysłowiowe śledzenie wzrokiem wskazówek zegara do drugiej nad ranem. Budzę się o piątej i nie próbuję już nawet zasypiać, bo wiem, że to bez celu. Często czuję szybkie bicie serca, jakby mi miało wyskoczyć. Jestem nerwowa od dziecka. Próbowałam różnych tabletek nasennych bez recepty, ale czuję, że i kilo na raz by nie pomogło. Poradźcie coś drogie Panie, bo się wykańczam :(((
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 31.01.2014 10:28
Moja współlokatorka śpi w dzień bo w nocy gada, że nie może xD zabije ją kiedyś drewnianym kołkiem ;/ łazi w nocy to do łazienki to do kuchni nastawia czajnik z 10 razy w ciągu nocy, trzaska drzwiami, gada przez tel albo na skp i to głośno . Ostatnio wstałam i rozje*ałam jej tel o ściane o co się ostro potłukłyśmy. Chyba daje d*py facetowi co nam wynajmuje mieszkanie bo nie chce jej wywalić. Znacie jakieś tabletki, które mogłabym jej dosypać do herbaty czy coś , żeby spała i żebym ja chociaż raz się porządnie wyspała do pracy ???
zobacz odpowiedzi (5)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo