Jak czyścić biżuterię? KRÓTKI PORADNIK

Szybkie i skuteczne metody, których nie powstydziłaby się nawet Perfekcyjna Pani Domu!
Jak czyścić biżuterię? KRÓTKI PORADNIK
01.02.2014

Wszystkie rzeczy, gdy są nowe, prezentują się świetnie. Z czasem jednak tracą swoją wartość, głównie dlatego, że się... starzeją. Zwłaszcza zaniedbana biżuteria bardziej szpeci niż cieszy oko. Uważaj, bo po pewnym czasie wszystko zaczyna wyglądać gorzej. Możesz jednak to zmienić. Wystarczy, że poznasz kilka prostych trików, dzięki którym stare bransoletki, pierścionki czy naszyjniki będą wyglądać jak nowe.

W tym artykule podpowiemy Ci, jak domowymi metodami skutecznie rozświetlić ulubione świecidełka.

Tych sposóbów nie powstydziłaby się nawet Perfekcyjna Pani Domu!

biżuteria

Bursztyn

Najlepiej czyścić go na sucho. Jeżeli jest bardzo zabrudzony, to włóż go na chwilę do szklanki z alkoholem, by następnie wypolerować miękką szmatką nasączoną oliwą lub olejkiem.

Rada: Bursztyn jest wrażliwym kamieniem, który „boi się” wody. Nie może mieć długiego kontaktu z wodą i wilgocią, gdyż zmatowieje.

biżuteria

Perły

Osad i brud z pereł umyjesz letnim roztworem wody i mydła. Odzyskają swój blask również wtedy, gdy pozostawisz je na noc w misce surowego mleka. Rano wystarczy umyć i wytrzeć.

Rada: Prawdziwe perły nie lubią kontaktu z kosmetykami do ciała, perfumami i specyfikami do włosów. Dlatego po każdym noszeniu czyść je ściereczką.

KLK

biżuteria

Srebro

Przygotuj szklaną miskę, a na jej dnie rozłóż folię aluminiową. Następnie wlej gorącą wodę, wsyp kilka łyżek soli (ok. 4) i włóż do roztworu biżuterię. Zostaw wszystko na kilka godzin. Po wyjęciu umyj pod bieżącą wodą i wypoleruj.

Rada: Czyszczenie srebrnej biżuterii pastą do mycia zębów jest nieskuteczne.

biżuteria

Złoto

Złoto odzyska swój dawny blask, jeżeli przetrzesz je plasterkiem cebuli lub zamoczysz na chwilę w jej soku. Po wykonaniu tej czynności opłucz i wypoleruj biżuterię. Innym sposobem na zwalczenie zmatowienia złota jest proszek do pieczenia. Wypoleruj ściereczką z irchy.

Rada: O złotą biżuterię należy dbać systematycznie. Nie wolno dopuścić, żeby całkiem zmatowiała.

Polecane wideo

Komentarze (6)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 02.02.2014 01:49
biżuterię należy myć TYLKO I WYŁĄCZNIE preparatami do tego przeznaczonymi! Są płyny (trzeba dokładnie stosować się do instrukcji, inaczej przynosi to odwrotny skutek), szmatki do czyszczenia. Kamienie naturalne można czyścić jedynie wodą z mydłem! Od wszystkich płynów, alkoholi, perfum matowieją! A wszystkie opisane tu metody z solą, sodą, proszkami tylko ścierają i rysują powierzchnie, a chyba nie o to chodzi. Gdy się tego nie wie, warto to powierzyć specjalistom, a nie niszczyć przez niewiedze.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 01.02.2014 23:23
pasta do zębów szybko czyści, ale podobno działa na srebro inwazyjnie i powoli je niszczy.
odpowiedz
ola (Ocena: 5) 01.02.2014 15:25
ja zawsze czyszczę srebro pasta do zębów i jakoś działa
zobacz odpowiedzi (3)

Polecane dla Ciebie