Najlepsze licea w Polsce (Tu warto się uczyć!)

Najlepsze szkoły nie są już wyłącznie domeną wielkich miast.
Najlepsze licea w Polsce (Tu warto się uczyć!)
04.01.2014

Edukacja to bardzo istotna sprawa w życiu każdego człowieka. Wiedza, którą zdobyliśmy w trakcie kilkunastoletniej nauk, jest zabezpieczeniem naszej przyszłości. Dlatego też wybór liceum, które będzie pośrednikiem naszej przyszłej kariery, nie jest taki prosty i oczywisty. Trzeba do tego podejść z rozwagą.

W ostatnim czasie Instytut Badań Edukacyjnych przeprowadził badania dotyczące tego, które liceum rozwija edukacyjne wartości. Ku zaskoczeniu wszystkich, nie są to tylko szkoły znajdujące się w wielkich miastach Polski.

Sukces na prowincji

Dużym zaskoczeniem okazały się dwa licea z Sierpca i kolejne położone nieopodal w Zawidzu Kościelnym, które znalazły się w pierwszej dziesiątce szkół z najwyższym EWD w zakresie matematyki oraz przedmiotów matematyczno-przyrodniczych. „Do klas z rozszerzoną matematyką ma wielu chętnych. Większość moich absolwentów zasila potem politechniki: warszawską i gdańską”- informuje Ewa Nowakowska, dyrektor szkoły LO im. majora Henryka Sucheckiego w Sierpcu.

„W grupie szkół, które odnoszą największe sukcesy edukacyjne, jest wiele placówek, które nie figurują w krajowych rankingach najlepszych liceów” – donosi dziennik „Rzeczpospolita”.

A Wy do jakiego liceum chodzicie/chodziłyście?

KLK

Autorskie programy

Sporym sukcesem może cieszyć się III LO im. Unii Lubelskiej z Lublina, gdyż jest jednym spośród aż trzech lubelskich szkół, które znalazły się w pierwszej dziesiątce placówek o najwyższym EWD w przedmiotach humanistycznych. Ten wyczyn jest efektem rozwijanego od blisko 20 lat autorskiego programu diagnozowania wiedzy uczniów.

„Uczniowie zdają wewnętrzny egzamin określający stan ich wiedzy. Potem po I i II klasie piszą tzw. małą maturę, podobny test mają jeszcze w trzeciej klasie przed właściwym egzaminem dojrzałości. Dzięki temu nauczyciele na bieżąco śledzą postępy uczniów i są w stanie odpowiednio modyfikować program nauczania” – mówi Grzegorz Lech, dyrektor  placówki.

szkoła

Najlepsi z języka polskiego

Szkołą, która najbardziej rozwija wiedzę uczniów z języka polskiego, okazało się Warszawskie VIII LO im. Władysława IV. W ścisłej czołówce znalazły się również: lII LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie, 
XVI LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Charles`a de Gaulle`a w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Poznaniu, XXI LO im. św. Stanisława Kostki w Lublinie, 
LXVII LO im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Warszawie, Liceum Dwujęzyczne nr IV we Wrocławiu oraz 
LO nr XII im. Bolesława Chrobrego we Wrocławiu.

Matematyczni prymusi

Według informacji IBE, najlepiej przyswajają wiedzę matematyczną uczniowie w IV LO w Jaśle, XII LO im. Stanisława Wyspiańskiego w Łodzi, XIV LO im. Stanisława Staszica w Zespole Szkół nr 82 w Warszawie, 
LO im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poniatowej, LO im. mjra Henryka Sucharskiego w Sierpcu, LO nr II im. Joachima Chreptowicza w Ostrowcu Świętokrzyskim, LO w Zespole Szkół nr 1 w Sierpcu oraz LO w Zespole Szkół Samorządowych w Zawidzu Kościelnym.

szkoła

Tam, gdzie królują humaniści

Przedmiotów humanistycznych najlepiej uczą w tych liceach: III LO im. Unii Lubelskiej 
w Lublinie, 
VIII LO im. Władysława 
IV w Warszawie, XIII LO w Zespole 
Szkół Ogólnokształcących nr 7 w Szczecinie, XVI LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Charles`a de Gaulle`a w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Poznaniu, XXI Log im. św. Stanisława Kostki w Lublinie, LXIV LO im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zespole Szkół nr 54 
w Warszawie, LXVII LO im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Warszawie.

Miłośnicy przyrody

„Wynikom tego zestawienia powinni się przyjrzeć ci gimnazjaliści, którzy nie myślą o renomowanych szkołach, ale rozważają wybór liceów o podobnych wynikach matur” – mówi Roman Dolata, profesor w Instytucie Badań Edukacyjnych.

Według rankingu, najlepiej przyswajają wiedzę z zakresu przyrody w liceach, które znajdują się 
w Warszawie (II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego oraz XIV LO im. Stanisława Staszica w Zespole Szkół nr 82), w Łodzi (IV LO w Jaśle, XII LO im. Stanisława Wyspiańskiego) i Sierpcu (LO im. mjr. Henryka Sucharskiego).

Komentarze (73)

Ocena: 5 / 5
absolwent iii lo w lublinie (Ocena: 5) 07.01.2014 21:18
W III LO Lublinie żadne tam testy czy inne pierdoły nie mają znaczenia. Tam są po prostu olbrzymie wymagania. Ja w matfizie miałem taki za....ol z polskiego, że całe weekendy spędzałem na analizie wierszy, zamiast uczyć się matmy. Masakra.
odpowiedz
WŻTR (Ocena: 5) 06.01.2014 15:12
a gdzie krakowski Mickiewicz, się pytam, się ??!
zobacz odpowiedzi (1)
.... (Ocena: 5) 06.01.2014 15:09
Widać, że ktoś tu bardzo nie lubi Krakowa.
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 06.01.2014 00:33
a gdzie gdyńska trójka? :D:D:D
odpowiedz
polecam (Ocena: 5) 05.01.2014 21:33
LXVII LO im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Warszawie - polecam każdemu z Warszawy i okolic, wspaniała szkoła, nie tylko świetnie przygotowuje do matury, ale jest pełna wartościowych, mądrych ludzi. Tutaj nie ma czegoś takiego jak wyścig szczurów, wręcz przeciwnie, wszyscy uczniowie wzajemnie sobie pomagają. Nauczyciele to prawdziwi pedagodzy pełni szacunku dla swoich podopiecznych, co, jak się orientuję, jest dziś naprawdę rzadko spotykane w polskich szkołach. Polecam każdemu ambitnemu młodemu człowiekowi!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo