Jak skutecznie pozbyć się PLAM Z POTU?

Poznajcie skuteczne sposoby na pozbycie się uporczywych, żółtych plam potu.
Jak skutecznie pozbyć się PLAM Z POTU?
03.12.2013

Nikomu nie trzeba mówić, że mokre plamy potu pod pachami wyglądają nieestetycznie. Jeżeli chcemy uniknąć walki z zaschniętymi smugami w żółtym kolorze, powinnyśmy działać od razu, zanim utrwalą się na tkaninie. 

Jak skutecznie usunąć plamy i czy jest to w ogóle możliwe? Poznajcie najskuteczniejsze sposoby na pozbycie się żółtych przebarwień!

kobieta

Amoniak najlepszym „lekarstwem”

Nasze babcie wygrywały walkę z plamami potu dzieki tajnej broni, którą był amoniak. Nie ma lepszego preparatu na żółte przebarwienia. Przed użyciem należy `dopasować` go do rodzaju i koloru tkaniny.

Do wywabienia białych plam należy dodać amoniak w proporcji 1 łyżeczka na litr wody. Jeżeli to nie zadziała, awaryjnie można spróbować jeszcze tak: miejsce żółtej plamy potrzymać nad parującą wodą, po czym nałożyć na szyjkę butelki z amoniakiem. Po takiej czynności tkaninę należy ponownie uprać.

Inaczej trzeba traktować ubrania z kolorowej bawełny i sztucznych tkanin. W takim przypadku plamę pocieramy wodą z amoniakiem (1 łyżeczka na 1 litr wody) i szybko pierzemy. Ubrań z jedwabiu nie polecamy czyścić amoniakiem.

Sól w delikatnej sprawie

Na delikatne plamy potu profilaktycznie wystarczy namoczyć tkaninę w wodzie z niewielką ilością soli spożywczej.

Domestos na ratunek

Dość odważnym sposobem usuwania plam jest Domestos. Odrobinę specyfiku nanosimy na plamę i po 5-10 sekundach dokładnie płuczemy. Uwaga: Domestosa nie używamy w przypadku delikatnych i kolorowych tkanin!

kobieta

Ocet w zasięgu ręki

Jeżeli nie mamy w domu amoniaku, a sytuacja stała się kryzysowa, możemy sięgnąć po ocet – produkt, który znajduje się w każdej kuchni. Najlepiej sprawdzi się w przypadku świeżych, ale niezbyt intensywnych plam. Najpierw należy zalać plamę octem i odczekać 15 minut, a następnie energicznie uprać tkaninę w wodzie z proszkiem. W przypadku uciążliwych plam, trzeba przygotować specjalną pastę z octu i sody oczyszczonej w proporcji 2:3. Nakładamy ją na plamę, pozostawiamy na godzinę, a następnie pierzemy. Plusem usuwania plam octem jest to, że w przyszłości ubrania wolniej chłoną pot.

Skuteczny team: soda i woda utleniona

Soda nie tylko w połączeniu z octem daje znakomity efekt usuwania plam. Również z sodą oczyszczoną stanowią świetny duet. Aby wygrać walkę z pożółkłą tkaniną, trzeba przygotować roztwór w proporcjach 1(soda oczyszczona):1(woda utleniona):1(woda zwykła). Substancję umieścić na plamie, odczekać 45 minut i wyprać w letniej wodzie z proszkiem.

Trochę profilaktyki nie zaszkodzi

Aby w przyszłości uniknąć walki z kłopotliwymi, żółtymi plamami, warto podjąć działania profilaktyczne. Białe rzeczy powinnyśmy prać z dodatkiem proszku i sody oczyszczonej, zaś naszymi przyjaciółmi powinny stać się antyperspiranty z jak najmniejszą zawartością aluminium.

Jeżeli domowe sposoby walki z plamami potu wam nie odpowiadają, zawsze można użyć komercyjnych odplamiaczy.

KLK

Komentarze (6)

Ocena: 5 / 5
Ania (Ocena: 5) 08.04.2015 17:14
wydzielanie potu jest konieczne, nie można blokować tego wydzielania, po prostu trzeba zaakceptować pot. Należy jedynie pozbyć się zapachu, a do tego dobra jest soda oczyszczona. Na umytą skórę pod pachami i stóp nanieść sodę, wmasować i gotowe. Oczywiście czynność wykonywać codziennie, a najlepiej tak często jak potrzeba, to już sprawa indywidualna
odpowiedz
ewa (Ocena: 5) 03.12.2013 23:42
"Soda nie tylko w połączeniu z octem daje znakomity efekt usuwania plam. Również z sodą oczyszczoną stanowią świetny duet." Soda z sodą, to musi być skuteczne :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 03.12.2013 23:18
a smaruje przebarwienie pasta do zebów na cała noc a rano nie ma ani sladu i to jest naturalny srodek wybielajacy a damestos gowno daje juz sobie nie jedna bluzke zniszczylam
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 03.12.2013 17:48
Ja używam szarego mydła i póki co nie zawiódł mnie :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 03.12.2013 13:45
to jakie stosować antyperspiranty bez soli glinu?
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo