Nikotynowy problem wśród Polek (Ty też nie potafisz rzucić palenia?)

Coraz więcej z nas pali. I coraz więcej z nas umiera na raka płuc.  
Nikotynowy problem wśród Polek (Ty też nie potafisz rzucić palenia?)
07.12.2013

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z zagrożenia, jakie niesie palenie papierosów, ale mimo wszystko nadal palimy. Sami prosimy się o raka płuc czy inne choroby, które są skutkami palenia. Dlaczego tak jest? Czy długa i bolesna śmierć nie jest nam straszna?

21 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Rzucania Palenia. Specjaliści bija na alarm – aż 2 miliony Polek budzi się w nocy, ponieważ odczuwa potrzebę zapalenia papierosa. Rak płuc, który jest jednym ze skutków nałogu, jest częstszą przyczyną zgonów kobiet w Polsce niż rak piersi!

Prof. Witold Zatoński, kierownik zakładu epidemiologii i prewencji Nowotworów Centrum Onkologii w Warszawie ostrzega, że kobiety częściej i łatwiej uzależniają się od palenia niż mężczyźni i trudniej im zerwać z nałogiem. Prawdopodobnie bardziej niż do nikotyny, kobiety uzależniają się od rytuału palenia oraz okoliczności, w których sięgają po papierosa.

Nikotyna uzależnia silniej od alkoholu. Jednym ze sposobów uzależnienia jest przywiązanie fizjologiczne. Poza tym dochodzi jeszcze stresująca praca czy zła sytuacja rodzinna oraz sam rytuał trzymania papierosa w dłoni i zaciągania się. Dawniej palenie wśród kobiet było oznaką emancypacji. Dzisiaj jest to sposób radzenia sobie ze stresem i emocjami. Dla niektórych pań palenie jest sposobem na szczupłą sylwetkę, dlatego sięgają po papierosy. Zdarza się, że pod wpływem otoczenia zaczynają palić, ponieważ robią to ich rówieśniczki. Szacuje się, że około 70 proc. dziewczyn przed ukończeniem 15. roku życia sięgnęło po papierosa.

papierosy

Nikomu nie trzeba mówić, że palenie w ciąży jest bardzo groźne. Zaciąganie się papierosem w stanie błogosławionym może powodować szereg komplikacji: przedwczesny poród, poronienia; a dzieci, które przyszły na świat, wykazują ciężkie dysfunkcje organizmu. W Polsce każdego roku rodzi się 75 tys. noworodków, których matki paliły w trakcie ciąży. Skutki są takie, że noworodki są zwykle mniejsze, kilkakrotnie bardziej narażone na ryzyko śmierci łóżeczkowej, częściej również chorują na infekcje górnych dróg oddechowych i mają zaburzenia związane z funkcjonowaniem przewodu pokarmowego. W niektórych przypadkach wykazują objawy uzależnienia od nikotyny.

Jedyną pozytywną rzeczą jest to, że ponad 50 proc. palących kobiet chciałoby z tym skończyć. Jak z każdym nałogiem bywa, trudno się go pozbyć z naszego życia. Mimo wszystko istnieje wiele sposobów na walkę z uzależnieniem. Zaczynając od silnej woli przez terapie farmakologiczne dostosowane indywidualnie dla każdego palacza, a także wsparcie psychologiczne.

 

Klaudia Kwiatkowska

papierosy

Specjaliści zgodnie twierdzą, że każdy rodzaj papierosa jest groźny dla zdrowia. Nawet te z symbolem „light” czy „slim” dostarczają organizmowi wiele trujących substancji. „Dodatki smakowe ułatwiają nawet inhalację, czyli powodują, że osoby palące slimy lub lighty zaciągają się głębiej i mocniej” – mówi prof. Zatoński. Wszystkie papierosy wywołują raka płuc. Szacuje się, że prawie 60 proc. Polek w przeciągu najbliższych 10 lat może umrzeć z tego powodu. „Wynika to z tego, że każdego roku rejestrujemy ponad 6 tys. nowych zachorowań na raka płuc wśród kobiet i wciąż co roku ponad 6 tys. kobiet umiera z powodu tego nowotworu” – kontynuuje swoją wypowiedź prof. Zatoński.

Rak płuc jest częstszą przyczyną śmierci wśród kobiet niż rak piersi. Wśród krajów europejskich tylko w Wielkiej Brytanii spotkamy się z taką samą sytuacją jak u nas. Raport, który został opublikowany w `Annals of Oncology` przewiduje, że w 2015 taka sytuacja będzie występować na całym kontynencie.

Prawie 90 proc. zachorowań na nowotwór płuc spowodowany jest paleniem papierosów. Pośród 9 milionów Polaków, którzy codziennie sięgają po papierosa, jest 3,5 milionów kobiet. Najwięcej palaczek jest w wieku od 45 do 64 lat. W tym przedziale wiekowym papierosy pali co trzecia Polka. I to one również najczęściej zmagają się z nowotworem płuc.

Polecane wideo

Komentarze (17)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 09.12.2013 14:30
masakra, nie wiem jak można palić papierosy...
odpowiedz
emi (Ocena: 5) 08.12.2013 14:22
Polecam książkę Allana Carra , po 11 latach palenia rzuciła z pomocą właśnie jego książki , polecam, naprawdę działa!!!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.12.2013 12:04
Ja nie mam takiego problemu, jak palenie może sprawiać radość? Oświeci mnie ktoś.
odpowiedz
Joanna (Ocena: 5) 07.12.2013 21:36
A najlepsze są elektroniczne papierosy haha żart oczywiście paląc elektrycznego palisz więcej ok paczki niż wcześniej. Bo ciągnąć go można wszędzie. :) a tam też jest nikotyna i myślę, że niebawem też tego zakażą :)
odpowiedz
Joanna (Ocena: 5) 07.12.2013 21:34
To wszystko jest w Waszych głowach. Próbowałam desmoxan, lasery chyba wszystkiego aż pewnego dnia sobie powiedziałam: Po co ja palę, szkoda kasy nie chcę mi sie palić i rzuciłam :) to ludzie sobie wmawiają bo tak ich uczy internet telewizja itd, że się nie da, że jest ciężko a to gówno prawda:) chcę rzucić rzucam !!! Tylko trzeba się zastanowić czy na pewno się chcę.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie