Proste triki, dzięki którym nigdy NIE DASZ PLAMY! (Tak pozbędziesz się trudnych zabrudzeń)

Czasami proszek i pralka nie wystarczają.
Proste triki, dzięki którym nigdy NIE DASZ PLAMY! (Tak pozbędziesz się trudnych zabrudzeń)
14.11.2013

Wydaje się, że pranie to żadna filozofia. Wystarczy wrzucić zabrudzone ubrania do pralki, dodać odpowiednie detergenty i czekać, aż technologia i chemia zrobią swoje. Jednak, im częściej pierzesz i im więcej ubrań opuszcza pralkę z niespranymi plamami, tym większe masz wątpliwości.  Może coś zrobiłaś nie tak? Może plamę z wina, potu czy trawy usuwa się w inny sposób? A może nie ma takiej siły, by pozbyć się podobnych zabrudzeń i czas pożegnać się z ulubionymi spodniami czy bluzką?

Spokojnie, to nie koniec świata. Czasami zwykły proszek do prania i odplamiacz nie wystarczają. Z pomocą przychodzą inne metody, które na zdrowy rozum nie mają żadnej przewagi nad nowoczesnymi środkami chemicznymi. A jednak! Czasami najprostsze rozwiązania okazują się najskuteczniejsze.

Zapoznaj się z naszym poradnikiem, a żadna plama już nigdy negatywnie Cię nie zaskoczy. Zanim narazisz swoje ubrania na kontakt z kolejną dawką detergentu lub pralnią chemiczną, spróbuj czegoś prostszego i bezpieczniejszego! Poznaj triki, dzięki którym staniesz się prawdziwą królową czystości.

plama

Jeśli na Twojej ulubionej koszulce pojawiły się plamy z atramentu lub niesforna pociecha potraktowała ją kolorowym pisakiem, nie musisz spisywać jej na stratę. Nawet najgorsza plama powinna zniknąć, jeśli użyjesz na nią lakieru do paznokci lub antybakteryjnego żelu do mycia rąk. Pokryj plamę, odczekaj 10 minut i dalej pierz w tradycyjny sposób. Powinno pomóc!

plama

Bywają także sytuacje, kiedy ubranie zostaje zaplamione krwią. Na to także jest sposób. Jeśli jest to świeża plama, a krew jeszcze na dobre nie zaschła, wetrzyj w nią mydło w płynie i spróbuj sprać pod zimną wodą. Jeśli jednak na dobre wyschła, pomocna okaże się woda utleniona.

plama

Woda utleniona doskonale sprawdzi się także przy trudnych do sprania plamach z trawy. Jeśli zdarzyło Ci się upaść na kolana, zieleń trawnika wcale nie musi pozostać na nich na zawsze. Idealne mikstura do pozbycia się takiego zabrudzenia to mieszanka jednej łyżki mydła w płynie i dwóch łyżek wody utlenionej. Wymieszaj, nałóż na plamę, odczekaj kilka minut i upierz.

plama

Alternatywnym rozwiązaniem dla pozbycia się plam z trawy, będzie użycie... białej kredy. Przed wrzuceniem zabrudzonej na zielono odzieży do pralki, pomaluj całą plamę zwykła kredą. W ten sposób z tkaniny usunięty zostanie olejek zawarty w trawie i łatwiej będzie ją wyprać.

plama

Częściej, niż krwią czy trawą, plamimy odzież tłustymi sosami czy zupami. Najważniejsze jest to, by pozbyć się zabrudzenia jak najszybciej. Najpierw zetrzyj to, co pozostało na powierzchni, by plama nie zrobiła się jeszcze większa. Następnie zasyp ją pudrem, który stosowany jest do pielęgnacji ciała dziecka. Puder wyciągnie z tkaniny tłuszcz, a z całą resztą powinien poradzić sobie zwykły proszek do prania.

plama

Plamy z czerwonego wina są nie tylko bardzo widoczne, ale na dodatek trudne do usunięcia. Przynajmniej teoretycznie. To prawda, że zwykłe proszki do prania zazwyczaj nie przynoszą efektu, ale od czego są niekonwencjonalne metody... Plamę z czerwonego wina usuniesz poprzez m.in. nałożenie na nią grubej warstwy soli lub zamoczenie w mleku przed praniem. Jeśli zabrudzenie dotyczy dywanu – podobnie. Ewentualnie, jeśli plama na wykładzinie wyschła, spróbuj rozprowadzić na niej piankę do golenia.

plama

Ludzie mają to do siebie, że się pocą. Najbardziej widoczne jest to pod pachami. Przemoczona od potu tkanina po wyschnięciu nie wygląda zbyt świeżo. Czasami nie pomaga nawet pranie w środkach chemicznych i wysokiej temperaturze. Z pomocą przychodzi... Aspiryna. Pokrusz dwie tabletki, do powstałego w ten sposób proszku dodaj pół szklanki ciepłej wody. Mieszankę nałóż na przepocone miejsca i pozostaw w ten sposób na 2-3 godziny. Po takim zabiegu pralka powinna już sobie poradzić.

plama

Aby zachować dłużej świeżość białej koszuli i nie musieć prać jej po każdym, nawet najkrótszym wyjściu, z pomocą przychodzi ocet (zwykły, bezbarwny ocet spirytusowy). Spryskaj nim koszulę i pozwól jej wyschnąć na świeżym powietrzu. W ten sposób pozbędziesz się wszelkich zapachów, a tkanina będzie śnieżnobiała.

Polecane wideo

Komentarze (8)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 14.11.2013 14:08
dobrym sposobem na czerwone wino jest polanie plamy winem białym . to takie antidotum na czerwone wino ;)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.11.2013 12:55
Jak usunąć smar z ubrań : pocieramy masłęm odczekać chwilkę , następnie masło dokłądnie usuwamy ciepłą wodą z ludwikiem i szybko do pralki z dobrym proszkiem ;-)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.11.2013 10:21
Tak, na pewno jak użyję lakieru do paznokci na plamie, a potem wypiorę to ją usunę :D może jeszcze użyć krwisto czerwonego koloru? kto to pisał??
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.11.2013 09:51
Jak usunąć plamę na panelach po zmywaczu do paznokci?? Pomocy!
zobacz odpowiedzi (2)
Anonim (Ocena: 5) 14.11.2013 09:23
Na plamy z krwi najlepsza jest woda z sola, a w przypadku plamy z czerwonego wina najlepiej polac plame bialym winem.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie