CO ZA OHYDA! W Chinach „odświeżają” olej wyłowiony ze ścieków! (Zobacz skandaliczne VIDEO)

Szokujący recykling, czyli na czym smażą uliczni sprzedawcy...
CO ZA OHYDA! W Chinach „odświeżają” olej wyłowiony ze ścieków! (Zobacz skandaliczne VIDEO)
31.10.2013

Bardzo chcemy wierzyć w to, że ten ohydny proceder rzeczywiście obecny jest tylko w Chinach. Czy możemy mieć jednak pewność? Niektórzy stawiają zysk ponad jakość i bezpieczeństwo, więc całkiem możliwe, że podobne rzeczy dzieją się także w innych krajach. Wszyscy słyszeliśmy o recyklingu surowców wtórnych. Polega on na ponownym przetwarzaniu takich materiałów jak papier, plastik, metal czy szkło. Mało kto jednak przypuszczał, że można zrobić to samo z... olejem jadalnym.

O recyklingu tłuszczu, na którym później smażone są tradycyjne potrawy chińskiej kuchni, mówi się od dawna. Podejrzewano, że zużyty produkt pochodzący z bogatszych restauracji, później przechwytywany jest przez ulicznych sprzedawców. W jaki sposób? Zużyty olej zlewany jest do kanalizacji. Tam łączy się z wszystkimi innymi nieczystościami. Zamiast kupować świeży produkt w sklepie, wystarczy otworzyć studzienkę ściekową, włożyć sporej wielkości chochlę lub wiadro i już mamy na czym smażyć!

olej

Nie oznacza to, że mętny, brudny i przepalony olej trafia bezpośrednio do kuchni. To mogłoby być bardzo niebezpieczne. Wcześniej trzeba go odpowiednio przetworzyć. Polega to na wstępnej filtracji, podgrzaniu go i oddzieleniu płynnej substancji od całej reszty zanieczyszczeń. A tych może być tam naprawdę sporo, bo do tych samych kanałów spływają m.in. odpady z ubojni lub inne płyny z zakładów przetwarzających mięso.

Gotowy produkt sprzedawany jest jako olej jadalny drobnym przedsiębiorcom, którzy oferują swoje dania na chińskich ulicach. Szacuje się, że ten „przysmak” stanowi 10 proc. oleju używanego w całym kraju. Potwierdzono, że jest toksyczny i rakotwórczy. Chociaż władze starają się z tym walczyć (w tym miesiącu jeden z producentów tak przetworzonego oleju został skazany na dożywotnie więzienie), nic nie wskazuje na to, by proceder ten miał się skończyć. Zobaczcie, jak to się robi!

Tak wygląda proces przetwarzania oleju wydobytego ze ścieków.

Komentarze (9)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 31.10.2013 21:21
To wszystko wina Tuska
odpowiedz
smkt (Ocena: 5) 31.10.2013 17:54
I teraz ze zgrozą wspominam przysmaki z Pekinu...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 31.10.2013 16:18
Jezu jak można w tak ohydny sposób narażać zdrowie i życie drugiego człowieka...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 31.10.2013 15:31
OHYDA!!! bleee
odpowiedz
Ola (Ocena: 5) 31.10.2013 14:46
To są właśnie Chiny. Chory naród, chory kraj, chore wszystko...
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo