Najdziwniejsze zaburzenia odżywiania: Niektórzy zajadają się krwią, kałem, włosami... (OHYDA!)

Ludzie zjadają naprawdę dziwne rzeczy!
Najdziwniejsze zaburzenia odżywiania: Niektórzy zajadają się krwią, kałem, włosami... (OHYDA!)
24.10.2013

Chyba wszyscy zdajemy sobie sprawę, że istota ludzka jest skłonna do bardzo dziwnych zachowań. Niektóre z nich nawet nie mieszczą nam się w głowach, ale jeśli nauka zajmuje się takimi zagadnieniami, to warto mieć ich świadomość. Okazuje się, że bardzo ciekawym tematem może być niepozorne odżywianie się. Chociaż większości z nas do szczęścia wystarczą produkty dostępne w sklepach, niektórzy upodobali sobie pochłanianie zupełnie innych rzeczy...

Większość z nas kojarzy takie zaburzenia odżywiania jak anoreksja czy bulimia. Choroby te dotyczą jednak ilości czy sposobu przyjmowania pokarmu, a nie jego rodzaju. Warto uświadomić sobie, że problemem może być nie tylko to czy i ile jemy, ale co. I nie mamy tym razem na myśli kaloryczności. Choć trudno sobie to wyobrazić, są ludzie, którzy nie mogą się powstrzymać przed podjadaniem... wydzieliny z nosa, włosów czy ziemi.

Zaburzenia tego typu nie tylko wzbudzają obrzydzenie obserwatorów, ale mogą mieć także poważne konsekwencje zdrowotne. Układ pokarmowy wypełniony włosami czy kamieniami, raczej nie będzie w stanie prawidłowo działać. Poznajcie najdziwniejsze z nich!

EMITOFAGIA

W tym przypadku chory zwraca niemal każdy połknięty kęs do ust, przeżuwa go kolejny raz i połyka. W ekstremalnych przypadkach wymiotuje na zewnątrz, co wcale nie powstrzymuje go przed ponownym spożyciem tego samego pokarmu.

GEOFAGIA

Dotknięci tym zaburzeniem są smakoszami ziemi. Zazwyczaj ograniczają się do minimalnych ilości wyciągniętych z doniczki, ale bywają także osoby, które kupują worki z ziemią do kwiatów, którą przeznaczają wyłącznie do spożycia.

HEMATOFAGIA

Choć opowieści o wampirach wielu z nas wydają się bardzo interesujące, ale i niewiarygodne, zaburzenie polegające na piciu krwi naprawdę istnieje. Hematofagia może polegać na spożywaniu krwi własnej lub drugiej osoby. Często towarzyszy innym dewiacjom seksualnym.

KAUTOPIREIOFAGIA

Wszystkie wymienione zaburzenia brzmią wyjątkowo nieprzyjemnie, ale kautopireiofagia wydaje się równie dziwna. Polega na spożywaniu... wypalonych zapałek. Dlaczego? Skąd to się wzięło? Nie ma co do tego jasności. Ludzie nigdy nie przestaną nas zadziwiać!

KOPROFAGIA

Ekstremalne zaburzenie odżywiania, które polega na zjadaniu własnych lub cudzych odchodów. Najczęściej dotyka osoby z poważniejszymi zaburzeniami psychicznymi (schizofrenia czy silna depresja), ale może być także formą dewiacji seksualnej.

AUTOKANIBALIZM

Bardzo rzadko spotykane, ale także najniebezpieczniejsze zaburzenie. Tak jak kanibalizm, polega na spożywaniu ludzkiego mięsa. W tym jednak przypadku chodzi o własne części ciała. Historia niestety odnotowała takie przypadki.

HIALOFAGIA

Bardzo niebezpieczne zaburzenie, które w ekstremalnych przypadkach może doprowadzić do śmierci. Chory zjada fragmenty stłuczonych okien lub butelek. Zazwyczaj są to niewielkie, ale ostre elementy. Bywają jednak znacznie większe, które kaleczą przełyk i dalszą część układu pokarmowego.

LITOFAGIA

Zjadanie kamieni jest charakterystyczne dla niektórych gatunków ptaków. Kamienie w żołądku ułatwiają strawienie pokarmu. Są jednak ludzie, którzy postępują w ten sam sposób. Jednak w tym przypadku kamienie utrudniają trawienie i wypróżnienie.

jedzenie

DERMATOFAGIA

Zaburzenie polega na gryzieniu i żuciu własnej skóry. Najczęściej dotyczy dłoni (paznokcie, skórki) oraz ust (przygryzanie wewnętrznej części jamy ustnej oraz warg). Często prowadzi do krwawienia oraz stanu zapalnego.

MUKOFAGIA

W tym przypadku chory odczuwa potrzebę zjadania wysuszonej wydzieliny z nosa. Najczęściej występuje u dzieci, ale jeśli nie zanika i nasila się wraz z wiekiem – może być przyczyną wielu problemów. Zwłaszcza, jeśli chodzi o odbiór społeczny.

jedzenie

ORTOREKSJA

To silna obsesja na punkcie jedzenia. Człowiek dotknięty tym zaburzeniem ciągle myśli o pożywieniu, ale mimo to niebezpiecznie chudnie. Dlaczego? Przyjmuje tylko wyselekcjonowane pokarmy najwyższej jakości, przygotowane w jedyny słuszny sposób. Tak mu się przynajmniej wydaje.

TRICHOFAGIA

Zaburzenie towarzyszy wypadaniu włosów lub ich siłowemu wyrywaniu. Później następuje ich przeżucie i połknięcie. Wśród kobiet z długimi włosami zazwyczaj występuje jako przygryzanie włosów opadających na twarz i późniejsze ich odgryzienie i spożycie.

Polecane wideo

Komentarze (14)

Ocena: 5 / 5
liska (Ocena: 5) 24.10.2013 15:45
że niby osoby mające głęboką depresję jedzą kał?! o.O miałam depresję i jakoś się nim nie zajadałam, wypraszam sobie....
zobacz odpowiedzi (2)
Anonim (Ocena: 5) 24.10.2013 14:05
ja mam bulimię, najem się wszystkiego co mam w lodówce. albo sam cukier i wymioty. bieganie ćwiczenia, obżernia sie błędne koło. walka z waga tycie, daje sobie z tego sprawę ale nie umiem tego opanowac
zobacz odpowiedzi (1)
xxx (Ocena: 5) 24.10.2013 11:31
ten tytuł dał mi raka. zero taktu, żenada.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 24.10.2013 08:46
no to sie dowiedzialam ze mam dermatofagie
zobacz odpowiedzi (7)

Polecane dla Ciebie