Polacy PRZEKLINAJĄ na potęgę! (Oto nasze ulubione wulgaryzmy...)

Za pomocą czterech niewybrednych wyrazów potrafimy wyrazić dosłownie wszystko.
Polacy PRZEKLINAJĄ na potęgę! (Oto nasze ulubione wulgaryzmy...)
16.10.2013

Która z was nigdy w życiu nie zaklęła siarczyście w kryzysowej sytuacji? Nie wydaje nam się, żeby znalazła się tu taka osoba. Spokojnie, przeklinanie najwyraźniej leży w naszej polskiej naturze – jak wykazały sondaże CBOS-u, w Polsce brzydkich wyrazów używają po prostu wszyscy.

Jak podają wyniki sondaży przeprowadzonych przez CBOS, obecnie 8 na 10 Polaków przyznaje się, że używa wulgaryzmów w codziennym komunikowaniu się. Nie mamy się czym chwalić, gdyż to najgorszy wynik w historii.

Najczęściej bluzgi rzucane od niechcenia możemy usłyszeć w miejscach publicznych, a mianowicie w pracy, szkole, na ulicy i na uczelni, podczas gdy w domach dopuszczamy się tego `językowego wykroczenia` bardzo rzadko. Przeklinają wszyscy Polacy, niezależnie od tego, ile mają lat, czy pieniędzy na koncie. Jednakże raczej nie usłyszymy brzydkich wyrazów od osób religijnych, prawicowych i (o dziwo) z wykształceniem podstawowym.

wulgaryzmy

Niewiele jest w stanie mnie zaskoczyć, ale kiedy usłyszałem słowo `ch**owizna`, szczęka mi opadła. Zwłaszcza gdy okazało się, że oznacza ono, iż coś jest kiepskie. Z nóg ścięły mnie też `ch**owice` w znaczeniu odludzia – nie może nadziwić się dr Piotr Fąka, specjalista ds. komunikacji, który dwa lata temu współpracował z grupą badaczy z Uniwersytetu Wrocławskiego i stworzył `Słownik polszczyzny rzeczywistej`.

Badacze z CBOS-u materiałów do badań szukali wszędzie: od ulic, poprzez pociągi i tramwaje, na sklepach i urzędach kończąc. Ich praca polegała na notowaniu tego, co i jak mówią zwykli, mijani przez nich ludzie. Na podstawie swoich obserwacji eksperci doszli do prostego wniosku: Polakowi wystarczą cztery słowa, aby wyrazić pełną gamę przeżywanych emocji. Jakie to słowa? Wrażliwe dziewczyny prosimy o zasłonięcie oczu. Okazuje się bowiem, że najwięcej emocji przekazują wyrazy `k*rwa`, `ch*j`, `je**ć` i `pier**lić`. 

Ludzie, których podsłuchiwałem, nie mieli świadomości, że przeklinają, byli po prostu w ferworze rozmowy. Porozumiewali się przy pomocy takich środków komunikacji, jakimi dysponują. Żadnych innych nie mają. Ale wystarczały im, by się z innymi dogadać – mówi dr Fąka.

Naukowiec zauważa, że – choć ich walory słuchowe są wątpliwe – wyrazy niecenzuralne są same w sobie bardzo ciekawe, głównie przez ich liczne zastosowania i znaczenia. To, jakiego charakteru nabierze dany bluzg, zależy w dużej mierze od tego, w jaki sposób go przedstawimy, a mianowicie od intonacji. Dla przykładu, słowo `k**wa` może wyrażać zdziwienie, niezadowolenie, współczucie, żal, ale też i szczery zachwyt.

Pytany o szczegóły swoich badań dr Fąka przyznaje, że większość zasłyszanych przekleństw to klasyki gatunku, choć zdarzały się też te bardziej oryginalne. (np. `p***dol Barbie aż się zgarbi` - w znaczeniu: nie przejmuj się). Po raz kolejny obalony został stereotyp niewykształconego faceta w dresie, który nie potrafi sklecić dłuższego zdania bez stosownego ozdobnika. Najczęściej bowiem  klną ludzie młodzi (poniżej 34 roku życia), spośród których większość to mężczyźni. Wszyscy ankietowani zgodnie twierdzą, że powodem ich przeklinania jest przede wszystkim stres. 

Jedyną Polką, która (podobno) nigdy nie klęła, była pani Wisława Szymborska. Jak zapewnia sekretarz poetki, nienawidziła brzydkich wyrazów. Szczyt wulgarności osiągała mówiąc, że coś jest `do dupy`.

A jak tam u Was z przeklinaniem? Zdarza się wam czasem zakląć siarczyście, gdy coś nie idzie po Waszej myśli?

Komentarze (29)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 12.05.2018 21:39
Wiem to sam przeklinam
odpowiedz
tati (Ocena: 5) 29.09.2014 17:53
Kto ma ochotę porzucać mięsem w imię i dla dobra polskiej nauki, to zapraszam do wypełnienia anonimowego kwestionariusza brzydkich wyrazów, za którego pomocą badam specyfikę polskiego przeklinania! :) link: www.kln.solutionspro.pl Zachęcam, można sobie ulżyć ;)
odpowiedz
kate (Ocena: 5) 27.10.2013 20:44
napisać artykuł o wulgaryzmach i wszystkie wygwiazdkować. tak jeeeeeeest!!!!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 18.10.2013 20:38
Co to ma byc ? Artykul o wulgaryzmach a wszystkie ocenzurowane, lepiej juz w ogole nie pisac o tym Jeblam.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 17.10.2013 11:42
Słowa wykwintne, słowa piękne bledną przy tym jednym, które trafia w sedno
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo