W których miastach Polski studenci mogą wynająć mieszkanie najtaniej? (RANKING)

Warszawa, Wrocław i Kraków to wielka trójca najdroższych miast studenckich. Sprawdź, gdzie można znaleźć tańsze mieszkania do wynajęcia.
W których miastach Polski studenci mogą wynająć mieszkanie najtaniej? (RANKING)
06.10.2013

Studenci, którzy właśnie rozpoczęli kolejny rok akademicki, nie mają łatwego życia. Bo nie dość, że ceny w sklepach zamiast maleć - rosną, to wręcz do bankructwa doprowadzają ich właściciele mieszkań, którzy za wynajem żądają niejednokrotnie astronomicznych kwot. Aż ciśnie się na usta pytanie: jak żyć? No właśnie. A jakoś żyć trzeba.

Ceny mieszkań wahają się od 22 do nawet 51 złotych za metr kwadratowy – wszystko zależy od tego, który ośrodek akademicki wybrał dany student. Bo im więcej uczelni znajduje się na terenie miasta, tym większe będą koszty mieszkania w nim. Nie bez znaczenia jest też lokalizacja mieszkań już w samym mieście – te, z których dojazd do różnych uczelni trwa dłużej, z reguły są tańsze.

A oto jak wyglądają koszty wynajmowania mieszkań w poszczególnych polskich ośrodkach akademickich. Zobaczcie, które z nich są przyjazne studentom, a które już trochę mniej.

ŁÓDŹ

Przeciętnie za wynajem mieszkania w tym mieście studenci płacą 24 zł za metr kwadratowy, choć w Śródmieściu jest to już tylko 19-20 zł za metr, co spowodowane jest niskim standardem tamtejszych stancji. Najdroższe są koszty wynajmu na nowych osiedlach, takich jak Zielone Wzgórza, czy Liściasta Park (32 zł za metr kwadratowe).

OLSZTYN

W tym malowniczym mieście najdroższe są mieszkania w jego północnej części, tuż obok studenckiego miasteczka Kortowo (29-34 zł za metr kwadratowy). Studenci mniej żądni wrażeń, którym aż tak nie zależy na imprezowej atmosferze mogą znaleźć mieszkania nawet za 19-20 zł za metr kwadratowy (na osiedlu Jaroty).

BIAŁYSTOK

W tym mieście ceny wahają się średnio od 25 do 30 zł za metr kwadratowy. Najdroższe są mieszkania znajdujące się w okolicy kampusu Uniwersytetu w Białymstoku i w samym centrum, nieopodal Uniwersytetu Medycznego. Najtaniej wynająć można stancje na osiedlu Przydworcowym i osiedlu Młodych.

SZCZECIN

Tutaj koszt wynajęcia mieszkania wynosi przeciętnie 26 zł za metr kwadratowy. Najwięcej na lokum trzeba przeznaczyć w okolicach Alei Wojska Polskiego i ulicy Arkońskiej. Najtaniej wynajęcie mieszkania kosztuje na Pomorzanach, Mierzynie i Osowie.

GDYNIA

W Trójmieście najtaniej mieszka się w Gdyni, gdzie za wynajem płaci się od 19 zł za metr kwadratowy na Chylonii i Pogórzu, do 45 zł za metr w okolicach Skweru Kościuszki, Sea Towers i Nadbrzeża.

POZNAŃ

Studenci, którzy zdecydowali się pójść na studia do stolicy Wielkopolski muszą liczyć się z kosztami rzędu co najmniej 24 złotych za metr kwadratowy. Najbardziej atrakcyjne pod względem ceny i lokalizacji jest Piątkowo, położone niedaleko Starego Miasta.

nauka

TORUŃ

Tam zdecydowanie da się żyć. I to nie tylko o chlebie i wodzie. Okazuje się bowiem, że miasto pierników i Mikołaja Kopernika może pochwalić się najniższymi cenami mieszkań w porównaniu do innych ośrodków akademickich. Można znaleźć tam lokum już za 22 zł na metr kwadratowy. Droższe są stancje położone w sąsiedztwie UMK w dzielnicy Bielany (24-26 zł a metr kwadratowy).

BYDGOSZCZ

Na drugim miejscu pod względem najtańszych dla studentów miejsc do mieszkania znalazła się właśnie stolica województwa kujawsko-pomorskiego. W Bydgoszczy da się mieszkać nawet za 15 zł za metr kwadratowy (na Fordonie i Osowej Górze). Bliżej centrum koszt wynajmu wynosi już 23 zł za metr kwadratowy.

GDAŃSK

Drugie trójmiejskie miasto jest już o wiele droższe, niż Gdynia. Wynajęcie tam mieszkania to średnio koszt 30 zł za metr kwadratowy. Najmniej studenci płacą za stancje na Oruni (od 20 zł za metr), a także na osiedlach Chełm i Piecki. Znacznie więcej na mieszkanie wydać trzeba natomiast w Śródmieściu, Wrzeszczu, Oliwie i Przymorzu (nawet 38 zł za metr kwadratowy).

KRAKÓW

Na trzecim miejscu wśród najdroższych miejsc do mieszkania dla studentów znalazł się ten najpopularniejszy ośrodek akademicki w Polsce. Ceny wynajmu zaczynają się tam od 22-28 zł za metr kwadratowy w Nowej Hucie, a kończą na 42 zł za metr w centrum i okolicach Starego Miasta. Należy dodać, że wysokie ceny mieszkań nie gwarantują wcale równie wysokich standardów. Czasem nawet wręcz przeciwnie.

LUBLIN

W tym ośrodku akademickim koszt wynajmu mieszkania to zwykle 28 za metr kwadratowy, przy czym najdroższe są lokalizacje w okolicy Politechniki Lubelskiej i w Śródmieściu. Do droższych należą też osiedla Rury i Wieniawa.

KATOWICE

Burowiec, Witosa, Chorzów, Batory – to lista najtańszych katowickich osiedli, na których można znaleźć mieszkanie już od 22 złotych za metr kwadratowy.

WROCŁAW

Droższy od Krakowa, choć wciąż nie najdroższy ze wszystkich miast, jest właśnie Wrocław. Studenci mogą wynająć tam mieszkanie średnio za 36 zł za metr kwadratowy. Młodzi żacy najchętniej wybierają stancje w okolicy Rynku, na placu Grunwaldzkim (32-40 zł za metr kwadratowy). Na osiedlach dobrze skomunikowanych ze śródmieściem (Popowicach, Biskupinie) ceny wynajmu wahają się od 30 do 34 złotych za metr kwadratowy. Taniej jest na osiedlach Psie Pole, Maślice, Klecina i Brochów – około 32 zł za metr kwadratowy.

WARSZAWA

Najdroższa i najmniej przyjazna studentom jest stolica, gdzie najtańsze mieszkania zaczynają się od 31 złotych za metr kwadratowy. Znaleźć takowe można na Bródnie, Pradze Północ i Białołęce (31-35 zł za metr kwadratowy). Trochę drożej jest w Wilanowie, na Mokotowie, czy Żoliborzu, bo już od 37 do 49 zł za metr kwadratowy. Najdroższe mieszkania są oczywiście w Śródmieściu – od 45 do 51 zł za metr kwadratowy.

Ceny mieszkań w niektórych ośrodkach akademickich rzeczywiście odstraszają. O wiele tańsze jest oczywiście zakwaterowanie w akademiku, który, jednak nie jest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich. A wtedy… no cóż, za wygodę trzeba płacić. I to, jak widać, całkiem słono.

Komentarze (42)

Ocena: 5 / 5
łódź (Ocena: 5) 18.10.2013 00:52
Łódź jedna z najtańszych? Haha. Popatrzcie sobie choćby na ogłoszenia na gratce. 1800 - 1900 zł / 3 os. to norma jeśli brać mieszkanie w okolicy uniwersytetu/ politechniki / blisko centrum czyli dziwnym trafem wychodzi po około 700 zł. a w ubiegłym roku mieszkałam na uboczu łodzi - dojazd około 45 minut i 550 zł / os. więc jak słucham, że ktoś płaci 300 zł za pokój i robi larmo...
odpowiedz
studentka (Ocena: 5) 09.10.2013 10:39
Studiuję w Olsztynie na 1roku i wynajem mieszkania to naprawdę droga sprawa. Razem ze znajomymi płacimy 1500zł +internet/3os. Nigdy w tym mieście nie było tak drogo jak teraz.
zobacz odpowiedzi (1)
JAAAA (Ocena: 5) 07.10.2013 19:57
Ja studiuje w Nysie i teraz płaciłam 230 zł + media. Mieszkanie było bardzo ładne, tylko z mediami wychodziło te 350 -400 zł. (gaz). Ale na ogół cena za pokój to 250-300 + media. I bez różnicy czy Rynek czy zapizdułek jakiś. Ceny podobne wszędzie.
odpowiedz
studentka (Ocena: 5) 07.10.2013 17:38
Najtaniej na pomorzanach, najdrożej na arkońskiej hahaha dobry żart.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 07.10.2013 14:05
we wroclawiu kolo centrum maly pokoik 5 stowek kosztuje, mam znajomych w warszawie i tam tyle samo.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo