Cała prawda o ŚNIE: 15 ciekawostek, które powinnaś poznać!

Przedstawiamy fakty i dementujemy mity na temat tej niezwykle przyjemnej czynności...
Cała prawda o ŚNIE: 15 ciekawostek, które powinnaś poznać!
06.10.2013

Wydaje się, że spanie to żadna filozofia. Przychodzi noc, kładziesz się do łóżka, zamykasz oczy i odpływasz wprost do krainy Morfeusza. Następnego dnia musisz wstać, zazwyczaj o wiele za wcześnie, niż miałabyś na to ochotę. Do zdrowego rozwoju potrzebujesz zazwyczaj około 8 godzin wypoczynku, choć różnie z tym bywa. Niektórym wystarcza choćby 5, organizmy innych mają skłonność do spania nawet ponad 10 godzin. Najlepsze warunki to wygodne łóżko, brak dostępu światła i kompletna cisza.

Nic skomplikowanego, prawda? Jednak sen to czynność o wiele bardziej ciekawa, niż może nam się wydawać. Niektórzy mają ze spaniem ogromny problem, inni nigdy nie mogą się dobudzić. Z czego to wynika? Czy w czasie snu spalamy kalorie? Czy naprawdę potrzebujemy tych mitycznych 8 godzin wypoczynku? Dlaczego niektórzy nie potrafią zasnąć wczesnym wieczorem? Czy razem z nami zasypia także nasz mózg?

Dzięki publikacji serwisu buzzfeed.com wiemy na temat snu o wiele więcej, niż wcześniej. Przytaczamy najciekawsze informacje, o których większość nie ma zielonego pojęcia!

13. Zaburzenia snu trzeba bezwzględnie leczyć. Nie tylko dla naszego dobrego samopoczucia i zdrowia, ale także dla naszego bezpieczeństwa. Udowodniono, że ludzie, którzy chronicznie się nie wysypiają, podejmują bardzo ryzykowne decyzje. Patrzą na świat zbyt optymistycznie i nie przewidują konsekwencji swoich czynów.

14. Udowodniono także, że brak snu działa na nas podobnie, jak mocny alkohol. Wystarczy 17-19 godzin bez odpoczynku, by zachowywać się bardzo podobnie do osób, które przekroczyły limit alkoholu w organizmie, który jest dopuszczalny do prowadzenia samochodu. Po bezsennej nocy nie wsiadaj więc za kółko, bo może się to źle skończyć.

15. W dzisiejszych czasach trzeba być bardzo elastycznym. Jeśli praca wymaga wykonywania obowiązków także nocami, zazwyczaj się na to godzimy. A to nie pozostaje obojętne dla naszego zdrowia. Wszystko wskazuje na to, że ciągłe zaburzanie naszego cyklu okołodobowego jest szczególnie groźne dla kobiet. W tym przypadku zwiększa się ryzyko zachorowania np. na raka piersi.

7. Podobnie jest w przypadku różnych gatunków zwierząt. W ich przypadku ilość snu potrzebna do normalnego funkcjonowania bywa naprawdę różna... Wyobraźcie sobie, że statystyczny kot potrzebuje ok. 12 godzin, a znacznie większej żyrafie wystarczą... niecałe 2 godziny!

8. W życiu bywają różne sytuacje. Chodzimy do szkoły, pracujemy, wychowujemy dzieci. Nasza doba dramatycznie się zmienia. Raz wypadałoby się położyć do łóżka bardzo wcześnie, innym razem możemy pozwolić sobie na zarwanie nocy i spanie do południa. Zegara biologicznego nie jesteśmy jednak w stanie oszukać. Jeśli śpisz w godzinach, które nie odpowiadają twojemu organizmowi, raczej nie wypoczniesz.

9. Dasz wiarę, że niemal co tydzień zmieniasz strefę czasową? Nie musisz wcale daleko wyjeżdżać. Wystarczy weekend wolny od pracy i innych obowiązków. Chociaż w tygodniu wstajesz zazwyczaj o tej samej porze, często bez pomocy budzika, nasz organizm wyczuwa, kiedy możemy sobie pozwolić na więcej. Spanie do późna w weekendy jest więc całkiem naturalne. Problem w tym, że po takiej dawce snu bardzo długo dochodzimy do siebie, a nasz mózg działa wręcz w zwolnionym tempie.

10. Połowa nastolatków cierpi na niedobór snu. I wcale nie chodzi o noce zarwane przy komputerze czy odrabianie zadań domowych do późnych godzin nocnych. Dla większości z nich wstawanie rano do szkoły nie jest naturalnei nie odpowiada ich zegarom biologicznym. Nic więc dziwnego, że większości szkoła nie kojarzy się zbyt dobrze.

11. Ile czasu potrafisz funkcjonować bez snu? Większość ludzi już po 24 godzinach bez odpoczynku nie jest w stanie sensownie myśleć, a nawet utrzymać się na nogach. Dwie doby to już niewyobrażalny czas. A co powiecie na 11 dni? Tyle właśnie w 1965 roku nie spał niejaki Randy Gardner, dzięki czemu trafił do „Księgi Rekordów Guinessa”. I nikt go już nie pobije, bo ze względu na ryzyko poważnego uszczerbku na zdrowiu, rekordów w tej kategorii już się nie rejestruje.

12. Niektóre organizmy wykształciły w sobie umiejętność zasypiania tylko w połowie. Tak właśnie jest w przypadku np. delfinów czy niektórych gatunków kaczek. Śpi tylko połowa ich mózgu, a druga pozostaje w trybie czuwania. Ludzie tego nie potrafią.

sen

1. Niewidomi ludzie często mają problemy z zasypianiem. Szczególnie wtedy, kiedy do ich oczu nie dociera kompletnie nic. Człowiek potrzebuje rozróżniać pory dnia i nocy, by móc się zdrowo wyspać. Niewidomy może nie spać nawet przez całą dobę i wcale tego nie odczuć.

2. Mówi się, że w czasie pełni księżyca miewamy kłopoty z zasypianiem. A może to tylko mit, który nie ma nic wspólnego z rzeczywistością? Absolutnie nie. Naukowcy udowodnili, że w czasie pełni rzeczywiście śpimy krócej, a sen jest o wiele płytszy, niż zazwyczaj. Nawet, jeśli odpoczywasz w pokoju bez okien.

3. Niezawodni naukowcy udowodnili także, że sen w bezpośredni sposób nie wpływa także na naszą sylwetkę. Być może spalamy pojedyncze kalorie przewracając się z boku na bok, ale pod tym względem spanie można uznać za „bezużyteczne”. Więcej kalorii spalisz np. oglądając telewizję. Nie oznacza to jednak, że masz zrezygnować ze spania. Absolutnie nie!

4. Od lat wmawia nam się, że każdy dorosły człowiek potrzebuje mniej więcej 8 godzin snu na dobę, aby być w dobrej formie fizycznej i psychicznej. Nie można spać za krótko, ani za długo. 8 jest w sam raz. Czy aby na pewno? W rzeczywistości to bardzo indywidualna kwestia. Każdy organizm ma inne potrzeby. Niektórzy czują się świetnie po 4 godzinach, inni potrzebują 12.

5. Często budzisz się w środku nocy i przez chwilę nie wiesz, co ze sobą zrobić? Sięgasz po picie, idziesz do toalety, albo krzątasz się po domu? Nie ma w tym nic niezwykłego. Prawdopodobnie to wina naszych przodków. Do XVII wieku ludzie najczęściej robili sobie przerwę w spaniu. Najpierw jedna część wypoczynku, później 1-2 godziny zajmowania się innymi sprawami i kolejna część snu.

6. Tak jak wspomnieliśmy, nie ma czegoś takiego jak idealna dawka snu na dobę. Mamy różne potrzeby. To jednak nie przeszkodziło naukowcom, by udowodnić, że najlepszym zdrowiem i najdłuższym życiem cieszą się osoby, które sypiają od 6,5 do 7,5 godziny.

Polecane wideo

Komentarze (15)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 27.05.2018 08:32
Nudny nie polecam
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 24.05.2018 19:01
Bardzo fajne.Można się z tego dużo dowiedzieć. Najbardziej podoba mi się pytanie: -Czy razem z nami zasypia także mózg?
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 30.03.2018 16:50
Super artykuł. Przydatne informacje.
odpowiedz
natalia (Ocena: 5) 07.10.2013 00:19
Mi zawsze wystarczało ok. 5 -6 godzin snu, żeby się wyspać... A jeżeli chodzi o bezsenne noce to mam całkiem na odwrót.... Ostatnio pracowałam 4 nocki z rzędu, fakt, że w każdy dzień spałam ok. 2 godzin, ale ogólnie w ogóle nie czułam niedoboru snu i zmęczenia... A z kolei w 1 wolną nockę po tym "maratonie" spałam ok. 12 godzin i wtedy dopiero czułam się nieprzytomna i jak po kilku piwach i cały dzień gapilam się w TV bo nawet na czytaniu nie mogłam się skupić ;/
odpowiedz
ja (Ocena: 5) 06.10.2013 22:29
A guzik prawda, bo mimo tego, że podczas snu nie spalamy kalorii to ma on niebagatelny wpływ na odchudzanie i trzymanie linii. Otóż kiedy jesteśmy niewyspani mamy mniej energii przez co jemy znacznie więcej. Brak snu zwiększa łaknienie (nie mówię tutaj o zaburzenaich snu spowodowanych jakimiś chorobami tylko o zwykłym niewysypaniu się np przez szkołę czy pracę).
odpowiedz

Polecane dla Ciebie