Jacy są współcześni faceci?

Szukamy odpowiedzi na pytanie, czy współcześni młodzi Polacy są zaniedbani, czy raczej... wymuskani.
Jacy są współcześni faceci?
23.09.2013

Jedną z dyżurnych krytykantek polskich mężczyzn stała się supermodelka Anja Rubik, która nie pozostawia na nich suchej nitki. `Mężczyźni w Polsce muszą się jeszcze wiele nauczyć o ubieraniu i popracować nad swoim stylem. Myślę, że moda w Polsce to nadal nowość dla mężczyzn i w naszej kulturze przyjęło się, że dbanie o siebie, swój wygląd, zwracanie uwagi na dobór odpowiednich ubrań jest wciąż uważane za niemęskie. Jednym z typowych błędów, jakie widzę na polskich ulicach, to całkowicie zaniedbane, przypadkowe fryzury. Dorosły mężczyzna, który nie jest w wojsku, nie powinien nosić krótko ostrzyżonych włosów. Panowie! Nie macie już 8 lat i nie musicie strzyc się do jednej długości` – powiedziała w rozmowie z `Playboyem`.

Polak jak Ferdek Kiepski

Ma rację? Postanowiliśmy sprawdzić, czy faktycznie z polskimi mężczyznami jest tak źle. Gdyby przyjrzeć się badaniom – i to nie byle jakim, bo przeprowadzonym przez Państwowy Zakład Higieny – można złapać się za głowę. Wynika z nich bowiem, że aż 25 proc. mężczyzn w Polsce w ogóle nie dba o higienę. Typowy Polak to coraz częściej Ferdek Kiepski mistrzowsko odegrany przez Andrzeja Grabowskiego w popularnym polskim serialu – zarośnięty, brzuchaty, spędzający wolny czas przed telewizorem. Badania PZH mrożą krew w żyłach, wynika z nich bowiem, że co drugi (!) mężczyzna kąpie się raz na tydzień i rzadko kiedy używa dezodorantu. Są też tacy, którzy skarpetki zmieniają co parę dni i nie myją rąk po wyjściu z toalety.

Jedna z blogerek, Lady Bird, trafnie to ujmuje: `Facet ma być męski! Spacerując po ulicach naszej zacnej ojczyzny coraz częściej można się natknąć na wymuskanych chłoptasi, którzy są po prostu ładni. Co w tym złego? A to, że są ładni. NIE przystojni, NIE męscy, tylko właśnie ładni. To tzw. metroseksualiści. Ludzie lansujący modę na zniewieściałych facetów powinni się smażyć w najgorętszym zakątku piekła!!! Mężczyzna zadbany i metroseksualista to dwa całkiem odrębne pojęcia, bo zadbany to ten, który ma swój styl i jest męski, ma przystojny (nawet na swój sposób) wygląd, a metroseksualista to zniewieściały efekt klonowania pozbawiony klasy i stylu. Drodzy mężczyźni, proszę, wręcz błagam, nie stawajcie się Marsjanami planującymi na siłę przeprowadzkę na Wenus!`.

Ewa Podsiadły-Natorska

mariano di vaio

Niestety, wśród wielu Polaków wciąż pokutuje przekonanie, że kosmetyki są dobre dla… gejów, a nie dla prawdziwych facetów. A badania PZH nie są wyssane z palca, skoro obserwacje specjalistów potwierdzają opinie kobiet. `Polacy są zaniedbani!` – grzmi jedna z internautek. `Kobiecie przyglądają się od głów do stóp, a sami wyglądają koszmarnie. Nadwaga, zarost, niechlujne włosy, brak stylu i w ogóle koszmar. Nie zadają sobie nawet tyle trudu, by wyglądać chociażby schludnie. Nawet nie chodzi o urodę, ale o podejście do higieny`. Na forach dyskusyjnych nie brakuje wpisów kobiet, które przyznają, że ich partnerzy o siebie nie dbają. `Czasem mi naprawdę wstyd, bo mój facet ma gdzieś swój wygląd` – wyznaje jedna z nich.

Najpiękniejsi w Europie?

Wśród kobiet nie brakuje jednak krytycznych głosów, które twierdzą, że do takiego stanu rzeczy mężczyzn doprowadziłyśmy… same. `Tak, zgadzam się, że większość polskich facetów to fleje. To prawda. Ale jest też druga strona medalu – same ich do tego przyzwyczaiłyśmy! Tolerujemy to, co jedzą, że nie uprawiają sportu i o siebie nie dbają. Większość takich mężczyzn same sobie wyhodowałyśmy, przymykając na wszystko oko, więc teraz pretensje powinnyśmy mieć do siebie` – uważa Małgosia, lat 24. Podobne zdanie ma starsza od niej o pięć lat Paulina. `Gdy obserwuję chłopaków moich koleżanek, to widać jak na dłoni, że one w ogóle nie ingerują w ich styl i wygląd. Pozwalają im wyjść do ludzi z tłustymi włosami, zarostem, w starych ubraniach. A potem oglądają się za przystojniakami`.

I trudno się dziwić, że wielu polskich mężczyzn o siebie nie dba, skoro w swoim mniemaniu są oni… najpiękniejsi w Europie! Tak wynika z badań brytyjskiego dziennika `The Guardian`. Okazało się, że Polacy mają o sobie bardzo wysokie mniemanie, wręcz narcystyczne. A skoro właśnie tak o sobie myślą, nie mamy raczej co liczyć, że zmienią coś w swoim wyglądzie.

Moda na metroseksualizm

Ale zanim wrzucimy wszystkich polskich mężczyzn do jednego worka, warto przyjrzeć się nowemu trendowi, który można zauważyć na naszych ulicach: przybywa mężczyzn, którzy w dbaniu o siebie się zatracają. Są badania, z których wynika, że niektórzy z nich spędzają więcej czasu w łazience niż kobiety – starannie się myją, depilują, smarują kremami i balsamami, układają włosy, a niektórzy nawet nakładają subtelny makijaż. Sporo czasu zajmuje im też wybór stroju. O tych, którzy przesadzają z dbaniem o siebie, mówi się `mężczyźni metroseksualni` – ich szafy wypełnione są markowymi ubraniami, chętnie korzystają z solarium, noszą naszyjniki i inne modne dodatki.

Jednak kobietom również taki typ mężczyzny się nie podoba. `Obserwując to, co się dzieje, odkąd jestem dorosłą kobietą, powiedzmy na przestrzeni 15, 20 lat, dochodzę do wniosku, że kiedyś mężczyźni byli bardziej męscy. Teraz są bardziej metroseksualni i zdecydowanie mi to przeszkadza` – powiedziała w rozmowie z magazynem `Gwiazdy` dziennikarka i podróżniczka Martyna Wojciechowska. Jej opinię potwierdzają badania. Z raportu opracowanego przez TNS OBOP na zlecenie Maximus Vodka wynika, że aż 40 proc. kobiet uważa, że w Polsce mamy do czynienia z kryzysem męskości. Jest to spowodowane przesadnym dbaniem mężczyzn o siebie oraz brakiem zaangażowania w obowiązki domowe.

Facet ma być facetem

`Gdzie się podziali normalni mężczyźni?` – zastanawiają się internautki. Wiele z nich skarży się, że współcześni Polacy zazwyczaj reprezentują dwie skrajności: albo mają w nosie to, jak wyglądają i nie dbają o siebie, albo wprost przeciwnie – do przesady przejmują się swoim wyglądem, przez co tracą swoją męskość i naturalny urok. `Gdy widzę faceta w różowych spodniach, to mnie mdli. Co to w ogóle ma być?! Facet powinien być facetem. Silnym, męskim, wysportowanym, a nie milusińską chudziną z pomalowanymi paznokciami` – uważa 26-letnia Ola.

Polecane wideo

Komentarze (60)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 25.09.2013 21:07
To prawda, mój brat goli się i kąpie raz na tydzień, ubrania kupuje mu matka - zazwyczaj dużo większe bluzy.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 24.09.2013 22:22
hehe, z komentarzy jeden wniosek: wszyscy byli są beznadziejni, obecni są idealni, przynajmniej do pory kiedy nie stanie się byłym ;]
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 24.09.2013 20:41
Mariano di Vaio
zobacz odpowiedzi (1)
suou (Ocena: 5) 24.09.2013 16:04
W pewnych miejscach na ziemi równie dobrze mogli by ich nazwać bezdomnymi z takim razie. Jak tam kolczyki, kremy i często eyelinery to norma u mężczyzn. 8)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 24.09.2013 09:12
Mój facet jest zupełnym przeciwieństwem. Kąpie się rano i wieczorem, zęby kilka razy dziennie. Gdy przychodzi do wyjścia wieczorem ja po prostu ubieram sukienkę i jestem gotowa, a on się stroi :) Czy ta marynarka pasuje do tych spodni, co z tymi butami, a który pasek będzie lepiej wyglądał? :P Czasami to też jest męczące...
odpowiedz

Polecane dla Ciebie