Jak twoje ciało informuje Cię o tym, że się starzejesz? (Obserwuj przede wszystkim swoje zęby, włosy i głos!)

Zastanawiasz się, czy to już starość? Twoje ciało da Ci odpowiedź.
Jak twoje ciało informuje Cię o tym, że się starzejesz? (Obserwuj przede wszystkim swoje zęby, włosy i głos!)
20.09.2013

Nikt nie chce się starzeć – to jest po prostu fakt. Szczególnie w tych czasach, kiedy młodość otoczona jest szczególnym kultem, a my robimy wszystko, by ją zatrzymać. To dlatego od 30. urodzin przestajemy przyznawać się do swojego wieku i zaczynamy rozglądać się za cudownymi kremami i zabiegami przeciwzmarszczkowymi. Niejednokrotnie, gdy już dochodzi do nas, jak `wiekowe` jesteśmy, wpadamy w panikę, a nawet w depresję. Jest to w końcu szok: jeszcze niedawno szłyśmy na studia, a tu nagle na liczniku stukają coraz wyższe liczby.

Przed takim szokiem można się uchronić. Wystarczy, że posłuchasz, co ma ci do powiedzenia twoje ciało. Dzięki pewnym symptomom możesz bowiem stopniowo przygotowywać się na nadejście starości.

A oto lista objawów starzenia...

CZĘSTE CHRZĄKANIE

Twoja babcia często chrząka, a to cię niesamowicie irytuje? To pomyśl, że na starość będziesz robić dokładnie to samo. Powodem chrząkania jest gorsza praca gruczołów wokół strun głosowych, które odpowiadają za produkcję śluzu. Jego brak podrażnia gardło i zmusza do odchrząkiwania. Wybacz więc babci te odgłosy i czekaj na swoją kolej. Kiedy i ciebie spotka ta mało przyjemna przypadłość to znak, że lata młodości masz już za sobą.

SŁABA GŁOWA

Im jesteś starsza, tym mniej alkoholu potrzebujesz, żeby `odlecieć`. Wszystko przez metabolizm wątroby, który spowalnia się wraz z wiekiem. Z tego powodu procenty rozkładają się wolniej. Dlatego na starość lepiej ograniczyć imprezy do minimum, bo każdą lampkę wina można odchorować następnego dnia.

ALERGIA NA MYDŁO

Z wiekiem zdolność do zatrzymywania wilgoci przez skórę maleje, przez co staje się ona bardziej sucha i traci ochronną barierę. Z tego powodu skóra jest bardziej wrażliwa na chemiczne substancje, kosmetyki i detergenty. Nawet zwykłe mydło może uczulić i powodować wysychanie oraz swędzenie rąk.

 

PROBLEMY ZE SNEM

Jeśli w nocy wstajesz kilka razy i od razu pędzisz do łazienki, to już starość. Nerki starszych osób produkują bowiem więcej moczu w nocy niż młode nerki. Jest to problem zarówno mężczyzn, jak i kobiet, więc małżeńskie wyścigi do toalety w nocy mogą być nieodłącznym elementem wspólnego starzenia się.

INNY GŁOS

Wraz z twoim ciałem starzeje się też twój głos – jest coraz głębszy i niższy. Głos zaczyna łamać się kobietom po menopauzie (wtedy zaczyna brakować nam estrogenu, przez co struny głosowe stają się obrzęknięte), a mężczyznom około 70 roku życia. Aby uniknąć drastycznych zmian specjaliści zalecają… jak najczęstsze używanie głosu, a także śpiewanie. Powinno się natomiast unikać krzyku, który źle wpływa na kondycję strun głosowych.

kobieta

DŁUŻSZE ZĘBY

Z każdym rokiem twoje zęby robią się dłuższe. Może to brzmi abstrakcyjnie, ale taka jest prawda. Jak mówią stomatolodzy, dziąsła człowieka na starość tracą objętość i cofają się. Zębina zaczyna odsłaniać się od 40. roku życia, jednak można opóźnić efekty tego procesu – wystarczy używać nici dentystycznych i dokładnie szczotkować zęby.

PRZYROST WAGI

Z biegiem lat niestety coraz trudniej jest dbać o wagę. Podobno od 50. urodzin dochodzi nam 1,5 kg ekstra w ciągu roku. Wiąże się to nie tylko z brakiem aktywności fizycznej, ale też z utratą masy mięśniowej i ze spowolnieniem przemiany materii. Warto zatem ćwiczyć każdego dnia przynajmniej przez pół godziny, aby jak najdłużej cieszyć się kondycją fizyczną i zdrowym wyglądem.

ZNAMIONA I KURZAJKI

Większa ilość znamion i kurzajek też świadczą o zbliżającej się starości. Po 40. roku życia skóra osłabiona jest procesem starzenia i zaczynają na niej tworzyć się różne zmiany. Mogą to być brodawki, kurzajki, ciemne plamy lub narośle. Co gorsza, te już istniejące mogą się rozrastać i warto je mieć na oku. Raz na jakiś czas powinno się odwiedzić dermatologa, który oceni, czy zmiany skórne są bezpieczne dla zdrowia.

WIĘKSZY NOS I WIĘKSZE USZY

Jak się okazuje, nos i uszy rosną całe życie. Zatem, jeśli zauważacie wyraźną różnicę między długością swojego nosa obecnie a tą sprzed kilku lat, to wiedzcie, że coś się dzieje. Podobnie jest z uszami, które zbudowane są z tkanki łącznej. Staje się ona coraz cieńsza z wiekiem, a więc też się wydłuża. Wiek widać też w stopach – stają się dłuższe i szersze, gdy ścięgna i więzadła tracą elastyczność. Po 40. stopa może niektórym urosnąć nawet o rozmiar.

KICHANIE

Jeśli nagle, po wielu latach życia, pojawiła się u ciebie alergia to znak, że starość nadchodzi. Będąc w późnym wieku mamy bowiem większą skłonność do nabywania alergii. Bardziej prawdopodobne jest też nabawienie się nieżytu nosa. A wszystko przez osłabiony układ odpornościowy.

Polecane wideo

Komentarze (11)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 20.09.2013 23:43
a ja mam prawie 28 lat i dopiero teraz dostałam alergii .Mam problemy z suchością dłoni i ze wstawaniem w nocy
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 20.09.2013 16:59
Ale głupoty ;)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 20.09.2013 14:13
Ja mam 27 lat, w sklepie nadal pytają mnie o dowód. :P Ale już teraz zaczynają mi się cofać dziąsła, przeraża mnie to.
zobacz odpowiedzi (2)
Anonim (Ocena: 5) 20.09.2013 14:12
to głos będę mieć zawsze syreni haha ;P Gadam i gadam .
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 20.09.2013 13:08
nie chce być stara.. nie chce umierac .
odpowiedz

Polecane dla Ciebie