Myślisz, że śpisz „normalnie”? Sprawdź, jak robią to inni! (Warto spróbować)

Różni ludzie mają różne zwyczaje. Te dotyczące sypialni bywają nietypowe.
Myślisz, że śpisz „normalnie”? Sprawdź, jak robią to inni! (Warto spróbować)
28.09.2013

Masz swoje przyzwyczajenia w sypialni? Nie mam na myśli sytuacji bardzo intymnych... Chodzi oczywiście o rytuał, który wykonujesz przed snem. Podobno każdy ma coś takiego. Jedni czytają książkę w łóżku, a inni poświęcają chwilę na słuchanie muzyki. To dość typowe nawyki. Oczywiście typowe dla nas, bo dla ludzi z innych krajów słowo `typowy` oznacza czasem zupełnie coś innego.

Uczeni z Uniwersytetu z Pensylwanii, zainteresowani różnicami kulturowymi w kwestii sennych rytuałów, zbadali 1500 osób różnych narodowości – Amerykanów, Meksykanów, Brytyjczyków, Niemców i Japończyków. Pytano ich o to, jak długo śpią, w jakich warunkach i co robią przed pójściem spać.

- Chociaż wiemy, że każdy sypia, fascynujące różnice kulturowe w obrębie tego uniwersalnego dla człowieka doświadczenia nie zostały dotąd należycie zbadane - mówi Namni Goel ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Pensylwanii.

Wyniki tych badań są intrygujące. Zobaczcie, jakie sypialniane przyzwyczajenia mają ludzie z różnych stron świata.

DŁUGOŚĆ SNU

Najszczęśliwsi ze wszystkich nacji są na pewno Meksykanie, bo to oni sypiają najdłużej. Przeciętny Pedro w objęciach Morfeusza przebywa bowiem około 7 h i 6 minut, a 40% ankietowanych twierdzi, że to i tak dla nich za mało. Na takie użalanie się każdy Japończyk zareagowałby ironicznym uśmiechem. Mieszkańcy kraju kwitnącej wiśni śpią jedynie 6 h i 22 minuty, a aż 44% z nich uważa, że wystarczy im to by się wyspać. Nie za długo sypiają również Amerykanie – średnio 6 h 31 minut. Trochę więcej czasu w łóżkach spędzają natomiast Brytyjczycy (6 h 49 minut).

NIEDOSYPIANIE

Niewielka ilość snu potrzebna do regeneracji organizmu powoduje wiele problemów zdrowotnych (może prowadzić nawet do śmierci z fizycznego i psychicznego wycieńczenia!). Wszyscy ci, którzy niedosypiają mają z tego powodu poczucie winy, którą obarczają… samych siebie. Jak się okazuje, aż 70% ankietowanych uważa, że śpią za mało z wyboru - aby `nie przespać życia`. By to nadrobić, Amerykanie i Japończycy 2 razy w miesiącu urządzają sobie dodatkową drzemkę. Niestety, nie pomaga ona za wiele – liczy się regularność snu.

ILOŚĆ PODUSZEK

W tej kwestii większość ankietowanych była zgodna – każdy, by się wyspać powinien mieć dwie poduszki. Jednak Japończycy nie byliby sobą, gdyby i tu nie pokazali swojej odmienności. Tam bowiem w łóżku każdy ma jedną poduszkę, a ważniejszy jest jej zapach.

Źródło: facet.wp.pl

RYTUAŁY PRZED SNEM

Zanim położymy się do łóżka, wykonujemy zwykle szereg takich samych lub podobnych czynności, które pozwalają nam się wyciszyć i zasnąć błogim snem. W Meksyku i USA najczęściej jest to modlitwa albo medytacja. O spokój ducha przed zaśnięciem dba też 34% Kanadyjczyków 14% Niemców, 11% Brytyjczyków i zaledwie 5% Japończyków. Ci ostatni nad metafizykę stawiają nowoczesne technologie. Zresztą, ta moda dociera też do innych krajów. W Meksyku aż 80% odpływa do krainy snów przy odgłosach telewizora, w Japonii prym wiodą laptopy i tablety (65%), a pozostałe nacje stawiają na iPady i komórki.

ZMIANA POŚCIELI

Możecie się zdziwić, ale kojarzeni z pedantycznym porządkiem Niemcy w sypialni wcale do takowych nie należą. Jedynie 22% mieszkańców Niemiec zmienia pościel raz w tygodniu. Dla porównania robi to 40% Japończyków, 61% Kanadyjczyków, 62% Amerykanów i 68% Brytyjczyków. W rankingu przoduje Meksyk, gdzie o czystość pościeli dba aż 81% ludności.

WIETRZENIE 

Choć nie przywiązują wagi do czystej pościeli, to zdecydowanie są miłośnikami spania w czystej atmosferze. Wszyscy ankietowani mieszkańcy Niemiec zgodnie twierdzą, że przed snem obowiązkowo wietrzą sypialnię. Robi to również 95% Meksykanów, 93% Brytyjczyków, 86% Japończyków i 84% Kanadyjczyków.

Polecane wideo

Komentarze (10)
Ocena: 5 / 5
ja (Ocena: 5) 30.09.2013 17:15
uwielbiam mieć w łóżku dużo rzeczy typu kołdry, poduszki, ewentualnie facet do tego, ale pod głową mogę mieć tylko jedną poduszkę idealnie dopasowaną, inaczej się nie wyśpię :D
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 28.09.2013 13:35
Ja mam tylko małego jaśka i mi wystarczy. Mój facet śpi bez poduszki. Ale zawsze muszę być czymś przykryta, bo inaczej nie zasnę. I nie cierpię spać w skarpetkach. Muszę też mieć gacie, żeby mi jakiś robak nie wszedł :P
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 28.09.2013 10:04
Ja też śpię na jednej poduszce i wysypiam się.
zobacz odpowiedzi (6)

Polecane dla Ciebie