Dziś PIĄTEK 13.! Poznaj najdziwniejsze przesądy, w które wciąż wierzymy (TOP 20)

Sprawdź, co robić, żeby zagwarantować sobie szczęście!
Dziś PIĄTEK 13.! Poznaj najdziwniejsze przesądy, w które wciąż wierzymy (TOP 20)
13.09.2013

Taki dzień nie zdarza się często. Przynajmniej raz w roku, ale nie częściej, niż trzykrotnie. Ale kiedy wreszcie przypada, wtedy na wielu pada blady strach. Dziś piątek 13.! Data pechowa, niebezpieczna, odpowiedzialna za wszelkie nasze niepowodzenia. Lepiej nie wychodź z łóżka, bo tego dnia pech czai się dosłownie wszędzie. Dlaczego i skąd to się wzięło? Hipotez jest kilka, ale żadna nie brzmi zbyt wiarygodnie. Geneza tego przesądu często sięga XIV wieku, do czasów Templariuszy, ale w rzeczywistości o pechowym piątku 13. mówimy zaledwie od 100 lat. Na dodatek nie wszędzie.

Zabobon ten na dobre rozgościł się w naszym kraju, w Niemczech, Szwecji, Czechach, Bułgarii, a nawet na Filipinach. Za pechowy 13. dzień miesiąca Grecy, Rumuni i Hiszpanie uważają jednak nie piątek, ale wtorek. We Włoszech najgorszym dniem w roku jest piątek 17. Przesądy tego typu są częścią naszej tradycji. Można w nie wierzyć lub nie, ale specjalnie już nas nie dziwią.

Są jednak takie, które większości nie mieszczą się w głowie. Specjalnie z okazji piątku 13. przyglądamy się najdziwniejszym przesądom, które na dobre zagościły w wielu polskich domach. Uważajcie na siebie, bo pech i niespodziewany rozwój wypadków czai się dosłownie wszędzie. Oto najciekawsze z nich!

16. Nigdy nie pożyczaj nikomu swojego grzebienia lub szczotki do włosów. Chyba, że chcesz szybko wyłysieć.

17. Stłuczone lustro to zapowiedź jeszcze większych kłopotów. Na szczęście jest na to rada. Wystarczy schować niewielki jego fragment w portfelu i po problemie.

18. Raczej nie lubimy pająków, ale pod żadnym pozorem nie można zabić takiego stworzenia. Jeśli trafił do Twojego domu, to znaczy, że będziesz miała szczęście. Spróbuj go złapać do naczynia i eksmitować na zewnątrz, nie robiąc mu krzywdy.

19. Kiedy piecze Cię prawe ucho, zapewne ktoś właśnie Cię obgaduje. Możesz się na nim zemścić – uszczypnij się w nie, a na pewno ugryzie się w język. Pieczenie lewego ucha to z kolei dobry sygnał – ktoś mówi o Tobie dobrze.

20. Jeśli za bardzo przejmujesz się tymi wszystkimi zabobonami i zaczniesz miewać nocne koszmary, jest sposób, aby zacząć znowu spokojnie spać. Wystarczy dwukrotnie przekręcić materac (spodem do góry i na odwrót), a na koniec zmienić jego położenie – tam, gdzie do tej pory spoczywała Twoja głowa, powinny znaleźć się nogi. (Na podstawie: zabobony.blogspot.com)

Wierzycie w przesądy? Podzielcie się najciekawszymi, o których słyszałyście!

czarny kot

1. Nigdy nie siedź przy biurku plecami do drzwi, bo w każdej chwili może przyjść po Ciebie śmierć.

2. Chcesz mieć szczęście – koniecznie zaopatrz się w żołędzie i miej je zawsze w swoim domu.

3. W czasie gotowania pamiętaj o mieszaniu potrawy zgodnie z ruchem wskazówek zegara. W przeciwnym wypadku danie nie będzie smaczne.

4. Jeśli w międzyczasie nóż upadnie na podłogę, to możesz się spodziewać wizyty jakiegoś mężczyzny.

5. Widelec, który upada na ziemię, zwiastuje za to wizytę innej kobiety.

czarny kot

11. Podczas ucierania ciasta bardzo często oblizujemy tłuczek służący do wyrobienia masy. Powstrzymaj się przed tym, jeśli nie chcesz mieć łysego partnera.

12. Lepienie pierogów to nie lada wyzwanie, ale gotowanie także nie jest takie proste. Jeśli liczysz kolejno wrzucane do gorącej wody pierogi, z całą pewnością się rozgotują.

13. Pamiętaj o odpowiednim ustawieniu łóżka w sypialni. Zagłówek powinien być skierowany na północ – to da Ci zdrowie. Nogi nie mogą być skierowane do drzwi, bo to przyniesie odwrotny skutek – chorobę, a nawet śmierć.

14. Mądrość ludowa mówi, że swędzenie stóp to wcale nie efekt braku higieny lub choroby, ale zapowiedź podróży.

15. Pod żadnym pozorem nie rozkładaj parasola w domu, bo inaczej ściągniesz na siebie wielkie nieszczęście.

czarny kot

6. Jeśli nie masz ochoty na niezapowiedziane odwiedziny, najlepiej, gdy na podłogę upuścisz ość ryby. To gwarantuje szczęście.

7. W Ostatki nie zapomnij o usmażeniu naleśników i zjedzeniu ich po godzinie 20. To też przynosi szczęście i to na cały przyszły rok.

8. Kiedy konsumujesz jajko na twardo, koniecznie zgnieć łyżeczką skorupkę, żeby uchronić się przed siłami nieczystymi.

9. Nic dobrego nie zapowiada także położenie bochenka chleba spodem do góry.

10. W kuchni zdarzają się różne wypadki, ale szczególnie strzeż się przed rozsypaniem soli, bo to zwiastuje awanturę.

Polecane wideo

Komentarze (12)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 13.09.2013 18:41
I tak mam dzisiaj pecha....
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.09.2013 14:39
piękny kotek ;))
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.09.2013 14:02
mam urodziny dzisiaj:))
zobacz odpowiedzi (1)
Kate (Ocena: 5) 13.09.2013 13:45
trzeba też wiedzieć skąd się biorą te zabobony, rozbite lustro przynosiło pecha, gdyż w dawno temu, gdy hrabia zakupił, wtedy bardzo drogie lustro, a niósł je sługa i zbił, mniej więcej 7 lat je odpracowywał. Co do soli, ta sama sytuacja, ponieważ była droga i oznaczała dla obsługi nieszczęście w postaci straty zapłaty. Czarny kot w średniowieczu zwiastował czarownicę w pobliżu. Przejście pod rozłożoną drabiną było po prostu niebezpieczne, bo mogło coś spaść na głowę. Coś jeszcze?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.09.2013 10:48
z a b o b o n y
odpowiedz

Polecane dla Ciebie