Żenujące BŁĘDY JĘZYKOWE, które z pewnością Ty również popełniasz! - TOP 5

Warto dbać o poprawność językową na co dzień. Jednak często, nawet nieświadomie, popełniamy dość poważne błędy.
Żenujące BŁĘDY JĘZYKOWE, które z pewnością Ty również popełniasz! - TOP 5
07.09.2013

Kwiecista i poprawna mowa to wizytówka każdej kulturalnej kobiety. Z tego względu warto dbać o to, jak mówimy i pilnować się, by nie popełniać zbyt wielu błędów. Najlepiej, gdybyś nie popełniała ich wcale, jednak język polski rządzi się wieloma trudnymi do zapamiętania regułami. Drobnych pomyłek ciężko jest zatem uniknąć.

Niektóre błędy są bardzo powszechne. Do tego stopnia, że ciężko trafnie wytypować ich wzorcową formę. Z tego powodu przedstawiamy listę 5 najpopularniejszych błędów językowych. Zobacz, czy nie popełniasz któregoś z nich!

FORMA BŁĘDNA  - `w każdy bądź razie. POPRAWNA - `w każdym razie`

To przygnębiające, ale tej formy używają nawet prezenterzy w popularnych stacjach telewizyjnych, którzy wyrabiają w ten sposób w ludziach złe nawyki. Bo skoro piękna i elokwentna pani X ze szklanego ekranu mówi do narodu `w każdym bądź razie` to uważają, że ta forma jest poprawna. Otóż nie jest i warto o tym pamiętać.

Źródło: dziennik.pl 

FORMA BŁĘDNA - `wydaje się być jakiś`.  POPRAWNA - `wydaje się jakiś`

To też dość częsta pomyłka, którą można usłyszeć w codziennych rozmowach. Zatem zamiast żalić się, że twój partner `wydaje się być jakiś dziwny` powiedz, że `wydaje się jakiś dziwny`. To po prostu brzmi lepiej.

NIEPOPRAWNA FORMA ODMIANY WYRAZU `punkt` - używanie formy `punkta` zamiast `punktu`

Ten błąd można usłyszeć nawet z ust wielu nauczycieli, którzy oznajmiają, że do oceny bardzo dobrej zabrakło ci JEDNEGO PUNKTA. Za żadne skarby ich nie poprawiaj, ale pamiętaj, by używać formy `punktu`. W myślach pogratuluj sobie większych umiejętności językowych od tych posiadanych przez pedagogów.

książki

FORMA BŁĘDNA - `odnośnie`. POPRAWNA -  `odnośnie do`

To często spotykany błąd. Tak często, że z pewnością wiele z was zdziwiło się, widząc jak brzmi poprawna forma. Dlatego pamiętajcie: `odnośnie do tematu`, a nie `odnośnie tematu`.

FORMA BŁĘDNA - `uznać kogoś winnym`. POPRAWNA - `uznać kogoś za winnego`

Ten błąd jest już coraz rzadszy, dzięki licznym programom o tematyce sądowej. Wciąż jednak można usłyszeć zdanie: `Sąd uznał go winnym popełnionej zbrodni`. Całkowicie niepoprawnie.

Komentarze (65)

Ocena: 5 / 5
Monia (Ocena: 5) 12.09.2013 11:57
Powyższy artykuł przekracza granice nie tylko absurdu ale i dobrego smaku. Już początkowe założenie sygnalizuje zdanie Autorki bądź Autora o potencjalnym czytelniku.Zatem, Drogie Panie, "wyłanczam" stronę i zachęcam do tego samego. Czytanie tego typu publikacji grozi uwstecznieniem. Natomiast Autorkę bądź Autora zapraszam do lektury. Na dobry początek proponuję Słownik języka polskiego.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 09.09.2013 22:48
bynajmniej i przynajmniej - obecnie zrobiono z tego synonim...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 09.09.2013 11:25
"Drobnych pomyłek ciężko jest zatem uniknąć" to żenujące, że w artykule o błędach językowych, na pierwszej stronie sam autor popełnia błąd językowy! Ciężka może być torba, a drobnych pomyłek TRUDNO może być uniknąć...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.09.2013 15:21
Żenujace bledy, które z pewnością popełniasz? Skad wiesz papilocie, takie masz mniemanie o czytelniczkach? ŻENUJACE TO SA WASZE TYTULY, ostatni raz wchodze w taki debilny artykul.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 07.09.2013 23:04
tylko idioci popełniają takie błędy
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo