Cała prawda o Polakach: Jaki mamy stosunek do gejów, antykoncepcji, aborcji i seksu przedmałżeńskiego?

Sprawdź, na co dajemy przyzwolenie, a przed czym się bronimy.
Cała prawda o Polakach: Jaki mamy stosunek do gejów, antykoncepcji, aborcji i seksu przedmałżeńskiego?
11.08.2013

Polacy są bardzo konserwatywni, przywiązani do rodziny i wartości, uprawiają tylko seks w małżeństwie, nie lubią eksperymentów, nie akceptują rozwodów, a najważniejsza jest dla nich wiara w Boga. Przynajmniej tak się przyjęło. Ile prawdy jest w stereotypie, który sami często powtarzamy i w podobny sposób wypowiadają się o nas obcokrajowcy? CBOS zapytał Polaków o wiele istotnych kwestii, a niektóre wyniki mogą naprawdę zaskakiwać. Wcale nie jesteśmy tacy grzeczni, za jakich się podajemy. Pierwsza kwestia to wyznawane wartości i ich hierarchia. W tym względzie przez lata wcale się nie zmieniamy.

Jak informuje portal rp.pl, wciąż najważniejsze są dla nas szczęście rodzinne (82 proc. ankietowanych wskazało taką odpowiedź) i zdrowie (74 proc.). Pozostałe pozycje uzyskały znacznie mniej głosów, ale warto o nich wspomnieć. Kolejne są uczciwość, praca i szacunek innych ludzi. Wszystkie uzyskały ok. 20 proc. Rzadziej wskazujemy na przyjaźń i... wykształcenie (zaledwie co 10 ankietowany odpowiedział w ten sposób). Swoją wiarę religijną, jako bardzo istotną, wskazało zaledwie 12 procent z nas! To spadek o 7 proc. w porównaniu do 2005 roku. A co nam się nie podoba, co myślimy o homoseksualistach i seksie przed ślubem?

polska flaga

Wśród kwestii, które każdy Polak powinien bezwzględnie potępiać znalazły się korupcja, wykorzystywanie pracowników, bicie dzieci, zdradzanie małżonka i aborcja. Odpowiedzi te uzyskały od 80 do nawet 96 proc. głosów. Większość z nas nie toleruje również rodaków o innej orientacji seksualnej. Aż 56 proc. Polaków potępia homoseksualizm.

Zmienia się jednak nasze podejście do innych spraw. Jeszcze kilkanaście lat było to nie do pomyślenia, a dzisiaj niemal 60 proc. z nas akceptuje uprawianie seksu przed ślubem i stosowanie środków antykoncepcyjnychoraz stałe związki bez zawarcia małżeństwa – 53 proc. Mniejsza rozbieżność pojawia się przy okazji rozwodów. Zakończenie małżeństwa dopuszcza 36 proc. ankietowanych, a 38 proc. jest temu przeciwnych.

Jacy więc jesteśmy? Tradycyjni i wręcz zaściankowi, czy liberalni i postępowi?

polska flaga

„Rzeczpospolita” cytuje wnioski z raportu, które mówią o stabilnym poziomie „liberalizmu moralnego”. Niektóre kwestie akceptujemy coraz bardziej, inne zachowania coraz bardziej potępiamy. Nastroje zmieniają się z biegiem lat, ale ogólny bilans wskazuje na to, że nie zmieniamy się aż tak mocno.

„Zdaniem CBOS poziom tego liberalizmu jest zróżnicowany ze względu na sytuację społeczno-demograficzną respondentów. Maleje on wraz z wiekiem badanych i poziomem ich religijności, rośnie zaś wraz ze wzrostem wykształcenia, wielkością zamieszkiwanej miejscowości, wysokością dochodów i poziomem zadowolenia z sytuacji materialnej. Wskaźnik ten przyjmuje też wyższą wartość dla osób o lewicowych poglądach niż dla identyfikujących się z prawicą. Najbardziej liberalni są uczniowie i studenci, pracownicy średniego szczebla, prywatni przedsiębiorcy, pracownicy usług i bezrobotni” - czytamy na rp.pl.

A Wy co myślicie na temat poruszonych w badaniu spraw?

Polecane wideo

Komentarze (77)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 11.05.2015 14:58
jeb nie rozumiem polakow, ktorzy niby sa za homosexualnoscia ale wyberaja partie konserwatywne ktore nie chca zmienic konstytucji i wprowadzic prawa dla gejow. polska jest "arcy" katolicka , ale panstwa katolickie jak belgia , francja , hiszpania , portugalia i czsciowo usa, luxemburg maja malzenstwa dla gejow. cos tej polsce jest nie tak i nie prawda . je nie mieszkam juz od bardzo dlugiego czasu w polsce ale logiczne to w polsce nie jest!jest to dla mnie zaklamanie i glupota.oraz prymytywnosc! jestem szcvzesliwy ze nie mam z tym krajem nic wspolnego!
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 21.08.2013 00:51
Aborcja, homo, pedofilja to znak czasów naszych, lewactwo z TVNu i wyborczej rozlewa sie na ciemny lud
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 17.08.2013 01:15
Mój pies okazał się gejem. Nienawidzę go.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.08.2013 12:20
Za aborcja nie jestem osobiscie ale jezeli dziecko ma pojsc do rodziny zastepczej lub wychowywac sie wsrod alkoholikow- to wolalabym wybrac mniejsze zlo. Do 12 tyg nie mowimy jeszcze o plodzie ale o zarodku , wiec nie jest to jeszcze dziecko. Powinny byc darmowe z NFZ srodki antykoncepcyjne tak jak jest to w Anglii , wola zaplacic z Panstwa na antykoncepcje niz pozniej placic za mieszkanie, nianke i dawac zasilek. Homoseksualisci nie przeszkadzaja mi w ogole i nie uwazam ,ze jest to cos zlego- kazdy ma prawo do szczescia, niech ta Polska zajmie sie kosciolem i ksiezami ktorzy nagminnie molestuja dzieci , anie robieniem wielkiego halo z tym kto z kim powinien sypiac. Robia afere i celebrytke z dziewwczyny Madzi ktora zabila dziecko- to jest kraj? Nie rozumiem postepowania, po prostu za glowe sie zlapac, zajmijcie sie pedofilami, dajcie normalne godne zycie dla mlodych ludzi ktorzy sa przyszloscia tego karju , a nie rozpatrujcie problemy kto z kim powinien sypiac.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.08.2013 12:12
Bedac za granica juz jakis czas sama son=bie wyrobilam zdanie o Polakach i moge powiedziec tylko jedno-WSTYD! przynosza jak i robia, nie przyznaje sie jak jestem w kolejce po rogala a za mna jest Polak lub Polka- klna strasznie, alkoholicy ktorzy wyjechali bez zadnych szkol pracowac do fabryk- przykro ze sa beszczelni i aroganccy wobec swoich- rowniez zazdrosni- na pomoc od nich nie masz co liczyc- jedynie na potepienie lub zazdrosc. Nie martwia sie o innych , patrza tylko na koniec swojego zasranego nosa, nie mowiac juz ze sa strasznymi rasistami bedac za granica potepiaja osoby z innych krajow oraz osoby homoseksualne.Jedyne co moge powiedziec to wstyd mi za to,ze nasz kraj reprezentuje wies, brud, syf za granica. Zenada! Jak najdalej od nich !!!!!
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie