Nie wszystkie przeterminowane produkty muszą się zmarnować! (Które z nich można zjeść bez obaw?)

Zobacz, które produkty nadają się do spożycia `po terminie`.
Nie wszystkie przeterminowane produkty muszą się zmarnować! (Które z nich można zjeść bez obaw?)
07.08.2013

Jeśli serce ci się kraje, gdy wyrzucasz przeterminowane produkty do kosza, mamy dla ciebie dobrą wiadomość – z komunikatu Belgijskiej Agencji Żywności (AFSCA) wynika, że niektóre z nich wciąż nadają się do spożycia. 

Niektórym może to się wydać dziwne. W końcu termin przydatności, umieszczony na opakowaniu, o czymś powinien świadczyć.  Agencja wyjaśnia jednak, że wydała komunikat po to, aby zwrócić uwagę na marnotrawienie wciąż dobrej żywności. Znaczna jej część mogłaby zostać przekazana na cele charytatywne, a tymczasem supermarkety pozbywają się towaru w ogromnych ilościach.

Jak twierdzą przedstawiciele Belgijskiej Agencji Żywności, niektóre produkty można bez obaw zjeść nawet rok po terminie przydatności. Oczywiście, supermarkety nie mogą oferować takich produktów klientom, gdyż to nie jest zgodne z przepisami, jednak spokojnie mogłyby je przeznaczać do stołówek charytatywnych.

A to te, których przydatność możesz przedłużyć o 2 miesiące od sugerowanej daty ostatecznego spożycia:

- suche ciastka,

- czekolada,

- masło czekoladowe i orzechowe,

- olej,

- płatki kukurydziane

Agencja radzi, by dbać o odpowiednie przechowywanie powyższych produktów (najlepiej w nienaruszonych opakowaniach). Niektóre z nich można nawet zamrozić, jednak należy to zrobić dzień przed upłynięciem terminu ważności. Temperatura mrożenia powinna wynosić co najmniej -18 stopni Celsjusza.

 

 

lodówka

Oto lista produktów, które możesz spokojnie zjeść nawet wtedy, gdy minął rok od terminu ważności:

- sól,

-cukier,

- mąka,

- makaron,

- ryż,

- kawa,

- herbata

 

Czego natomiast nie należy przetrzymywać po upłynięciu daty ważności? Oto przykłady:

- wędliny,

- mięso,

- ryby,

- jajka

Jeśli nie jesteś przekonana do komunikatu Agencji, a posiadasz kilka produktów wciąż nadających się do spożycia pomimo upłynięcia terminu ważności, nie wyrzucaj ich. Może w twoim sąsiedztwie mieszkają ubożsi ludzie, którym by się one przydały? Jeśli tak, podaruj im je – dla potrzebujących będzie to duża pomoc, a przy okazji jedzenie się nie zmarnuje.

 

Komentarze (18)

Ocena: 5 / 5
niepelnosprawny_org (Ocena: 5) 07.09.2013 21:17
Troche niejednoznaczne
odpowiedz
xxx (Ocena: 5) 10.08.2013 23:35
ktoś to musi w końcu zrobić ;d niestety jak widać i tak zostało to usunięte :C
odpowiedz
XD (Ocena: 5) 09.08.2013 14:13
hahahahahahaahhaaaahha!
odpowiedz
Rainfall (Ocena: 5) 09.08.2013 01:47
Bo wiecie, to jest akurat dosyć logiczne. Nie ma bata, żeby producenci potrafili wyliczyć CO DO DNIA kiedy dokładnie produkt się zepsuje przy tych, które mają długi termin spożycia. Podają tam bezpieczną datę której są pewni, ale proces psucia następuje powoli. To nie tak, że jednego dnia jest wszystko idealnie a następnego jest zepsute (chyba, że ktoś wystawił mięso na cały dzień na słońce czy coś...) Ja będąc studentem zazwyczaj nie robię dużych zakupów, więc nic mi się nie psuje, ale czasem trafi się coś dzień albo dwa po dacie ważności i co zrobić, nie będę wyrzucał, więc zjadam i nigdy nie miałem z tym problemów.
odpowiedz
iza (Ocena: 5) 08.08.2013 22:04
Nadają sie jeszcze wszelakie słone przekąski, orzeszki, czipsy, paluszki, krakersy nawet do pół roku tylko smak już jest ciut zmieniony. Prababcia jadła produkty, ktore podchodziły pleśnią, stary chleb i inne przeterminowane produkty i żyła 96 lat ;) więc spokojnie ;) ludzie ze śmietnika też jedza i pija co popadnie i są zdrowsi od tych c omaja fioła na punkcie BIO, uwazaja na daty przydatnosci, ;)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo