Statystyczna Polka rodzi pierwsze dziecko w wieku... 29 lat! (Dopiero wtedy ją stać na to, by być matką?)

Niski przyrost naturalny to jeden z głównych problemów naszego państwa. A lepiej nie będzie.
Statystyczna Polka rodzi pierwsze dziecko w wieku... 29 lat! (Dopiero wtedy ją stać na to, by być matką?)
11.07.2013

Aż 3 miliony Polaków w grupie wiekowej 16-34 marzy o tym, by mieć dzieci, ale nie mogą sobie na to pozwolić. Dlaczego? Wszystko przez kiepskie warunki materialne.

Jak podaje dziennik `Rzeczpospolita` aż 45% kobiet i 43% mężczyzn przyznaje, że nie mogą zdecydować się na powiększenie rodziny, gdyż nie mają na to pieniędzy lub odpowiednich warunków mieszkaniowych. Gazeta dane zacytowała za `Diagnozą Społeczną 2013` profesora Janusza Czapińskiego. Dlatego Polki rodzą swoje pierwsze dziecko średnio w wieku 29 lat. Biorąc pod uwagę biologiczne uwarunkowania, najlepszy moment na zostanie matką  to wiek 25 lat. Dlaczego więc decydujemy się na ten poważny krok tak późno?

 

Do czynników ekonomicznych dochodzą też inne, bardziej `życiowe`. Część kobiet odkłada decyzję o dziecku z powodu kariery lub trudności ze znalezieniem odpowiedniego partnera (19%). Aż 20% z kolei boryka się z problemem bezpłodności, która stała się już chorobą cywilizacyjną.

Są też tacy, którzy rodzicami nie chcą być z czystej wygody i umiłowania beztroskiego życia, a to skończyłoby się wraz z pojawieniem się niemowlęcia. Bywają też takie sytuacje, w których jedno z partnerów marzy o dziecku, a drugie kategorycznie odmawia.

Bycie rodzicem to wielka odpowiedzialność, dlatego decyzja o powiększeniu rodziny powinna być świadoma i odpowiedzialna. Jednak jak tak dalej pójdzie to w przyszłości polskie place zabaw będą wiały pustkami, co niekorzystnie wpłynie na sytuację w naszym kraju.

 

Komentarze (67)

Ocena: 4.94 / 5
Anonim (Ocena: 5) 12.07.2013 12:06
Ja w wieku 27 lat urodziłam swoje pierwsze dziecko, za rok myślę o kolejnym, zawsze chciałam mieć dużą rodziną, najlepiej trójkę dzieciaczków;) Mieszkamy z moimi rodzicami, mamy jeden pokoik czasami jest ciasno ale nie narzekamy i nie ponosimy dodatkowych kosztów związanych z wynajmowaniem mieszkania ( na które nas i tak nie stać) i możemy liczyć na pomoc przy dziecku moich rodziców. Ogólnie mam świadomość tego że jest ciężko ale należę do osób które bardziej cenią ciepło rodzinne niż wyższy standard życia. i wychodzę z założenia że tak czy inaczej damy sobie radę:) Ale rozumiem też osoby nie chcą mieć dzieci bo jest to faktycznie duża odpowiedzialność i dziecko wymaga dużo uwagi, cierpliwości, troski... Mój syn jest mega niedobry, jak na 3 miesięczne dziecko strasznie płacze, ma ataki jakiejś histerii gdzie strasznie krzyczy i się zanosi, do tego strasznie mało śpi i chyba tylko dlatego czasami boję się mieć koleje dziecko - żeby nie było równie rozwrzeszczane jak pierwsze, ale mówią że drugie zawsze jest lepsze - hehe więc może nie będzie źle;)
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 11.07.2013 23:58
ile teraz nie moze zajsc w ciaze i co ?moze za tym trzeba roziwnąc temat np lecze sie prolaktyne juz w wieku 19 lat
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 11.07.2013 23:56
haha 29 oj uwazam ze jednak moj wiek to 25 26 lat pameitajcie ze teraz szybciej kobiety przekwitaja alarmuja ginekolodzy teraz liczy sie kasa kasa kasa kasaa imprezy a coraz mniej rodza sie dzieci w POlsce przykre a to od nich zalezy start w Polsce.. więc budujmy to chore troszke i przykre robi sie jak We Włoszech ... pomalu po 30 zachodza w ciaze dla mnie to jest.. za pozno albo wczesniej juz albo nigdy ...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 11.07.2013 23:44
29 lat to późno? Dla mnie to w sam raz, a nawet młodo...
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 11.07.2013 23:42
DZIEWCZYNY - OGŁASZAMY AKCJE ! NIECH REDAKCJA PAPILOTA ZROZUMIE WKOŃCU, ŻE DZIELENIE TEKSU NA 8 STRON KIEDY SPOKOJNIE MOŻNA GO ZAWRZEĆ W 2 JEST CZYMŚ NA CO SIĘ NIE GODZIMY ! NIECH ZACZNĄ NAS BARDZIEJ SZANOWAĆ, BO TO DZIĘKI !-NAM-! ZARABIAJĄ ! W RAMACH PROTESTU DNIA: !!!- 19 LIPCA - !!! NIE WEJDZIEMY ANI RAZU NA TEN PORTAL ! skopiujcie i wstawcie tę wiadomość ! NIECH WSZYSTKIE SIĘ DOWIEDZĄ ! SPAMUJMY!!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo