Analiza kolumny z nekrologami: Kto dożyje 90-tki, kto odejdzie najwcześniej? (Porównujemy zawody)

Ta praca popłaca – przynajmniej jeśli chodzi o długość życia. Oto zawody, dzięki którym będziesz żyć dłużej.
Analiza kolumny z nekrologami: Kto dożyje 90-tki, kto odejdzie najwcześniej? (Porównujemy zawody)
30.04.2013

Od wieków ludzie poszukują recepty na wydłużenie sobie życia. Choć środka dającego nieśmiertelność wciąż jeszcze nikt nie odkrył, są pewne sposoby dzięki którym możemy dodać sobie parę lat życia do naszej metryki. Wśród nich jest, jak się okazuje, wybór odpowiedniego zawodu.

Ostatnie badania australijskich naukowców donoszą, że wśród przedstawicieli wszystkich zawodów statystycznie najdłuższym życiem cieszą się… żołnierze. Jest to dość ciekawa informacja, jeśli weźmie się pod uwagę ryzyko jakie ze sobą niesie uprawianie tego zawodu. Badania jasno wskazują, że przeciętny żołnierz dożywa sędziwego wieku 84 lat i 8 miesięcy!

Do tych niecodziennych wniosków naukowcy doszli poprzez analizę kolumny z nekrologami publikowanymi w New York Times. Dzięki prześledzeniu wpisów o śmierci ponad tysiąca ludzi stworzyli ranking prezentujący średnią długość życia ich przedstawicieli. 

Obok żołnierzy równie długim życiem cieszą się biznesmeni (83,3 lat) i politycy (82,1 lat). Niezłą metryką mogą też zazwyczaj pochwalić się lekarze i wykładowcy akademiccy. Z kolei najkrócej żyją artyści, aktorzy, muzycy i sportowcy, czyli wszyscy otaczający się błyskami fleszy. Według analizy nekrologów pisarze i inni twórcy umierali w wieku 78,5 lat, sportowcy w wieku 77,4 lat, a artyści mając zaledwie 77,1 lat. Eksperci zwracają uwagę, że na przedwczesną śmierć najbardziej narażone są gwiazdy popu i rocka, ze względu na ich podatność na uzależnienia od środków odurzających.  

Czy myślicie, że ta analiza jest zgodna z prawdą?

Polecane wideo

Komentarze (10)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 01.05.2013 10:59
lol a biznesmen nie moze byc uzalezniony od srodkow odurzajacych? xD wg mnie najkrocej zyja nauczyciele uczacy cale zycie w gimnazjum hahhaha ;D
odpowiedz
em (Ocena: 5) 30.04.2013 16:00
HA HA HAHAHAHAHHAHHAHAHAAHA
odpowiedz
jaa (Ocena: 5) 30.04.2013 15:09
troszkę nie rozumie intencji z tym zdjeciem do artykułu ;)??
odpowiedz
aaa (Ocena: 5) 30.04.2013 12:59
"Dzięki prześledzeniu wpisów o śmierci ponad tysiąca ludzi..." Dziękuję, dobranoc. Bardzo wiarygodne te wyniki, ponad tysiąc ludzi. Wszystkich zawodów, którym należałoby się przyjrzeć jest dość dużo, liczba na pewno trzycyfrowa (bo powinniśmy zbadać chyba więcej zawodów, żeby nie musieć wprowadzać uogólnień, które popsują wiarygodność badania). A oni przebadali ponad tysiąc nekrologów i mamy wierzyć, że tyle wystarczy do wyprowadzania takich wniosków, jak średnia długość życia w danym zawodzie? No jasne.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 30.04.2013 11:15
A co w tym dziwnego, że żołnierze długo żyją? Brat mojego faceta jest w wojsku, więcej siedzi w domu, niż na służbie, bo tyle ma urlopów!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie