Jak Facebook niszczy psychikę?

Korzystanie z portali społecznościowych może doprowadzić do poważnych zaburzeń emocjonalnych. Jak to możliwe?
Jak Facebook niszczy psychikę?
08.02.2013

Czy Ty też nie wyobrażasz już sobie dnia bez Facebooka? Zaglądasz tam rano i wieczorem, regularnie sprawdzając, co też ciekawego zamieścili na swoich tablicach znajomi? Uważaj! Postępując tak, możesz doigrać się nawet choroby psychicznej!

Naukowcy z Uniwersytetu Humboldta w Berlinie dowiedli właśnie, że nałogowe korzystanie z portali społecznościowych wywołuje w ludziach bardzo negatywne emocje – informuje serwisie kopalniawiedzy.pl. Na czym dokładnie polega to złowrogie działanie takich portali jak Facebook?

Serwisy społecznościowe kreują świat, który nie jest do końca prawdziwy. To raczej wycinek tego, co w życiu najciekawsze i najśmieszniejsze – wyjaśniają naukowcy. Niestety, wielu ludzi nie potrafi oddzielić fikcji od rzeczywistości...

Oglądając codziennie radosne zdjęcia swoich znajomych, popadają w coraz większą frustrację. Do chorobliwej zazdrości doprowadzają ich kolejne fotki szczęśliwych rodzin, nowoczesnych samochodów i słodkich bobasów.

Według sondażu przeprowadzonego wśród użytkowników Facebooka, najsilniejszą zawiść wzbudzają zdjęcia z wakacji. Na drugim miejscu uplasowały się kontakty społeczne. Użytkownicy Facebooka mogli bowiem np. z łatwością porównać, ile osób złożyło życzenia urodzinowe im oraz innym znajomym. Podobnie miały się sprawy ze zliczaniem znaczników „lubię to” w przypadku umieszczanych zdjęć i postów.

Szczegółowo analizując każdy aktywność znajomych, można nabawić się sporych kompleksów. Jak więc ustrzec się przed tym negatywnym wpływem wirtualnej rzeczywistości? Naukowcy zalecają przede wszystkim umiar i wzmożoną czujność. Warto uświadomić sobie również, że dzień bez Facebooka wcale nie musi być dniem straconym!

Komentarze (112)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 22.04.2018 14:39
FB to syf
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 01.09.2013 14:49
Zgadzam się z artykułem w 100%.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 12.04.2013 10:15
chyba cos w tym jest :O tak patrzac na siebie ;)
odpowiedz
Marta (Ocena: 5) 18.02.2013 18:37
mnie wkurzają dzieci neo kropka wykrzyknik jak to one piszą
odpowiedz
andzej (Ocena: 5) 11.02.2013 14:57
ide na fejsa
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo