Kobieta: Gaduła, histeryczka, kura domowa - topowe STEREOTYPY, które nawet nam wmówiono!

Czasy się zmieniają, mimo to wciąż pokutuje wiele irytujących stereotypów na nasz temat. Pora się z nimi rozprawić.
Kobieta: Gaduła, histeryczka, kura domowa - topowe STEREOTYPY, które nawet nam wmówiono!
07.02.2013

Stereotypy bywają nie tylko irytujące, ale bardzo często również niesprawiedliwe – zwłaszcza gdy dotyczą nas, kobiet. Wiele z nich jest tak głęboko zakorzenionych w naszych świadomościach, że mimowolnie je powtarzamy. Najwyższa pora rozprawić się ze stereotypami dotyczącymi płci pięknej. Oto, co mówi się na nasz temat, a co nijak się ma do rzeczywistości.

Kobiety są gorszymi kierowcami od mężczyzn

Stereotyp „baby za kierownicą” to jeden z największych mitów współczesności. Pod tym względem statystyki zgromadzone przez Komendę Główną Policji nie pozostawiają złudzeń – to mężczyźni powodują ponad 95 proc. wszystkich wypadków! Z badań przeprowadzonych przez Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia wynika, że aż 87 proc. Polek uważa się za kierowców jeżdżących bezpiecznie. Badania wykazały również, że zdecydowana większość kobiet stosuje się do ograniczeń prędkości, przepuszcza pieszych na pasach i dba o to, aby pasażerowie na tylnym siedzeniu mieli zapięte pasy. Drogie panie, wskakujcie za kierownicę!

Kobiety to natrętne gaduły

Ten stereotyp obaliło badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Arizona w Tuscon. Jak podał serwis eDarling, przekonanie o przesadnej rozmowności kobiet jest mitem. Okazuje się, że nasz sposób mówienia nie różni się od sposobu, w jaki komunikują się mężczyźni. Zdaniem uczonych w czasie rozmów jesteśmy raczej powściągliwe i nie staramy się za wszelką cenę przeforsować swojej opinii. Gdy dyskutujemy, jesteśmy również bardziej emocjonalne, daleko nam jednak do bycia natrętnymi. Poza tym to właśnie mężczyzn naukowcy uważają za największych plotkarzy. Brytyjscy uczeni przekonują, że panowie lubią plotkować bardziej od kobiet; robią to średnio przez 76 minut dziennie, podczas gdy my – przez 52.

Kobiety gorzej radzą sobie na kierowniczych stanowiskach

Ten stereotyp z całą pewnością wymyślili mężczyźni, aby poprawić sobie samopoczucie. Tyle że w praktyce wygląda to zupełnie inaczej. Kobiety na kierowniczych stanowiskach radzą sobie równie dobrze, a nierzadko nawet lepiej niż panowie. W ciągu ostatnich siedmiu lat liczba kobiet w zarządach polskich spółek wzrosła do 60 proc. A z badań wynika, że taka tendencja pozytywnie wpływa na funkcjonowanie przedsiębiorstw. Kobietom brakuje jedynie pewności siebie, przez co zgadzają się na bycie dyskryminowanymi i niższe zarobki od mężczyzn. Nieprzypadkowo Polki uważane są za najbardziej przedsiębiorcze w Europie.

Kobiety są histeryczkami

W Stanach Zjednoczonych to kobiety znacznie częściej chodzą do specjalistów i biorą leki na depresję. Ale jeszcze nie oznacza to, że Amerykanki – podobnie jak inne kobiety – są słabsze psychicznie, panikują i histeryzują. Zdaniem specjalistów kobiety po prostu częściej umawiają się na wizyty u specjalistów i chętniej niż mężczyźni decydują się na leczenie, dlatego gorzej wypadają w statystykach. Opinie o histerii kobiet są zatem mocno przesadzone. Kobiety po prostu twardo stąpają po ziemi, nie odpuszczają i wszystko przeżywają głębiej. „Odnoszę wrażenie, że to moi koledzy są histerykami. Panikują z byle powodu, mają wielką skłonność do przesady i użalania się nad sobą” – twierdzi Ania.

Miejsce kobiety jest w domu

Owszem, kiedyś było – z prostego powodu. To mężczyzna zarabiał pieniądze i utrzymywał rodzinę. Tymczasem kobieta miała na głowie dom i dzieci. Każdy miał zatem swój „etat”, a obowiązki były dzielone sprawiedliwie. Jednak czasy się zmieniły, a wraz z nimi miejsce i rola kobiety. Teraz aktywne zawodowe są obie płcie. Nie ma zatem żadnej reguły, która mówiłaby, że to kobieta ma pracować na dwóch etatach, czyli wypełniać obowiązki zawodowe i domowe. Podział ról powinien być partnerski. Nie daj sobie wmówić, że twoje miejsce jest w domu, bez względu na twoje plany, ambicje czy marzenia.

Kobieta musi dostosować się do mężczyzny

Takie postrzeganie dominowało w przeszłości, gdy kobiety nie miały zbyt wielu praw obywatelskich i żyły w cieniu mężczyzn. Te czasy mamy jednak już dawno za sobą, dlatego powinnyśmy odciąć się od tego irytującego stereotypu. „Nie rozumiem, dlaczego niektórzy twierdzą, że kobieta powinna ustępować mężczyźnie, zgadzać się z jego zdaniem, ulegać mu… To nonsens. A gdzie nasze potrzeby? Irytuje mnie, gdy mężczyźni wymagają, aby się do nich dostosować. Miałam dwóch takich chłopaków i szybko się z nimi pożegnałam” – przekonuje Ewelina. Pamiętaj: kobieta nie musi dostosowywać się do nikogo.

Ładna kobieta – głupia, brzydka – karierowiczka

Wciąż wielu jest mężczyzn, którzy przekonani są, że atrakcyjna kobieta niewiele ma w głowie, natomiast pracy i karierze poświęcają się panie o przeciętnej urodzie. Reasumując: nadal żywy jest stereotyp, stwierdzający, że uroda i inteligencja nie idą w parze. Sęk w tym, że całkowicie mija się to z prawdą. Wśród kobiet sukcesu wiele jest atrakcyjnych dziewczyn. Potwierdziły to wyniki badania przeprowadzonego przez naukowców z London School of Economics. Okazuje się, że piękne kobiety (i przystojni mężczyźni) są bardziej inteligencji niż reszta populacji; mają średnio o 14 punktów wyższe IQ.

Inne irytujące stereotypy na temat kobiet:

- Kobiety wypatrują tylko bogatych mężczyzn i zależy im wyłącznie na pieniądzach.

- Blondynki są głupie, brunetki dominujące, a rude – gorące.

- Kobieta szuka macho.

- Kobietom nie zależy na seksie i satysfakcji seksualnej.

- Każda kobieta powinna mieć męża i dziecko.

Ewa Podsiadły-Natorska

Komentarze (14)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 12.04.2013 10:16
bo ja wiem.. chyba nie mam zdania w tej kwestii
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.02.2013 17:19
ja nie jestem glupia a jestem blondynka
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 07.02.2013 15:56
naprawdę nie rozumiem, skąd macie komputery w kuchni
zobacz odpowiedzi (3)
Anonim (Ocena: 5) 07.02.2013 13:46
Oczywiscie dodaje ze idze to w dwie strony tak kobiety potrzebuja mezczyzn jak i mezczyzni kobiet;) i jest to wspaniale!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 07.02.2013 13:44
oczywiscie jest to stereotyp ale moje drogie buntownicze kobiety ,to nie jest tak iz kazda kobieta ma rozdzic mnostwo dzieci .Jednak nie wyobrazam sobie bycia na starasc samemu ,dlatego glownie ludzie wiaza sie w pary , opiekowalam sie straszymi ludzmi i byla kobietka ktora faceta nie chciala ,zycie miala straszne nie mogla nawetr napalic w piecu zero dzieci dobrze ze rente miala wysoka mogla sobie pozwolic na zaplacenie 500 zl miesiacznie na pomoc domowa na 2 h dziennie bo inaczej nie dala by rady,zato moi dziadkowie uzupelniaja sie jedno robi to drugie to i jakmos daja sobie rade. Bycie samotna i bez dzieci jest fajnie kiedy jestes mlody i nie mecza Cie choroby potem juz tak bez dzieci i faceta nie jest kolorowo. Wiem co mowie bo napatrzylam sie na takie tragedie ,gdzie kobiety tez sie buntowaly a na starosc byly same jak palec , spedzaly dnie na patrzeniu sie w sciane;)
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo