Używanie przez nauczyciela czerwonego długopisu źle działa na uczniów (O co chodzi?)

Bardzo ciekawy eksperyment naukowców.
Używanie przez nauczyciela czerwonego długopisu źle działa na uczniów (O co chodzi?)
24.01.2013

Czerwony kolor długopisu jest zarezerwowany tylko dla nauczyciela – pewnie niejedna z Was słyszała w szkole do zdanie. Już niedługo jednak wszystko może się zmienić, a budzące grozę, krwistoczerwone poprawki naniesione przez pedagoga odejdą w zapomnienie...

Wszystko dzięki naukowcom z University z Colorado, którzy dowiedli ostatnio, że używanie przez nauczyciela czerwonego długopisu mocno stresuje uczniów oraz wpływa na znaczne pogorszenie relacji między pedagogiem a młodymi ludźmi.

Aby udowodnić tę tezę, badacze przeprowadzili specjalny eksperyment. Chętnych wolontariuszy poproszono o ocenę kwalifikacji nauczycieli na podstawie sporządzonych przez nich adnotacji do tej samej pracy ucznia – relacjonuje serwis kopalniawiedzy.pl.

I co się okazało? Respondenci dużo bardziej przychylnie patrzyli na pedagogów, którzy swoje komentarze nanosili długopisem zielonym lub niebieskim. Nauczyciele posługujący się tradycyjną, czerwoną barwą odbierani byli za to jako bardziej surowi, wymagający i bezwzględni, chociaż tak naprawdę podkreślali oni te same błędy, co pozostali oceniający.

Wniosek? Czerwony długopis działa na uczniów jak płachta na byka - pobudza emocje, rozdrażnia, ale też motywuje do działania. Czy to dobrze? Oceńcie same...

Komentarze (28)

Ocena: 4.93 / 5
gość (Ocena: 3) 27.01.2017 18:04
Nigdy nie byłam wzorowym uczniem i masa czerwonego długopisu bardziej zniechęcała niż motywowała do jakiegokolwiek działania. Jednak zawsze uważałam, że ten kolor jest świetny o tyle, że wyraźnie widać jakie błędy są wyznaczone.. Najgorzej jak kolor długopisu był taki sam, jak ten którym napisana była praca. Inne kolory niż czerwony na pracy wydawały mi się wręcz rozdrażniające.
odpowiedz
mellody (Ocena: 5) 28.01.2013 00:43
heh, zgadzam się, że czerwony trochę kłuje w oczy, szczególnie że niektórzy nauczyciele go nadużywają paćkając nim całą kartkę. Sprawdzając prace moich uczniów staram się go unikać i dlatego używam przeróżnych kolorów, w tym brokatowych. na końcu piszę komentarz, np. Well done! lub 'It could have been better...' i używam emot; np. :) :( może wydaje się niewiele, ale nawet jak komuś nie poszedł test to się uśmiecha a nie dołuje i ma poczucie, że jesteśmy w jednej drużynie, a nie po przeciwnych stronach barykady ;)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 28.01.2013 00:08
a co dziś na nie zle nie działa, o ja cie...
odpowiedz
ja (Ocena: 5) 27.01.2013 13:48
Te dzieci teraz to jakieś niedorozwoje :/
zobacz odpowiedzi (1)
Panda (Ocena: 5) 25.01.2013 21:08
Niedawno widziałam w telewizji reportaż o tym, że ortografia jest za trudna i może by tak ja uprościć, bo dzieci się nie wyrabiają z nauką między różnymi dodatkowymi zajęciami i nie mają czasu na hobby. Teraz nagle po X latach okazuje się, że czerwony długopis też jest ble? Głupota!! Ja jakoś potrafię ortografię, przeżyłam czerwony długopis i robię co lubię. I chyba nie tylko ja.. Czy system naprawde chce zrobić z kolejnych pokoleń totalnych idiotów? :(
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo