Ile zarabiają księża w polskich kościołach? (Niektórym asceza naprawdę nie grozi...)

Te informacje mogą całkowicie zmienić twoje myślenie o duchownych.
Ile zarabiają księża w polskich kościołach? (Niektórym asceza naprawdę nie grozi...)
02.11.2012

Zarobki polskich duchownych zawsze owiane były wielką tajemnicą. W głowach wiernych powstają na ten temat różne wizje. Jedni wyobrażają sobie miliony, które spływają miesięcznie do kieszeni sutanny, inni natomiast współczują księżom pracującym w biednych parafiach, widząc jak mało pieniędzy ludzie wrzucają na tacę. A jak jest w rzeczywistości?

Całą sprawę postanowił ostatnio zbadać Dziennik Łódzki. Okazało się jednak, że podliczenie dochodów duchownych nie jest takie proste. Kuria nie ma bowiem obowiązku podawania do wiadomości publicznej informacji o zarobkach księży. Dane zdobyte przez gazetę pochodzą więc w większości z wypowiedzi poszczególnych duszpasterzy.

Co więcej udało się ustalić?

pieniądze

Za nauczanie religii w szkole (10 godzin lekcji tygodniowo) duchowny dostaje około 1800 zł brutto. – Do tego mam dochody tzw. nienormowane, zależne od tego, ile wierni złożą ofiary i z racji posług kapłańskich. To zwykle 900 zł miesięcznie – mówi na łamach Dziennika Łódzkiego ksiądz Bochyński.

Zupełnie inne kwoty podaje nam ojciec Paweł Gużyński, przeor łódzkich dominikanów. Przez miesiąc potrafi zarobić nawet 15 tys. zł – informuje gazeta. Skąd taka olbrzymia suma? To kwota, którą można zebrać na tzw. misjach parafialnych, głównie dzięki hojności wiernych podczas niedzielnej tacy. Niestety, zarobionych pieniędzy zakonnik nie może wziąć dla siebie. Oddaje je do wspólnej kasy swojego klasztoru, a sam dostaje jedynie 150 zł kieszonkowego.

Okazuje się, że istnieje wielka przepaść między zarobkami poszczególnych księży. Bardzo dużo zależy tutaj od parafii, do której trafi dany duszpasterz. Jedno jest pewne – tak jak wśród świeckiego społeczeństwa, tak i wśród duchownych nie ma równości...

Michalina Żebrowska

Zobacz także:

Co ludzie robią z milionami $ wygranymi na loterii? (ZASKAKUJĄCE wyniki SONDAŻU)

Wszyscy szczęśliwcy zachowują się w bardzo podobny sposób.

Ceny biletów do kina idą w górę. Już niedługo NORMALNY ma kosztować aż 40 złotych!

Już niedługo oglądanie filmów na wielkim ekranie stanie się rozrywką tylko dla wybranych.

Komentarze (32)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 03.11.2012 15:55
KAŻDY MAKIJAŻ 50 ZŁ, KATOWICE, 501-661-742 !!!
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 02.11.2012 23:37
Hoho, i tak nikt nie jest takim zlodziejem jak Tusk i jego minister finansow, podobny do gargamela. Natomiast Kosciol to instytucja, do ktorej nalezymy dobrowolnie. Jestescie takie ciete na kler, bo ktorys ksiadz nie dal wam rozgrzeszenia za dawanie na prawo i lewo? :D
zobacz odpowiedzi (8)
Anonim (Ocena: 5) 02.11.2012 22:38
hym no u nas w okolicy za msze za zmarłych płaci się od 40 do 60zł wiec co dzień tyle wpada księżom, czasem nawet są po 2 msze, w niedziele to samo plus ofiary z tacy, pogrzeb i ślub zawsze się dużo więcej płaci...czasem jak porządny ksiądz to od biednej rodziny za pogrzeb nie weźmie, inna sprawa zarobki kościelnego,czy organisty, uważam,że powinni miedz miesięczne pensje,albo jakiś procent z ofiar złożonych na tacę, a nie czasem słychać,że czeka kościelny aż ktoś "wyciągnie nogi",żeby mu wpadło więcej do kieszeni.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 02.11.2012 21:30
zaskoczę was moze ale nasz starszy ksiądz jeździ skromnym autem, jest pracowity, pieniadze nie przepadają, kazdy grosz widać bo o wszystko dba. To chyba jedyny proboszcz jaki nie jest pazerny na pieniądze, niestety niedługo odchodzi na emeryturę.( Pewnie przyślą nam jakąś hienę.)Szkoda że tacy księża to juz gatunek skrajnie wymierajacy;) a kleryków za młody juz uczą nieróbstwa i wyciągania łap po gotowe.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 02.11.2012 18:42
a pomyśleliście o tym ile kosztuje utrzymanie kościoła ? świece , ogrzewanie , światło i wiele innych ? Nikt o tym oczywiście nie pomyślał . Poczytajcie lepiej ile pan tusk i komorowski zarabia .
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo